środa, 17 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 19 komentarzy
  • 11117 wyświetleń

Wywiad ze Starostą Grajewskim

Liczne spotkania, dziesiątki pytań o remont dworca PKP, oświatę, szpital, pierwsze ważne inwestycje i decyzje. Starosta Waldemar Remfeld po stu dniach zarządzania powiatem wyjaśnia najważniejsze kwestie rozpoczętej kadencji.

- Skupiamy się na pracy, słuchamy głosu mieszkańców a podejmowane przez nas kroki mają owocować korzystnymi efektami dla nas wszystkich.


e-Grajewo.pl: 

Jak Pan ocenia minione dni, co jest ważne w pracy samorządu powiatu?

Waldemar Remfeld:
Ten czas minął bardzo szybko i to były naprawdę pracowite trzy miesiące, wypełnione setkami tematów, codziennym maratonem spotkań. W fotelu starosty zasiadłem z pewnymi nadziejami, ale też z obawą. Moja decyzja była podyktowana chęcią dobrej współpracy i poprawieniem wzajemnych relacji między samorządami, zwłaszcza na linii Starostwo – Urząd Miasta Grajewo. Kolejną sprawą (zarazem najważniejszą) jest reaktywowanie budynku dworca PKP w Grajewie.

Wcześniejsza praca w samorządzie przygotowała mnie do szybkiego i sprawnego działania. Potrzeby są praktycznie wszędzie. Pogodzenie wszystkich tematów i sprostanie oczekiwaniom to wielkie wyzwanie, z pewnością wymagające także pewnego wypośrodkowania, potraktowania problemów z jednakową uwagą. Zapewniam, że  będziemy zajmować się nimi sukcesywnie na miarę naszych możliwości. Przed nami trudny czas. Zmniejszona subwencja oświatowa, podjęcie decyzji w sprawie przyjęcia strategii w celu ubiegania się o dofinansowanie i remonty dróg, jak również jesienne wybory parlamentarne, kształtujące sytuację polityczną w kraju. Nie ukrywam też, że jestem zadowolony, gdyż w ciągu niedługiego okresu udało się zrealizować stosunkowo sporo. To jednak dopiero początek i na pewno nie spoczniemy na laurach. Działamy i działać będziemy dla dobra mieszkańców powiatu!

ABC remontu dworca PKP?

W.R.: Jako mieszkaniec miasta i samorządowiec z przykrością patrzyłem, że powiat liczący około 50 tys. mieszkańców nie posiada dworca. Zamknięty na cztery spusty obiekt niszczał i odstraszał przyjezdnych. Okazały budynek z powodzeniem mógłby być wizytówką naszej małej ojczyzny. Mam nadzieję, że tym razem dzięki wsparciu naszego parlamentarzysty, posła Kazimierza Gwiazdowskiego, sprawę dworca uda się doprowadzić do szczęśliwego finału.

Wystąpiłem do Pana Bohdana Paszkowskiego – Wojewody Podlaskiego z dwoma wnioskami o przyznanie środków finansowych na ten obiekt. Jeden wniosek dotyczy środków finansowych na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w budynku dworca, a drugi na sporządzenie dokumentacji architektoniczno-budowlanej w celu przeprowadzenia remontu budynku dworca, remontu wieży ciśnień i zagospodarowanie terenu wokół tych budynków. Po sporządzeniu dokumentacji architektoniczno-budowlanej wystąpię z nowym wnioskiem o środki na realizację wspomnianych zadań.

Budynek zostanie poddany kompleksowym pracom renowacyjnym, z poszanowaniem jego zabytkowego charakteru. Obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków, w związku z tym dokumentacja też będzie musiała zostać uzgodniona z urzędem.  Konserwator wydał wstępne zalecenia, w których obwarowany został np. rodzaj użytego materiału. Mamy już wykonany kosztorys inwestorski na wymianę całej stolarki okiennej i drzwiowej. Zgodnie z zaleceniami stolarka zostanie wykonana z aluminium. Dodatkowo nie możemy wprowadzać żadnych zmian na zewnątrz budynku, np. nie można zainstalować klimatyzatorów. Obiekt musi pozostać jak sprzed lat, nic poza to.

