wtorek, 19 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 8 komentarzy
  • 6707 wyświetleń

Wieści z Wąsosza

„Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co spośród burz, w zwątpienia dnie,
Gdy w duszę  ci uderzy grom,
Wspomnieniem swym ocala cię?
O, jeśli kochasz, jeśli chcesz
Żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż!...”
                              Maria Konopnicka „ Pieśń o domu” 


Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto narodowe, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku po 123 latach rozbiorów. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości na pamiątkę daty, kiedy Józef Piłsudski przejął władzę w kraju.  Dopiero ustawą z 23 kwietnia 1937, czyli prawie 20 lat po odzyskaniu niepodległości zostało oficjalnie ogłoszone świętem narodowym.
Od tego czasu jest jednym z najważniejszych świąt obchodzonych przez Polaków w kraju i zagranicą .Po II wojnie światowej władze Polski Ludowej usunęły Święto Niepodległości z kalendarza, ale nie z serc Polaków. Środowiska niepodległościowe nadal obchodziły kolejne rocznice 11 listopada 1918 roku. Dopiero w 1989 roku Sejm IX Kadencji przywrócił narodowi to święto.


Rok 2018 jest datą, w której obchodzimy 100 rocznicę odzyskania niepodległości. W uroczystych obchodach  bierze również udział Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszu. W związku z tym zaplanowano szereg działań mających na celu propagowanie wśród dzieci i młodzieży idei patriotyzmu i miłości do ojczyzny:
- konkurs plastyczny „Jaki znak Twój – Orzeł Biały”,
-konkurs literacki pt. „Wstań Polsko moja…”,
- wykonanie gazetek o tematyce niepodległościowej,
- coroczny Gminny Bieg Niepodległości.


Uwieńczeniem obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości będzie uroczysta akademia, na której uczniowie, nauczyciele i rodzice będą mieli możliwość obejrzenia inscenizacji, do której scenariusz napisała pani Wioletta Zyskowska - Laureatka Wojewódzkiego Konkursu Metodycznego „ROK NIEPODLEGŁOŚCI.” 


Do pracy nad scenariuszem zaangażowali się nauczyciele oraz uczniowie z całej szkoły. Młodzi aktorzy doskonale wcielają się w swoje role, dzięki czemu wspaniale oddają przeżycia Polaków w drodze do  niepodległości. Podejmowane dotychczas działania można obejrzeć na poniższych zdjęciach. Podsumowanie obchodów odbędzie się dn. 21.11.2018 r. , na które serdecznie zapraszamy.

 

 

 

 

poniedziałek, 18 marca 2024

Morsy Grajewo z wizytą w Łochowie

poniedziałek, 18 marca 2024

Wojewodzin. Finał V edycji "Gotuj z klasą!"

Komentarze (8)

BRAWO 🖒🖒🖒

W tej szkole zawsze dużo się działo.

Lepiej późno niż wcale. Nagrodę p. Wiola odebrała miesiąc temu.

Do obserwator:
Wypadałoby czytać ze zrozumieniem a nie szukać powodu do złośliwości. Artykuł dotyczy 100 rocznicy Odzyskania Niepodległości a nie sukcesu pani Wioli.

A co o sukcesie nie warto mówić?

A szkola apelu tez nie zrobiła.co historyków nie ma, a może 100 lat niepodleglosci nie warto bylo uczcić .

Szkoła uczciła rocznicę o czym świadczą opisane wyżej działania. Podsumowanie obchodów odbędzie się wkrótce na zebraniu z rodzicami, którzy są dla szkoły obok uczniów również ważnymi odbiorcami.

Szkoła współpracowała z gok przy realizacji projektu. Ale widać że lepiej jak samodzielnie działa

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.