Wieści z ZS nr 2

aktualizacja: 2018-09-14 01:45:18     nr wiadomości: 37109     przeczytano: 1487     Ilość komentarzy komentarze: 0
W dniach od 3 do 6 września 2018 r. uczniowie klasy mundurowej II LO z Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie uczestniczyli w ” Czterodniowym obozie szkoleniowym dla nauczycieli i uczniów ze szkół prowadzących klasy mundurowe z województw wschodniej i centralnej Polski”.
 
Od tego roku szkolnego Zespół Szkół Nr 2 jest uczestnikiem „II Edycji Pilotażowego programu wpierania szkół ponadgimnazjalnych prowadzących piony certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych”. Tylko 2 szkoły z województwa podlaskiego /w tym nasza/ zakwalifikowały się do w/w programu opracowanego i wspieranego przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Udział szkoły w programie daje możliwość uczestniczenia uczniów klasy mundurowej w obozach szkoleniowych. Za nami pierwszy, a przed nami kolejne. Szkolenie odbyło się w ramach „Programu nauczania dla szkół ponadgimnazjalnych przedmiotu – Edukacja Wojskowa – zatwierdzony przez sekretarza stanu MON”. Prowadzone zajęcia przez zawodowych żołnierzy w sposób ciekawy łączyły zabawę z nauką, kształtując właściwe postawy wśród młodzieży takie jak, aktywne spędzanie czasu, dyscyplinę, jak również zacieśniania więzi oraz umiejętność współdziałania w grupie.
 
 Obóz wojskowy zorganizowany został przez Ligę Obrony Kraju w Olsztynie, organizatorzy wykazali się dużym profesjonalizmem, z którego mogli skorzystać „młodzi żołnierze” przez 4 dni doświadczając życia w wojsku. Młodzież w ramach przewidzianych zajęć zamieniała teorię w praktykę, realizowała program w ramach, którego uczestniczyli w zajęciach z zakresu: podstawy musztry, rozpoznanie wojskowe, terenoznawstwo, szkolenie inżynieryjno- saperskie, taktyka, łączność, obrona przed bronią masowego rażenia, szkolenie strzeleckie, zasady bezpiecznego użycia broni palnej, zajęcia praktyczne na strzelnicy z wykorzystaniem broni strzeleckiej małokalibrowej oraz centralnego zapłonu.
Taka forma nauki, to dla przyszłych żołnierzy zdobywanie cennego doświadczenia, sztuka obcowania z realnym światem zawodowych żołnierzy poznawanie tego, co niesie ze sobą bycie częścią armii i noszenie munduru na co dzień. Mundur nie uczyni z nikogo żołnierza, bo żołnierzem się jest, a zdobyte doświadczenie znacznie w tym pomaga. Obóz wojskowy, to pewien rodzaj przygody dla każdego młodego człowieka, to forma edukacji, wyjęta z ram szkoły, a przeniesiona w świat wojska. Daje możliwość kształtowania postaw patriotycznych, których owoce będą widoczne w życiu dorosłym młodych ludzi. Jeżeli chcemy rozbudzić wśród młodzieży właściwe postawy, miłość do ojczyzny i oderwać ich od wirtualnego świata zabawy, to obóz wojskowy jest taką alternatywą dla każdego młodego człowieka.
Wszystkich, którzy pragną przeżyć taką przygodę zapraszamy w szeregi naszej szkoły do II Liceum Ogólnokształcącego w Zespole szkól Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. -  informuje Ewa Borawska – wychowawca klasy wojskowej
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.