czwartek, 2 maja 2024

Wiadomości

Dobra jakość wody z kranu

Dyskusja “woda z kranu czy, butelkowana” powraca dość często w ostatnich latach. Nadal nie mamy zaufania do wody z wodociągu. Wielu kierując się stereotypem twierdzi, że mogą w niej być bakterie, chlor czy inne zanieczyszczenia, niechęć wzbudza też nierzadko sam zapach.

Tymczasem wodę z kranu możemy spożywać bez obaw.

Woda wydostająca się z wodociągów znajduje się pod ścisłym nadzorem sanepidu, a jej jakość regulują przepisy. Tutejsza kranówka jest czysta chemicznie, mikrobiologicznie i odpowiednia jakościowo, co potwierdzają liczne, regularne badania. 

- Woda, którą czerpiemy z kranów w Grajewie odpowiadała wymogom rozporządzenia - potwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie. W minionym roku inspekcja nie otrzymała żadnej informacji o działaniach niepożądanych związanych ze spożyciem wody na terenie naszego miasta. Jednostką odpowiedzialną za jakość dostarczanej wody z wodociągów zbiorowego zaopatrzenia jest Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie.

W 2020 r. pracownicy Sanepidu pobrali 7 próbek bakteriologicznych i 7 fizykochemicznych oraz organoleptycznych wody. W ramach ustalonego harmonogramu ZWiK pobrał 16 bakteriologicznych i 16 fizykochemicznych próbek oraz organoleptycznych. W żadnej z próbek nie wystąpiły przekroczenia dopuszczalnych parametrów

Woda została przebadana w zakresie fizyko-chemicznym, mikrobiologicznym oraz organoleptycznym, czyli m.in.: barwa, mętność, pH, przewodność w 25 stopniach Celsjusza, zapach, smak, jon amonowy, azotany, azotyny, żelazo, fluorki, chlorki, siarczany, utlenialność, mangan, kadm, miedź, sód, selen, aluminium, rtęć, antymon, trichloroeten, tetrachloroeten, benzen, 1,2 – dichloroetan, benzo(a)piren, WWA, pestycydy chloroorganiczne, bor, cyjanki, chrom, arsen, ołów, nikiel, liczba bakterii coli, liczba paciorkowców kałowych.

Nieufność do wody wodociągowej narodziła się w latach 70. i 80. ubiegłego wieku, gdy normy dotyczące wody pitnej nie były tak restrykcyjne jak obecnie. Dziś większość gmin dba o modernizację stacji uzdatniania, co w efekcie służy mieszkańcom. Nowoczesne technologie pozwalają na efektywne i skuteczne oczyszczenie wody, a badania pokazują, że polskie wodociągi dostarczają do naszych kranów bezpieczną wodę. Zawsze możemy ją przefiltrować, jeśli mamy niewielkie obawy co do jej jakości.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.