Zakres remontu przewiduje również odnowienie elewacji. Zgodnie z wytycznymi konserwatora obiekt nie może np. otrzymać docieplenia stricte budowlanego, a jedynie odpowiednio specjalną powłokę, natomiast elewacja może być pomalowana z zastosowaniem jasnego naturalnego piaskowego koloru na licu, z jaśniejszym detalem.

Drugą kwestią jest sprawa koncepcji aranżacji wnętrz. Budynek zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Obiekt będzie spełniać dwie funkcje: dworcową i administracyjno-samorządową. Według planu znajdować się tutaj będzie poczekalnia, toalety, kasy, pomieszczenia dla matki z dzieckiem. Na terenie obiektu będzie też miało swoją siedzibę PKP Cargo, operator logistyczny, największy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej operator kolejowych przewozów towarowych. Według deklaracji Wojewody Podlaskiego swoją lokalizację powinny znaleźć tutaj też inne podmioty zlokalizowane w mieście. Pod uwagę brany jest Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Nadzór Wodny w Grajewie, czy też oddział terenowy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

Dodatkowo budynek Starostwa Powiatowego w Grajewie wymaga odciążenia, w związku z tym chcielibyśmy przenieść tam Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych. Obsługa interesantów wymaga godnych warunków. Nie posiadamy też sali konferencyjnej na organizację zebrań, debat, czy szkoleń. Brakuje nam pomieszczeń np. w przypadku kontroli z zewnątrz, gdyby była wolna przestrzeń, przeniesione zostałoby archiwum. Mając na myśli zagospodarowanie budynku dworca PKP nie zapominajmy o znajdującej się w pobliżu wieży ciśnień, która jest wpisana w plan rewitalizacji. Sądzę, że po remoncie obiekt byłby dobrym miejscem na utworzenie Punktu Informacji Turystycznej, czy organizowanie wystaw lub ekspozycji np. dotyczącej kolejnictwa.

Pieniądze na te prace pochodzić będą z rezerwy celowej Skarbu Państwa. Sądzę, że jeszcze w tym roku odbędzie się przetarg na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w budynku dworca PKP.

Lista zadań zaplanowanych do realizacji w tym roku?

W.R.: Ważną sprawą na starcie kadencji było sfinalizowanie przetargu na remont i przebudowę drogi powiatowej nr 1807B na odcinku Wierzbowo – Boczki Świdrowo. Zadanie wykonane zostanie przy wsparciu finansowym Gminy Grajewo i ze środków Unii Europejskiej z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, a całkowity koszt inwestycji wynosi 4 727 584, 38 zł. Chciałbym zwrócić uwagę, że oferta złożona w przetargu przerosła kwotę założoną do realizacji zadania. Zarówno powiat jak i gmina musiały wygospodarować dodatkowe środki, aby inwestycja doszła do skutku.

Pragnę tu nadmienić, że skala nierozstrzygniętych lub odwołanych przetargów w samorządach jest coraz większym problemem. Zjawisko dotyka przedsięwzięć realizowanych zarówno przez duże miasta, jak i małe gminy. Zdarza się, że nikt nie składa oferty na ogłoszone zadanie, albo pojawia się tylko jeden wykonawca, który proponuje cenę o wiele wyższą niż zakłada kosztorys. Stajemy w kłopotliwej sytuacji.

Kolejną inwestycją zaplanowaną do realizacji jest przebudowa drogi powiatowej nr 1836B Łoje Awissa – Czachy oraz przebudowa mostu przez rzekę Wissę w miejscowości Czachy. Na ten cel uzyskaliśmy pomoc finansową w wysokości 2 151 736 zł. Ciągle nie mamy rozstrzygnięcia w sprawie przebudowy drogi powiatowej nr 1802 w na odcinku Bęćkowo – Szczuczyn.

