Ćwiczenia strażackie

aktualizacja: 2017-10-10 13:09:11     nr wiadomości: 33182     przeczytano: 3076     Ilość komentarzy komentarze: 4

09 października 2017 roku o godzinie 10.20 grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze na terenie Wytwórni Pasz „ w Grajewie. W wyniku nieostrożnie prowadzonych prac spawalniczych doszło do zapalenia okładziny izolacyjnej na budynku głównym, a następnie wybuchu pyłów na koszach odbioru zboża. Rannych zostało 4 pracowników zakładu, a kolejnym 8 pracownikom szybko rozprzestrzeniający się pożar odciął drogę ewakuacji.

Na szczęście to tylko ćwiczenia praktyczne dla wydzielonych sił i środków Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu powiatu grajewskiego oraz służb i podmiotów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo, które odbyły się wczoraj na terenie zakładu w Grajewie. Głównym celem ćwiczeń było zapoznanie wszystkich uczestników z charakterystyką i rodzajem zagrożeń występujących na terenie zakładu, ocena zaopatrzenia wodnego i dróg dojazdowych, a także doskonalenie form i metod współdziałania jednostek ochrony przeciwpożarowej i innych podmiotów ratowniczych w czasie gaszenia pożarów w budynkach przetwórstwa zbóż prowadzonych na dużą skalę.

Teoretyczna część ćwiczeń odbyła się w sali narad Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, na której funkcjonariusze przedstawili założenia do epizodów praktycznych, natomiast dyrektor zakładu pan Dariusz Lemański w formie prezentacji multimedialnej przedstawił charakterystykę zakładu, proces produkcji pasz i główne zagrożenia z nim związane. W części praktycznej na terenie zakładu strażacy mieli za zadanie ugasić pozorowany pożar wieży produkcyjnej, udzielić kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym oraz ewakuować z wyższych partii budynku pracowników, którym pożar uniemożliwił samodzielne opuszczenie strefy zagrożenia.

W ćwiczeniach uczestniczyły 4 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz 7 zastępów z jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego z Białaszewa, Boczek, Grajewa, Klimaszewnicy, Szczuczyna, Wąsosza i Woźnejwsi – ogółem 37 strażaków, zespół ratownictwa medycznego z obsadą, 6 policjantów dysponujących 3 radiowozami oraz dyrektor Wytwórni Pasz w Grajewie pan Dariusz Lemański, który współpracował z kierującym działaniem ratowniczym.

Wśród obserwatorów ćwiczeń obecni byli m.in. naczelnik wydziału zarządzania kryzysowego i spraw obywatelskich w Starostwie Powiatowym pan Antoni Milewski, inspektor w wydziale spraw obywatelskich i obrony cywilnej Urzędu Miasta w Grajewie pan Przemysław Mikołajski, zastępca komendanta powiatowego Policji w Grajewie podinsp. Marek Palecki.

Wytwórnia Pasz w Grajewie jest obecnie największym i najnowocześniejszym zakładem tego typu w Polsce. Zatrudnia 130 osób, a średnio w ciągu doby wytwarza się tu 700 ton paszy, która trafia do odbiorców w kraju i za granicą.


 

Zastępca Komendanta Powiatowego

Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie

st. kpt. Arkadiusz Lichota


 

Zdjęcia: st. kpt. Arkadiusz Lichota, sekc. Konrad Szklarzewski, KP PSP w Grajewie        

 

To jest pomysł - zlali by ich co raz tak wodą, to może i te opary smrodu b się tak nie unosiły na Grajewo!
Napisał: jan dodano: 2017-10-10 16:52:00

nie rozumiem jakby nie mogli elewacji moich domow umyc
Napisał: mysza dodano: 2017-10-10 19:43:40

i to jest ta ciężka praca tej służby
Napisał: lol dodano: 2017-10-10 21:24:29

Szkolenia, ćwiczenia, zawody, odznaczenia - te zajęcia zajmują najwięcej czasu służbom mundurowym, .....i na zasłużoną emeryturkę wcześniej, bo praca mocno stresujaca.
Napisał: Franek dodano: 2017-10-11 16:46:24

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.