Wieści z Prostek

aktualizacja: 2020-09-22 18:20:45     nr wiadomości: 43475     przeczytano: 2397     Ilość komentarzy komentarze: 2

W uchwalonym budżecie Gminy Prostki na 2020 r. widnieje szereg inwestycji, których realizacja ma zapewnić poprawę warunków życia mieszkańców gminy oraz efektywnie wpływać na poprawę warunków rozwoju naszej wspólnoty samorządowej. 

Część z zaplanowanych przedsięwzięć inwestycyjnych już się zakończyła (m.in. inwestycje drogowe i kanalizacyjne w miejscowościach: Katarzynowo i Wiśniowo Ełckie, projekt pn. „Miejsca spotkań w każdej gminie powiatu ełckiego”, wspólna inwestycja Gminy Prostki i Powiatu Ełckiego dofinansowana w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dotycząca przebudowy drogi powiatowej Taczki – Nowaki - Krzywińskie -Rakowo Małe).

Poniżej Urząd prezentuje bieżące  inwestycje prowadzone na terenie Gminy Prostki:

1. „Przebudowa drogi gminnej Długochorzele - Glinki” (odcinek 2,200 km)  oraz „Przebudowa drogi gminnej Prostki – Ostrykół – Lipińskie Małe.” (odcinek 4,325 km). Łączna wartość obu inwestycji wynosi 4 757 201,26 zł. Gmina na realizację zadań pozyskała 70 % dofinansowania w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

2. „Modernizacja i przebudowa budynku oraz doposażenie Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach”. To jedna z tych inwestycji gminnych, które wymagały pilnej interwencji z uwagi na stan techniczny budynku. W zakres prac wpisały się działania powstrzymujące proces dewastacji obiektu (izolacja fundamentów, iniekcja ciśnieniowa, nowa elewacja, dostosowanie obiektu do potrzeb osób niepełnosprawnych) oraz doposażenie placówki GOK i utworzenie sali multimedialnej. Projekt dofinansowany kwotą 250 000 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z  Funduszu Promocji Kultury.

3. „Galeria plenerowa. Przewodnik turystyczno – kulturowy po gminie Prostki”. Przy zmodernizowanym budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Prostkach powstanie miejsce pełniące funkcję przewodnika  turystyczno – kulturowego po Gminie, zaprezentowanego w formie galerii plenerowej, składającej się z 5 plansz ekspozycyjnych. Galeria ma promować walory turystyczne oparte na bogatej historii. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie w ramach konkursu „Łączy nas turystyka”.

3. Trwają prace budowlane związane z podłączeniem budynków Spółdzielni Mieszkaniowej w Prostkach do gminnej sieci cieplnej. W ramach tej inwestycji zostanie wykonane nowe przyłącze oraz węzły cieplne w każdym budynku spółdzielni. Zgodnie z przyjętym harmonogramem jeszcze w tym roku mieszkańcy spółdzielni zostaną zasileni ciepłem z naszej ciepłowni.

4. „Budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w ulicy Dworcowej w Prostkach” oraz „Budowa odcinka sieci wodno-kanalizacyjnej na ul. Dębowej, Ogrodowej i Sadowej w Prostkach”. Po wykonaniu  dokumentacji projektowo – kosztorysowej oraz przeprowadzeniu procedury przetargowej wybrano wykonawcę i rozpoczęto realizację powyższych inwestycji wodno-kanalizacyjnych.

5. Projekty grantowe „Zdalna Szkoła – Wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego” i „Zdalna Szkoła + w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” realizowane w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. W ramach projektów uzyskano wsparcie finansowe w wysokości 154 889 zł (dofinansowanie 100%), które zostało przeznaczone na zakup 57 laptopów wraz z oprogramowaniem. Zakupiony sprzęt doposażył lokalne jednostki oświatowe w narzędzia niezbędne do prowadzenia lekcji w trybie zdalnym.

6. „Budowa lokalnej oczyszczalni ścieków w miejscowości Bobry” (inwestor Gmina Prostki). „Budowa lokalnej oczyszczalni ścieków oraz sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Dybówko”  (inwestor PUK Prostki). Obie inwestycje uzyskały dofinansowanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 i są obecnie na etapie przygotowywania dokumentacji przetargowej.  Realizacja zadań zaplanowana jest na rok 2021.

Dodatkowo gmina przygotowała i złożyła wnioski o dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych dla zadań: przebudowa drogi gminnej odcinek od drogi krajowej nr 65 do miejscowości Bobry, przebudowa drogi gminnej Rożyńsk Wielki – Bzury oraz przebudowa ulicy Bojowników i Leśnej w miejscowości Bogusze. Realizacja wskazanych inwestycji uzależniona jest od pozyskanego dofinansowania. 

fot. UG Prostki

Brawo Prostki!
Napisał: Kriss dodano: 2020-09-23 22:40:49

Fajnie by było żeby powstała w ścieżka rowerowa w stronę Grajewa może by Wójt coś pomyślał o tym i odpowiednie pisemko wysmarował dla "góry " a nóż widelec może się uda ;)
Napisał: Zosia dodano: 2020-09-24 01:17:12

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.