Wieści kulturalne

aktualizacja: 2017-10-23 22:47:44     nr wiadomości: 33309     przeczytano: 1718     Ilość komentarzy komentarze: 2

    W niedzielne popołudnie (22.10.2017r.)  na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie odbył się spektakl Polsko-Kanadyjskiego Towarzystwa Muzycznego Salonu Poezji, Muzyki i Teatru im. Jerzego Pilitowskiego.

    
Na scenie w rolę bohaterki sztuki Marii Skłodowskiej-Curie wcieliła Maria Nowotarska. Rolę córki Ewy Curie, reżyser i jednocześnie autor - prof. Kazimierz Braun - powierzył Agacie Pilitowskiej. Obie aktorki wywodzą się z Krakowa, gdzie pracowały w Teatrze im. Juliusza Słowackiego. Maria Nowotarska wcielając się w postać Marii Skłodowskiej-Curie podkreśla przede wszystkim prawdziwą prostotę tej kobiety. Obdarzyła graną przez siebie postać ogromną energią będącą w kontraście z jej słabym zdrowiem. Wielkiej sile wewnętrznej Marii towarzyszy w interpretacji Nowotarskiej pewna powściągliwość i surowość, a także zniewalająca skromność, która cechowała uczoną budząc powszechny szacunek. Dlatego chlubi się nią Polska, a Francja znalazła dla Niej miejsce w Panteonie.

    Spektakl ukazał widzom życie Marii Skłodowskiej-Curie, jej myśli, poglądy i refleksje. „Promieniowanie” to opowieść o wielkiej Polce, o jej niełatwym, ale świadomym wyborze bycia emigrantką, opowieść o życiu kobiety, słynnej uczonej, kobiety niezwykle dzielnej, kobiety wielkiego serca, żony i matki.

Spektakl grany był w Montrealu, Ottawie, Winnipegu, Calgary, Waszyngtonie, Nowym Jorku, Phoenix, San Diego, Buffalo, Indiannapolis, Cleveland, Cincinnati, Sarasocie a także w Krakowie i Zurichu. Spektakl dedykowany jest pamięci długoletniego Dyrektora organizacyjnego Salonu Jerzego Pilitowskiego.

 

Spektakl odbył się staraniem Rodziny Niklińskich.

 

„Promieniowanie” - obsada:
Maria Skłodowska-Curie : Maria Nowotarska
Ewa Curie: Agata Pilitowska
Reżyseria : Kazimierz Braun
Scenografia: Joanna Dąbrowska
Opracowanie muzyczne: Jerzy Boski

Tekst i zdjęcia:

Andrzej Kosmowski

 

Cieszy fakt, że i w Szczuczynie doszło do dobrej zmiany. Wreszcie pojawiła sie recenzja - sprawozdanie z wydarzenia kulturalnego, którą cechuje poprawny styl i język. Stawianie na ludzi młodych, wykształconych przynosi, jak widać, wymierne korzyści.
Napisał: Irena dodano: 2017-10-24 00:23:50

Gratulacje piękna inicjatywa. Ukłony dla Państwa Niklińskich. Oby jak najwięcej piękna było wokół nas.
Napisał: Ewa dodano: 2017-10-24 11:11:56

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.