W Grajewie brakuje leków?

aktualizacja: 2019-07-11 14:47:53     nr wiadomości: 39704     przeczytano: 3993     Ilość komentarzy komentarze: 9

W polskich aptekach brakuje setek leków. Problem trwa od kilku tygodni i jak donoszą media, na razie nie możemy spodziewać się rychłego zakończenia. Jako przyczyny kryzysu podaje się nielegalny wywóz leków, kłopoty z importem substancji czynnych z Chin oraz restrykcyjne wymogi unijne dla producentów.

5 lipca 2019 r. Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie dotyczące leków (produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych), które są zagrożone brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Na oficjalnej liście jest ponad 300 pozycji, aptekarze szacują, że brakuje nawet 500 preparatów. 

W większości grajewskich aptek także brakuje lekarstw. Są to głównie preparaty na cukrzycę, choroby tarczycy, nadciśnienie i przeciwzakrzepowe - informują aptekarze.

- Niekiedy pacjenci odchodzą od okienka z pustymi rękami. Nie we wszystkich wypadkach możliwe jest zastąpienie leku zamiennikiem. Często zmiana preparatu może niekorzystnie wpłynąć na skuteczność terapii lub być niebezpieczna dla zdrowia – tłumaczy nam właścicielka jednej z tutejszych aptek. 

Trudności z dostępnością niektórych leków dotyczy nie tylko Polski, to problem globalny. Ministerstwo Zdrowia wspólnie z Głównym Inspektoratem Farmaceutycznym podejmuje interwencje, które skutkują wznowieniem dostępu do medykamentów. 

- Problem jest już obecnie rozwiązany, produkty trafiają do hurtowni i aptek. Wznowiona została dystrybucja i dostarczanie substancji do Polski. Tak jest m.in. w przypadku leku Euthyrox (z przeprowadzonej analizy raportów zgłaszanych do Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi wynika, że stany magazynowe tego leku na dzień 10  lipca br. wynoszą u producenta: 123 351 opakowań, w hurtowniach: 958 650 opakowań, w aptekach: 806 257 opakowań) – informuje Ministerstwo Zdrowia.

W opublikowanym komunikacie, resort zaznacza także, że wbrew niektórym doniesieniom, publikowane cyklicznie obwieszczenie dotyczące wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności w Polsce nie stanowi wykazu leków, których brakuje w aptekach. Lista, publikowana w postaci ogłaszanego co najmniej raz na 2 miesiące obwieszczenia, stanowi instrument walki z nielegalnym wywozem leków. Trafiają na nią pozycje, do których problemy z dostępem zgłasza zaledwie 5% aptek w danym województwie. Lek umieszczony na liście nie może być bez poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego sprzedany poza granice kraju. Priorytetem dla krajowych hurtowni farmaceutycznych powinno być przede wszystkim zaopatrzenie w leki Polaków. 

Od poniedziałku (15 lipca br.) pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego
za pośrednictwem Telefonicznej Informacji Pacjenta będą udzielać informacji o dostępności danego leku.

Pod bezpłatnym numerem 800 190 590 każdy pacjent uzyska informację, gdzie może dostać brakujący lek oraz jego zamiennik.

 
e-Grajewo.pl

Dzisiaj byłem w największej w Grajewie aptece. Kupowałem leki. Również te na cukrzycę. Pani w aptece powiedziała, że te pogłoski o brakach są rozpuszczane celowo i jedynie wywołują panikę w społeczeństwie. Zaznaczam, że kupiłem WSZYSTKIE zapisane na receptach leki.
Napisał: Corleone dodano: 2019-07-11 18:22:07

Niemożliwe, na TVP widziałem jak minister mówił że leków nie brakuje.
Napisał: K dodano: 2019-07-11 20:50:02

Nie rozumiem jednego 30 lat temu w Grajewie byla 1 slownie jedna apteka i czesc lekarstw bylo robionych na miejscu w aptece po wypisaniu skladu leku przez lekarza dostosowanego do choroby pacjeta a teraz co aptekarze nie umieja robic lekarstw tyko sprzedawac moze trzeba sie zastanowic gdzie jest ta mafia po co w Grajewie tyle aptek a kazda chce dobrze zarabiac i na bierzaco nie mozna kupic tyko trzeba zamawiac to jest pytanie ???????
Napisał: gorszy szort dodano: 2019-07-12 04:52:43

Dobra zmiana pis,nauczyciele,dzieci mlodziez.lekico nastepnego nam zaoferuje pis ,po trupach do rzadu i wladzy.
Napisał: frtik dodano: 2019-07-12 13:02:12

Za rządów Platformy były okresy, że brakowało insuliny i pasków testowych do pomiaru cukru, to fakt autentyczny, sam tego doświadczyłem. Od czterech lat nie było takiej sytuacji, żeby brakło humalogu czy pasków. Ktoś sieje defetyzm, bo wybory blisko?
Napisał: Ixd dodano: 2019-07-12 14:53:30

Niewątpliwie będzie znowu drożej a chorzy zapłacą więcej szczęśliwi że lekarstwo dostali.
Napisał: jas dodano: 2019-07-12 15:42:53

@lxd kłąmiesz, sąsiadka chora na cukrzycę mówiła że od maja nie jest w stanie insuliny kupić.
Napisał: M dodano: 2019-07-13 23:42:54

nie mogę kupić leku na nadciśnienie
Napisał: bsz dodano: 2019-07-15 14:40:26

Nigdy nie czekam na ostatnią chwilę z wypisaniem i zakupem leków,jeśli brak to proszę o zamówienie, nie odeszłam bez załatwienia-może mam szczęście?Czasem u lekarza aż mnie drażni-jak wiele osób czeka do wzięcia ostatniej tabletki czy innego leku i potem larum.Nasz wiek zobowiązuje nas do dbania o siebie i tu nie chodzi o pieniądze.Czasem sami stwarzamy problem sobie i rodzinie.
Napisał: Bernarda dodano: 2019-07-15 21:31:40

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.