Oprócz wskazanych tych dużych inwestycji drogowych, powiat będzie realizował zadania własne w mieście. Na terenie Zespołu Szkół nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie, ul. Wojska Polskiego 84 planujemy budowę parkingu. Mając na uwadze duże zainteresowanie boiskiem „Orlik”, w przyszłości powstanie tu Otwarta Strefa Aktywności (OSA). Mamy też pomysł na zagospodarowanie dawnej sali gimnastycznej, według planu budynek zostanie zaadaptowany na cele szkoły. Zapewne powstanie tam strzelnica na potrzeby klas mundurowych. Z czasem uporządkujemy też teren wokół.

Inwestycje drogowe w najbliższej przyszłości?

W.R.: Na terenie naszego powiatu drogi są w złym stanie, a ich remont od wielu lat był odkładany z powodu braku środków finansowych. Teraz będziemy korzystać z rządowego programu dotyczącego Funduszu Dróg Samorządowych. Jednak remonty nie mogą być przeprowadzane w sposób chaotyczny, należy przygotować mapę dróg. Po rozmowie z włodarzami gmin, mamy wytypowane trzy działania, przedstawione przez gminę Rajgród (droga do m. Łazarze), Szczuczyn (budowa chodnika do miejscowości Skaje) i miasto Grajewo (ul. Fabryczna). Te zadania w pierwszej kolejności będziemy starać się realizować, a w latach kolejnych, następne.

W przyszłym roku bierzemy pod uwagę kompleksową przebudowę ul. Elewatorskiej. Chciałbym maksymalnie wykorzystać dostępne środki z Funduszu, dlategoteż będziemy łączyć przedsięwzięcia na terenie jednej, dwóch gmin i powiatu, zadania realizować wspólnie, dzieląc koszty. Sądzę, że zakres takich działań będzie dużo większy oraz finansowo korzystniejszy. Potrzeby są praktycznie wszędzie i będziemy zajmować się nimi sukcesywnie na miarę naszych możliwości.

Z jakimi trudnościami będzie się Pan jako Starosta zmagał w bieżącym roku?

W.R.: Ważne i niewątpliwie wyjątkowo trudne zadanie dotyczy służby zdrowia. Inwestycja w dobrą opiekę zdrowotną korzystnie wpłynie na zapewnienie lepszej przestrzeni życiowej mieszkańcom i pozwoli im dalej rozwijać się w naszej małej Ojczyźnie. Chociaż szpital jest na minusie, to jednak się rozwija. Nowy oddział kardiologiczny, profesjonalne lądowisko dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, trwający remont prawego skrzydła oddziału internistyczno – kardiologicznego, a wkrótce modernizacja oddz. położniczo – ginekologicznego to wszystko stanowić będzie wizytówkę placówki. Mam też świadomość, że stoi przed nami nie lada wyzwanie, dotyczące wyłonienia nowego dyrektora. Dziś samorządy mają coraz większe problemy ze znalezieniem chętnych na takie stanowisko. Przeprowadzimy konkurs i zobaczymy jakie będą rozstrzygnięcia. Dodatkowo chciałbym przygotować Zarządowi i Radzie Powiatu oraz nowemu zarządzającemu audyt placówki. Dzięki temu uzyskamy niezbędne informacje dotyczące zarządzania jednostką, wydatkowania środków, przeprowadzania zamówień publicznych, zawartych kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia, czy konieczności utworzenia specjalistycznych poradni. Powyższe pokaże kierunek rozwoju placówki.

