W jakim stylu urządzić ogród? Inspirujące style

aktualizacja: 2017-04-25 06:31:10     nr wiadomości: 31601     przeczytano: 4337     Ilość komentarzy komentarze: 0

 

Styl holenderski

Charakterystyczną cechą ogrodów holenderskich są różnokolorowe kwiaty cebulkowe o różnych wielkościach. Sadzone są w dużych grupach na rabatach lub donicach drewnianych gęsto rozstawionych po ogrodzie. Ten styl doskonale nadaje się do ogrodów o małej powierzchni. Z roślin wieloletnich dominują żywopłoty i niskie krzewy. Meble ogrodowe, altanki, huśtawki wykonane są z naturalnego drewna. Styl ten przypomina trochę styl angielski, dlatego nie toleruje materiałów sztucznych.

Styl chiński

Ogrody chińskie to efekt kilkuwiekowej tradycji. U jego podstaw leży konfucjanizm zakładający równowagę i harmonię, zapewni je życie zgodne z naturą. Na założenie ogrodu chińskiego nadają się najlepiej tereny o nieregularnym ukształtowaniu z ciekami wodnymi. Woda i kamień to podstawowe siły przyrody symbolizujące trwałość. Ogród chiński pełen jest symboliki, z pozoru minimalistyczny i naturalny, w rzeczywistości jest dokładnie zaplanowany. To prawdziwe wyzwanie dla miłośników ogrodów.

Styl japoński

Cieszy się coraz większą popularnością, ponieważ ma charakter naturalny, a jego pielęgnacja ogranicza się do minimum. Dominują w nim rośliny proste jak peonie, magnolie, różaneczniki, azalie. Ważnym elementem ogrodu japońskiego jest woda. Może to być naturalny strumyk, staw lub oczko wodne. Dla bardziej zaawansowanych przeznaczone są drzewka bonsai.

Styl śródziemnomorski

To propozycja dla ogrodów dobrze nasłonecznionych. Dominującymi kolorami w ogrodzie śródziemnomorskim są jasne kolory pastelowe przełamywane intensywną czerwienią, żółcią lub fioletem. Ścieżki wykonane są z jasnego kamienia. Ze względu na duże nasłonecznienie, elementem charakterystycznym są liczne altany ogrodowe i pergole dające upragniony cień.

Styl polski

Cechą charakterystyczną polskich ogrodów jest podział na dwie części: reprezentacyjną i użytkową. Część reprezentacyjna to idealnie utrzymany trawnik i klomby z kolorowymi kwiatami. W części użytkowej powinien znaleźć się warzywniak, grządki z ziołami i drzewa owocowe.

Wśród roślin ozdobnych dominują bluszcze, róże, hortensje, jaśminowce i bzy. Ogród nie tylko pięknie wygląda, ale także pachnie. Wszystkie meble ogrodowe i elementy małej architektury powinny być wykonane z drewna lub innego materiału naturalnego.


Źródło: Bdburchex.com.pl  – Producent drewnianych mebli ogrodowych

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.