Wieści z I LO

aktualizacja: 2019-03-15 17:57:53     nr wiadomości: 38702     przeczytano: 2339     Ilość komentarzy komentarze: 0

4. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski – eliminacje miejskie

Poezja jest światem przeżyć i refleksji.

Jest po trochu jak mówienie ludzkim językiem

w dobie maszyn i komputerów

ks. Jan Twardowski

 

Recytacja to „podawanie tekstu literackiego w postaci żywego słowa” rozumianego jako autonomiczny środek ekspresji. Dobry recytator, podejmujący się artystycznej interpretacji tekstu, operuje głównie głosem, za pomocą którego wyraża nie tylko myślową zawartość dzieła, ale także indywidualne przeżycie. W tym celu harmonię rytmiki i głosek oraz melodię fraz umiejętnie zespala z  wewnętrzną dynamiką uczuć.

Uczestniczki eliminacji miejskich do 64. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego, reprezentujące nasze liceum, udowodniły, iż potrafią wydobyć estetyczne wartości z utworu literackiego i z własnego głosu. Prawda wypowiedzi, połączona z energią deklamacji, nienaganna dykcja i ogólne wrażenie artystyczne sprawiły, że jurorzy przyznali 1. miejsce Kindze Glińskiej z klasy 2c  ZS nr 1 w kategorii „Turniej recytatorski” (ex aequo z Sofią Dodis z  technikum w Wojewodzinie).  Julia Styczyńska (3c) ZS nr 1 także zajęła 1. miejsce, ale w innej kategorii „Turniej recytatorski – wywiedzione ze słowa”. Obie uzdolnione Licealistki będą reprezentowały szkołę i powiat grajewski podczas wojewódzkich eliminacji konkursu – 5 kwietnia 2019 roku w Białymstoku.

Agnieszka Konecko (3c)  i Patrycja Chilińska (3c) zajęły 3. miejsce ex aequo, natomiast Natalia Załuska zdobyła wyróżnienie /ZS nr 1 / 

Gratuluję Uczennicom, które – odkrywając bogactwo literatury – umiejętnie wybierają z niej perełki myśli i rozwijają wrażliwość estetyczną. Tylko w tym roku szkolnym Agnieszka, Patrycja, Julia i Kinga wzięły udział aż w czterech konkursach recytatorskich (Powiatowy Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta „Rozmyślania Pana Cogito”, Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Zbigniewa Herberta, IV Powiatowy Konkurs Poezji Patriotycznej „Tu nasze miejsce, to nasz kraj”). I za każdym razem zdobywały zaszczytne trzy pierwsze miejsca bądź wyróżnienie.

Dziękuję również Natalii, która swoim wokalnym talentem inkrustowała różne przedsięwzięcia kulturalne, zarówno te szkolne, jak i pozaszkolne. Jestem z Was bardzo dumna! - Emilia Świderska polonistka w ZS nr 1 w Grajewie

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.