Kolejną istotną kwestią jest oświata. W tym roku otrzymaliśmy mniejszą subwencję oświatową. Utrzymanie szkół, do których uczęszcza mała ilość uczniów jest trudne, jednak należy stawić temu czoła. Nie będą ukrywał, że większość problemów generuje Zespół Szkół im. marsz. J. Piłsudskiego w Szczuczynie. Dajemy sobie rok na znalezienie sensownego rozwiązania. Jesteśmy w trakcie reformy oświaty. Od września będzie w szkołach "podwójny" rocznik – absolwenci ostatniego rocznika gimnazjów oraz nowych, 8 - letnich szkół podstawowych. W tym przypadku czas pokaże czy przyniesie to oczekiwane rezultaty. Najprościej byłoby zamknąć placówkę, jednak na chwilę obecną nie zamierzamy podjąć takiego działania. Kryzys demograficzny dotarł do naszych placówek i z przykrością muszę stwierdzić, że w powiecie grajewskim wystarczyłoby funkcjonowanie tylko trzech szkół ponadgimnazjalnych. Nie chcę tutaj wymieniać których, jednakże mamy zamysł, aby jedną ze szkół przekazać resortowi rolnictwa.

Jak wygląda współpraca nowych władz powiatu grajewskiego z włodarzami gmin?

W.R.: Współpraca z gminami układa się bardzo dobrze. Myślę, że samorządy właśnie na tym powinny się opierać - na współpracy i współdziałaniu. Tego oczekują mieszkańcy. Każda jednostka samorządowa powinna działać dla dobra mieszkańców i swojego regionu. Ludzie oczekują od nas rozwiązywania ich problemów a nie np. niezdrowej rywalizacji. Cenię sobie współpracę i chcę współpracować ze wszystkimi, którym dobro powiatu (w tym poszczególnych gmin) leży na sercu. Na pierwszym spotkaniu tzw. zapoznawczym z samorządowcami, przedstawiłem swoją wizję współpracy, oczekiwania w sprawie wspólnie prowadzonych inwestycji, szkół czy też regulacji prawnej stanu dróg powiatowych, znajdujących się na terenach poszczególnych gmin. Następne spotkania były już indywidualne. Osobiście odwiedziłem wszystkie gminy, by w terenie dokonać „wizji lokalnej”, zapoznać się z problemami i oczekiwaniami. Dodatkowo mam już za sobą spotkanie z przedstawicielami gmin dotyczące inwestycji drogowych, które planujemy prowadzić z Funduszu Dróg Samorządowych. Powinniśmy przygotować i przyjąć program poświęcony koordynacji działań w zakresie drogownictwa w powiecie na 5 – letnią kadencję.

Szczegóły planowanego miejsca opieki i odpoczynku dla osób starszych?

W.R.: Wspólnie z parafią Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Grajewie podjęliśmy działania w celu utworzenia Powiatowego Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej. Na potrzeby domu zaadaptowany zostałby budynek należący do kompleksu kościelnego. Złożony w Urzędzie Wojewódzkim wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia przeszedł ocenę pozytywną, kolejnym etapem jest procedowanie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Moim zdaniem utworzenie takiego miejsca to dobre rozwiązanie nie tylko dla rodzin opiekujących się osobami z problemami zdrowia psychicznego. Zauważmy, osób, które potrzebują pomocy i opieki wokół nas, jest coraz więcej. Budynek będzie przygotowany niezwłocznie, jeżeli wszystkie zamierzenia samorządu powiodą się. Koszt uruchomienia placówki szacuje się na około 1 mln 100 tys. zł. Chcąc, by ośrodek sprawnie funkcjonował i utrzymał się potrzeba będzie około 40 podopiecznych. Dofinansowanie nie pokryje kosztów jego utrzymania, jeśli będzie Ich mniej. Dowożeni z różnych zakątków powiatu  będą spędzać czas od poniedziałku do piątku, przez kilka godzin dziennie. Zajęcia rehabilitacyjne, rekreacyjne i kulturalne znajdą się w programie każdego dnia.

Od lat toczy się dyskusja w sprawie powiatów, czy są potrzebne?

W.R.: Z perspektywy wieloletniego samorządowca, uważam, że lepiej by było część zadań przekazać gminom. Weźmy dla przykładu Wydział Komunikacji Transportu i Dróg Publicznych, gdzie mieszkańcy oddalonych gmin w celu załatwienia sprawy muszą poświęcić czas i dojechać do urzędu; również Wydział Geodezji i Kartografii służy całemu powiatowi. Zadań przybywa, jednak dużym odciążeniem byłoby, gdyby np. wójt na swoim terenie odpowiadał za wszystkie swoje nieruchomości i drogi.

