piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

Wieści z SP 4

Kiermasz Wielkanocny w SP 4
W marcu w naszej szkole odbył się Kiermasz Wielkanocny. Samorząd Uczniowski sprzedawał wykonane przez uczniów i rodziców ozdoby świąteczne oraz pyszne ciasta. Zebrany dochód w wysokości 2100 zł został przekazany Dyrektorowi szkoły – panu Karolowi Choynowskiemu z przeznaczeniem na zakup nagród dla uczniów za sukcesy w konkursach szkolnych. Pozostałe ozdoby były sprzedawane w poniedziałek 26 marca, a pozyskane środki zostały  przeznaczone na działalność SU. 

Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II 
26 marca po raz kolejny w „Czwórce” odbyła się Olimpiada Wiedzy o Janie Pawle II – największym Polaku naszych czasów. Ze znajomością życiorysu, nauczania i pontyfikatu zmagało się 5 uczestników z klas IV-VI (poziom I) oraz 5 uczniów z poziomu II – kl. VII i III gimnazjum. Absencja chorobowa uniemożliwiła wzięcie udziału kolejnym 8 osobom. Na wyniki poczekamy do 15 maja. Olimpiady „Olimpus” coraz częściej umieszczane są w kuratoryjnych wykazach zawodów wiedzy uprawniających do wpisania szczególnego osiągnięcia ucznia na świadectwie szkolnym.
Wraz z koordynatorem panią I. Konopko trzymamy kciuki i życzymy sukcesów uczestnikom konkursu, którymi byli: Karwowski Krzysztof kl. IV d, Karwowski Rafał kl. IV d, Siedlecka Wiktoria kl. VI a, Sienkiewicz Natalia kl. VI c, Wiśniewska Weronika kl. VI c, Obiedzińska Aleksandra kl. VII d, Sendrowska Łucja kl. VII d, Sienicka Julia kl. VII d, 
Tokarzewska Zuzanna kl. VII d, Grzybek Zofia kl. III a gimnazjum.

Spotkania czytelnicze „Ptaki chronione i nie tylko”
27 marca 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyły się spotkania czytelnicze ph. „Ptaki chronione i nie tylko” w klasach V a i VI c w ramach realizowanego przez nauczycielki projektu edukacyjnego „Ptaki polskich parków narodowych” nawiązującego do obchodów Międzynarodowego Dnia Ptaków. Jego organizatorkami były: p. Grażyna Mroczkowska, p. Ewa Czaplicka, p. Lilla Pietrzykowska (pomysłodawczyni projektu) we współpracy z p. Ewą Bobińską z Miejskiej Biblioteki Publicznej Oddział dla Dzieci w Grajewie, która tego dnia gościła w progach biblioteki szkolnej. 

W trakcie spotkania organizatorki prezentowały książki z biblioteki szkolnej i miejskiej wyeksponowane na wystawie „Ptaki wokół nas” oraz czasopisma, czytały ich fragmenty i opowiadały o ptakach. Dzieci  były zachęcane do korzystania ze zbiorów obu bibliotek, otrzymały także karty zapisu do biblioteki miejskiej. 
Uczniowie obejrzeli także specjalnie opracowaną na potrzeby spotkania prezentację multimedialną zawierającą zdjęcia, informacje i ciekawostki o ptakach zaczerpnięte z książek, poznali sylwetkę i wysłuchali gawędy profesora nauk leśnych Simony Kossak pt. „Jak oszukują ptaki”, uczestniczyli w konkursie „Czy jestem znawcą ptaków”, otrzymali zakładki do książek i naklejki z wizerunkami ptaków.
W spotkaniu uczestniczyły także p. Iwona Bukrejewska i p. Anna Joka. 
Na zakończenie udaliśmy się do szkolnego kącika rekreacji przy sali nr 7, aby po raz kolejny posłuchać pięknego śpiewu naszych skrzydlatych przyjaciół – ptaków.
Organizatorki spotkania serdecznie dziękują za pomoc i wsparcie pani wicedyrektor Joannie Szymanowskiej.
Organizacja spotkania czytelniczego jest jedną z form współpracy obu instytucji, tj. biblioteki szkolnej i publicznej. Uczniowie nabywają umiejętności korzystania z różnych typów bibliotek, są wdrażani do samodzielnej pracy i korzystania z różnych źródeł wiedzy.

Akcja czytelnicza uczniów ZS w Wojewodzinie 
28 marca 2018 roku w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. Gościliśmy uczniów technikum Zespołu Szkół w Wojewodzinie: Adama Gawędzkiego, Annę Grzymkowską i Mateusza Malinowskiego, którzy pod opieką pani Wioletty Czaplickiej propagowali ideę bookcrossingu. Uczniowie odwiedzili oddziały gimnazjalne, zapraszając młodzież do stoiska z książkami. W formie quizu każdy uczestnik zabawy mógł otrzymać w nagrodę ciekawą książkę. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem i wzbudziła wiele emocji.
Dziękujemy uczniom i opiekunowi z Zespołu Szkół w Wojewodzinie za współpracę w propagowaniu czytelnictwa i idei bookcrossingu w naszej szkole.

Smacznie i zdrowo w klasie VI b
W ramach programu edukacyjnego "Trzymaj formę" na godzinie wychowawczej klasa VI b wraz z wychowawczynią panią A. Sokołowską  przygotowała zdrowe sałatki i przekąski. Lekcja przebiegła pod hasłem "Jedz warzywa i owoce zyskasz przez to nowe moce."
  Celem lekcji była promocja wśród uczniów zasad świadomego komponowania smacznych i zdrowych posiłków. Każdy zaprezentował potrawę, którą przygotował. Były szaszłyki z owoców, sałatki, ciasteczka owsiane, muffinki z malinami deserki z owocow chia oraz chipsy, ale tylko te zdrowe, tzn. przygotowane samodzielnie z ziemniaków i jabłek. Chętni wymienili się przepisami. Uczniowie dostrzegli zależności pomiędzy odżywianiem, a zdrowiem człowieka. Było miło i smacznie. 

Kręgle i bilard - (nie)zapomniane gry
Uczniowie klas V a i VII a oraz ich wychowawczynie p. G. Mroczkowska i p. A. Sulima wiosnę starali się powitać aktywnie. W ramach Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj formę” dzień 21 marca spędzili grając w kręgle i bilard. Wszyscy w bardzo miłej atmosferze, przy udziale dużej dawki sportowych emocji, chętnie próbowali swoich sił w rozgrywkach na kręgielni. 
  Gra w kręgle nie wymaga żadnych specjalnych przygotowań i jest dostępna o każdej porze roku. Jeśli masz czas i trochę chęci to pamiętaj: Ty też zamiast siedzieć przed telewizorem lub komputerem możesz w gronie znajomych, przyjaciół lub najbliższej rodziny spędzić czas aktywnie. Wiemy, że sportowy tryb bycia, prowadzi do dłuższego życia! 

Więcej szczegółów na stronie www.sp4grajewo.cba.pl

 SP 4 Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.