W gronie energooszczędnych

aktualizacja: 2019-03-28 13:15:06     nr wiadomości: 38833     przeczytano: 3906     Ilość komentarzy komentarze: 1

Technologia LED szturmem weszła na rynek oświetlenia. Gminy, nawet te niewielkie, coraz chętniej wymieniają oświetlenie dróg i chodników na nowoczesne. Rosnące ceny energii drenują budżety samorządowe, a przeprowadzona modernizacja oświetlenia pozwala "złapać oddech". Mimo, że technologia LED przynosi sporo zysków, wciąż dla wielu miejscowości jest za droga. Dużym wsparciem są fundusze europejskie.  

Z dobrodziejstwa bezzwrotnej dotacji skorzystało również miasto Grajewo. Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał 2,8 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zmodernizowanie blisko 1800 lamp oraz montaż systemu zarządzania i sterowania umożliwiającego redukcję mocy w godzinach nocnych. Całkowity koszt projektu wynosi 3,7 mln zł.

Głównym argumentem skłaniającym samorządy do zmian i inwestycji  w modernizację oświetlenia ulicznego są oszczędności. Mimo sporych nakładów początkowych, według specjalistów latarnie LED zwracają się po około 1/3 okresu ich żywotności. I choć oszczędności to decydująca kwestia, nie można przemilczeć aspektu poprawy bezpieczeństwa i ekologii.

Już wkrótce zobaczymy okolicę w zupełnie nowym świetle - będzie taniej, jaśniej i z korzyścią dla środowiska.

 
zobacz:
Oświetlenie uliczne -konserwacja
Błyśnie nowoczesnością
 
  - arch. e-Grajewo

Dajcie z jedną latarnie na Elektryczną bo pod latarnią najciemniej.
Napisał: Zyta dodano: 2019-03-28 14:54:59

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.