Powiaty utrzymują m.in. szkoły ponadgimnazjalne, szpitale, drogi, zajmują się sprawami bezrobocia, budowlanymi, geodezją i ochroną środowiska. skupiają tzw. administrację zespoloną – policję, staż pożarną. Powstałby duży problem, gdyby ich nie było, w przypadku kryzysów, dramatycznych wydarzeń lokalnych. Realizując wieloletnie strategie rozwoju, jednostki podejmują perspektywiczne działania wpływające na pozytywne zmiany społeczne i gospodarcze. Samorządy powiatowe, mimo ogromnych niedostatków finansowych, prowadzą i finansują wiele zadań, z dobrym skutkiem prowadzą inwestycje w samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej i domach pomocy społecznej, podejmują działania na rzecz poszerzenia usług z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz podniesienia jakości ich świadczenia. Wpływ administracji centralnej lub szczebla wojewódzkiego w samorządach, byłby w takim przypadku większy, jeśli zostałyby zlikwidowane. "Warszawa" lub "Białystok" decydowałyby co dobre, a co złe dla naszej, lokalnej społeczności. Należy pamiętać, że zła administracja zabija rozwój, dobra mu pomaga.

 

Waldemar Remfeld - grajewianin, 58 l., żonaty, dwoje dzieci. Posiada wykształcenie wyższe magisterskie oraz ukończone studia podyplomowe w zakresie zamówień publicznych. W samorządzie od 1998 r. Radny Rady Miasta I i III kadencji. W IV i V kadencji zastępca Burmistrza Miasta Grajewo. W 2010 r. został wybrany do Rady Powiatu Grajewskiego, pełnił funkcję członka Zarządu Powiatu. W wyborach w 2014 r. ponownie otrzymał mandat radnego Rady Powiatu Grajewskiego. Działa aktywnie w strukturach wojewódzkich i powiatowych Prawa i Sprawiedliwości. Jest członkiem Zarządu Okręgu Prawa i Sprawiedliwości. Pracuje na rzecz lokalnej społeczności, będąc sekretarzem Komitetu Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego oraz członkiem Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK w Grajewie. Od 20 listopada 2018 r. Starosta Powiatu Grajewskiego.


Dziękujemy za rozmowę, życzymy wielu sukcesów na gruncie zawodowym, jak też prywatnym.

e-Grajewo.pl

wtorek, 16 kwietnia 2024

Ruszyły patrole motocyklowe

Komentarze (19)

A co ze szpitalem zakaźnym ? warunki tam panujące urągają wszelkim zasadom !! Przez tyle lat oddział nie doczekał się remontu

Tylko człowiek, który przeszedł po każdym szczebelku drabinę szkolną, potem administracyjną może tak – czysto po ludzku – widzieć wszelkie potrzeby powiatu i o nich merytorycznie i wprost literacko się wypowiadać. Uważam, za spostrzeżeniami i słowami pójdą konsekwentne czyny. Czeka na to nasz zacofany rejon a w nim nasi mieszkańcy. Panie Starosto, mimo, że może Pan mnie nie pamięta, to ja pamiętam doskonale predyspozycje i powagę budzącą nadzieję już w roku 1977 (około) na terenie Szczuczyna. Teraz nie jest mi obce to z czego się cieszę i serdecznie pozdrawiam.

Panie Starosto czy planuje Pan otworzyc żłobek w powiecie?

/. Odkąd śledzę Wasze pomysły odnośnie dróg powiatowych, to zawsze widzę remonty na terenie gminy Szczuczyn, chociaż też są nie zauważalne./

Panie Starosto dlaczego liczy się tylko Grajewo ??

