Tanie ubezpieczenia OC samochodu – jak zapłacić za polisę jak najmniej?

aktualizacja: 2020-01-28 16:49:29     nr wiadomości: 41358     przeczytano: 6174     Ilość komentarzy komentarze: 0

Polisa ubezpieczeniowa OC to obowiązkowy zakup dla każdego właściciela samochodu. Chociaż jej zakres zawsze jest taki sam, to jednak towarzystwa ubezpieczeniowe mogą zaproponować kierowcom inne ceny. Jak można zapłacić za ubezpieczenie OC jak najmniej?

Kierowcy mogą zdecydować się na zakupienie różnych polis komunikacyjnych. Obowiązkowa z nich to polisa OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, która chroni przed skutkami finansowymi wywołanych wypadków i kolizji. Do dyspozycji są także inne, dobrowolne ubezpieczenia – AC, czyli auto-casco, ubezpieczenie NNW, czyli następstw nieszczęśliwych wypadków czy pakiet Assistance zapewniający pomoc w podróży.

Najczęściej kierowcy wkupują polisę ubezpieczeniową OC. Za brak tego typu ubezpieczenia grozi im wysoka kara, która obecnie przekraczać może nawet 5 tysięcy złotych! Dodatkowo, gdy kierowca, który nie posiada ważnego OC, wywoła zdarzenie drogowe, musi opłacić jego skutki z własnej kieszeni.

Na koszt polisy OC wpływa jednak wiele różnych czynników, dlatego też może ona kosztować od kilkuset do nawet paru tysięcy złotych. Jak można wykupić tanie ubezpieczenia OC dla kierowców? Sprawdź nasze porady!


1. Sprawdź ceny w różnych towarzystwach ubezpieczeniowych

Przy wyliczaniu wysokości składki ubezpieczeniowej na OC towarzystwa biorą pod uwagę szereg różnych czynników. Wśród nich znajdują się między innymi:

  •   marka i model samochodu
  •   pojemność silnika
  •   miejsce zamieszkania posiadacza auta
  •   wiek właściciela pojazdu
  •   data, od której posiada on prawo jazdy
  •   typ własności samochodu – jeden właściciel lub współwłasność

W związku z tym nie można wskazać na jednego ubezpieczyciela, u którego ubezpieczenie OC będzie najtańsze. Ceny te zmieniają się w zależności od szeregu czynników związanych z właścicielem samochodu oraz jego pojazdem.

Aby dowiedzieć się, gdzie można wykupić tanie ubezpieczenia OC, należy zatem porównać ze sobą różne oferty ubezpieczycieli. Jak można to zrobić?

Dzisiaj wielu kierowców wybiera kalkulatory ubezpieczeń OC, które dostępne są w internecie. Tego typu serwisy pozwalają na samodzielne sprawdzenie kosztów polisy u kilku, a nawet kilkunastu ubezpieczycieli jednocześnie po podaniu niezbędnych danych w formularzu. Następnie kierowca może zawrzeć umowę ubezpieczeniową na polisę w najniższej cenie.

2. Skorzystaj ze zniżek w ramach współwłasności pojazdu

Zniżki na ubezpieczenie OC pozwalają na zmniejszenie kosztów zakupu tego typu polisy nawet o 60 procent! Aby otrzymać takie właśnie obniżki, należy przede wszystkim jeździć bezszkodowo, czyli nie wywoływać żadnych wypadków i kolizji drogowych. Wtedy, rok po roku, zniżki zaczynają rosnąć.

Istnieje jednak sposób na to, aby skorzystać ze zniżek w pełnej wysokości do razu. Jak to możliwe? Należy ubezpieczyć samochód będący współwłasnością osoby, która zniżki te już posiada. Takie rozwiązanie najczęściej praktykowane jest w przypadku osób młodych, które ustanawiają współwłasność na swoim samochodzie z rodzicem lub dziadkiem. Skorzystać można także ze zniżek w związku małżeńskim.

3. Kup samochód tani w ubezpieczeniu

Kolejnym sposobem na tanie ubezpieczenia OC jest zakupienie pojazdu, który będzie tani w ubezpieczeniu. Nie każde auto będzie pozwalało nam na uzyskanie niskiej kwoty polisy – nawet przy maksymalnych zniżkach!

Jakie samochody są najtańsze w ubezpieczeniu? Przede wszystkim są to pojazdy o mniejszej pojemności silnika, a także marek takich jak Skoda, Renault, Fiat, Opel czy Toyota. Najwięcej trzeba będzie zapłacić za polisę dla aut marek BMW, Audi czy też Volkswagen.

Koszty związane z ubezpieczeniem OC różnych samochodów można sprawdzić za pomocą wspomnianych już wcześniej kalkulatorów ubezpieczeniowych. Można wtedy dowiedzieć się, jaka będzie różnica w zakupie polisy dla różnych samochodów.

4. Zapłać za ubezpieczenie OC od razu

Na koszt ubezpieczenia OC ma wpływ również sposób płatności za to ubezpieczenie. Aktualnie kierowcy mają możliwość opłacenia składki ubezpieczeniowej w jednej racie, ale mogą także wybrać płatności w 2, 4 lub nawet 12 ratach na rok.

Chociaż płatność ratalna za ubezpieczenie samochodowe jest atrakcyjną propozycją dla osób, które nie dysponują pełną sumą, to jednak warto wskazać, że koszty polisy będą wtedy nawet o kilkadziesiąt złotych wyższe.

Jeżeli zatem istnieje taka możliwość, warto zapłacić za ubezpieczanie OC jednorazowo. Zaoszczędzić można wtedy od 5 do nawet 15 proc. kwoty!

5. Kup ubezpieczenia w pakiecie

Za ubezpieczenie OC można zapłacić mniej także wtedy, gdy wraz z nim zdecydujemy się na zakupienie innych polis ubezpieczeniowych. Mogą być to polisy samochodowe AC czy NNW lub Assistance, lecz także innego rodzaju ubezpieczenia u danego towarzystwa, na przykład polisa na życie czy polisa ubezpieczenia domu i mieszkania.

Kupno całego pakietu ubezpieczeń umożliwia wówczas znaczne obniżenie kosztów każdej polisy wchodzącej w skład pakietu. Gdy i tak kupujemy inne ubezpieczenia, warto zrobić to wtedy u jednego ubezpieczyciela i zaoszczędzić sporą sumę.

Podsumowując, polisa OC nie musi być droga. Skorzystaj z naszych porad i oszczędzaj jeszcze więcej!

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.