czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

Wielki Tydzień

Wielki Tydzień – czas, kiedy wyznawcy Chrystusa na całym świecie  celebrują pamiątkę Jego chwalebnej męki, śmierci i zmartwychwstania. Rozszerzająca się epidemia koronawirusa i wprowadzone w związku z tym obostrzenia sanitarne wymuszają istotne ograniczenia co do organizacji i przebiegu liturgii tych świętych dni. Większość z nas nie będzie mogła uczestniczyć w misteriach paschalnych inaczej niż tylko za pośrednictwem mediów. Pomimo trudności przeżyjmy Wielki Tydzień jako ludzie wierzący: godnie i po chrześcijańsku. Niech święty czas: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota będą dniami szczególnego zagłębiania się w misterium paschalne we wspólnotach domowego kościoła, jakie stanowią nasze rodziny.

Celebracje liturgiczne rozpoczynającego się Wielkiego Tygodnia W kościele pw. Św. Jana Pawła II w Grajewie będą sprawowane wg następującego porządku:

 1. W Wielki Czwartek Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia przez Chrystusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa będzie sprawowana o godz. 18.00. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy. W tym roku wyjątkowo po Komunii św. Najświętszy Sakrament nie zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą, ale zgodnie z zarządzeniem Ks. Biskupa będzie on schowany w tabernakulum.

3. W Wielki Piątek wszystkich obowiązuje post ścisły, polegający na powstrzymaniu się od potraw mięsnych oraz na ograniczeniu ilości posiłków. Wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do rozpoczęcia 60. roku życia. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawimy o godz. 10.00. Liturgia Męki Pańskiej rozpocznie się o godz. 18.00. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie wystawiony w grobie Pańskim. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Można go uzyskać także w warunkach domowych poprzez ustawienie krzyża w godnym miejscu oraz oddanie mu czci poprzez pokłon bądź ucałowanie ze czcią i modlitwę – najlepiej wspólnotowe rozważenie Drogi Krzyżowej. Niech tym obrzędom towarzyszy przyjęcie Chrystusa do swojego serca w Komunii Świętej duchowej.

4. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w grobie Pańskim. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązują cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych.  W sobotni wieczór o godz. 19.00 rozpoczniemy Nabożeństwo Wigilii Paschalnej. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi zmartwychwstanie Chrystusa. Tegoroczna liturgia nie przewiduje obrzędu poświęcenia ognia przed wejściem do kościoła ani pokropienia wiernych po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych.

6. W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego msze św. będą sprawowane wg następującego porządku: 6.00 (rezurekcja), 9.00, 11.00, 17.00. W Poniedziałek Wielkanocny msze św. o godz. 7.00, 9.00, 11.00 i 17.00. W zależności od potrzeby duszpasterskiej przewidujemy możliwość odprawienia dodatkowych mszy świętych w tych dniach.

 

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.