/ Panie Starosto, żeby remontować drogi/, na których 4 lata temu został położony nowy chodnik i go rozbierać i utylizowac a wojewodzin, który naprawdę nie ma chodnika a potrzebuje ze względu na szkołę i spacerujaca młodzież, która bez chodnika nie ma zapewnionego bezpieczeństwa a droga w tej miejscowości jest w dużo bardziej tragicznym stanie niż droga w Wierzbowie i Boczkach. Można byłoby chociaż wykorzystać te płytki chodnikowe z rozbiórki z w/w miejscowości i ułożyć w Wojewodzinie,..

Odnośnie Powiatowego Środowiskowego Domu Pomocy Społecznej- kolejnego w mieście ? powodzenia w znalezieniu podopiecznych!

Panie starosto bardzo ladnie ze nareszcie ktos powaznie mysli o dworcu kolejowym 145 letnim zabytkowym dzieki ktoremu powstaly obecne zaklady gdzie zatrudnienie maja mieszkancy powiatu, bo obecnie nie mozna z niego wyjechac i przyjechac do lekarzy specjalistow a dzieci do szkol. Chce panu podpowiedziec ze ma pan okazje wplynac na poslow Gwiazdowskiego, Andruszkiewicza, senator Anders, oraz posla i prezesa Kaczynskiego ktory jest polgrajewiakiem bo na tym dworcu pracowal jego dziadek w Grajewie ur. sie ojciec Rajmund,ponadto Premier Morawiecki obiecal ze beda remontowane dworce kolejowe szczegolnie zabytkowe, ze beda polaczenia autobusowe i kolejowe POWODZENIA TRZYMAMY ZA PANA KCIUKI.

/ szkołę w Szczuczynie zamkną , Niećkowo oddadzą pod resort prze co wykluczą szkolenie klas nieprofilowych, a w ten sposób nabiją szkoły grajewskie -

e-grajewo dlaczego w wywiadzie nie ma pytań dotyczących SSSE

Ludzie którzy znają się na samorządach i myślą logiczne zastanawiają się po co jest powiat ?? nie wystarczą urzędy miast i gmin ?

prędzej następny kościół powstanie niż remont dworca to ciągle dobrze sprzedajaca sie kiełbasa wyborcza od 30 lat

predzej nastepny kosciol powstanie niz remont dworca to ciagle dobrze sprzedajaca sie kielbasa wyborcza od 30 lat

Patrzymy na Dworzec od 30 lat.....i nic i nic sie nie dzieje..jesli nie teraz to juz nigdy..

Czy ksiądz zostanie dyrektorem w tym planowanym POWIATOWYM Środowiskowym Dom Pomocy Społecznej?

Dworzec, dworzec i jeszcze raz dworzec - wydać 1mil lub 2 mil i po co? żeby zaspokoić głupie pomysły. Budynek straszy 30 lat to i postraszy następne, jest tyle miejsc gdzie można spożytkować te pieniądze, np: na potrzeby powiatu i Grajewa.

Księża nie nadają się do takiej działalności , przykładem może być szlachetna paczka.

Uważam, że księżna powinni ujawniać dochody i to wszystkie z tacy, pogrzebów, ślubów, mszy, kolędy, ostatnich posług, gregorianek itp. i z umów o prace, a źródeł dochodów maja bardzo wiele...widać ciągle mało

Aaaaaaaaaaaaaa jenak wiedzialem ,ze cenzura katolicka nie pozwala na publikacje komentarzy, ktore moglyby ("sprofanowac" go) i zaszkodzic zepsutemu do szpiku kosciolowi katolickiemu!
Rozumiem ,ze Szanowna Redakcja nie boi sie prawdy (?),ktora napisalem o klerze, lecz raczej konsekwencji, ktore moglaby poniesc za publikacje skanadlicznych-lecz niestety prawdziwych faktow wzietych z posozytniczego i przestepczego zycia naszej instytucji koscielenej(ktore ujawnilem na portalu) - prawdopodobnie najbogatszej w kraju- poniewaz majatku kleru nikomu sie precyzyjnie nie udalo okreslic z prostej przyczyny-zadn z politykow nie odwazyl sie domalac ujawnienia dochodow przez kosciol !
Z powazaniem,
Baba

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.