Szybciej i sprawniej na SOR

aktualizacja: 2019-06-25 12:27:43     nr wiadomości: 39564     przeczytano: 8933     Ilość komentarzy komentarze: 11

Szybciej i sprawniej będą obsługiwać pacjentów szpitalne oddziały ratunkowe. Ministerstwo zdrowia wdraża program, do któego przystąpią wszystkie SOR-y w kraju. Dyrektorzy jedenastu podlaskich  szpitali już podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

- Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR) to system, który odpowiada na zmiany w prawie. W całym kraju zostanie wdrożony jednolity system obsługi pacjentów, bo dotychczas wygląda to różnie. W ramach tego projektu szpitale dostaną sprzęt, wyposażenie i oprogramowanie niezbędne do tego, by korzystać z wym. systemu – mówił podczas spotkania z dyrektorami szpitali Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Dzięki systemowi segregacji (triage) i wyświetlaniu informacji na monitorach, pacjent będzie wiedział, ile czasu będzie musiał czekać - po kwalifikacji - na przyjęcie przez lekarza. Wiceminister dodał także, że w trakcie oczekiwania, będzie prowadzony tzw. retriage, czyli pacjenta (który tego wymaga) w międzyczasie będzie badał lekarz, by uniknąć sytuacji pogorszenia jego stanu zdrowia.

Szef resortu zdrowia przypomniał też, że od lipca, na mocy rozporządzenia prezesa NFZ, o 10 procent będą zwiększone wyceny na SOR-ach, co ma również poprawić sytuację. Otrzymane środki będą mogły być przeznaczone np. na zatrudnienie dodatkowego personelu, czy zakup sprzętu medycznego.

W całej Polsce - poinformował Cieszyński - są 232 szpitalne oddziały ratunkowe; do października system zacznie działać w pierwszych 76 największych, natomiast do końca sierpnia 2020 r. w pozostałych.


Segregacja, sortowanie Triage lub Triaż (fr. triage – segregowanie, sortowanie) – procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. 

Na świecie znanych jest kilka systemów segregacji. W Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. (Simple - prosta, Triage - selekcja, And - i, Rapid - szybka, Treatment - pomoc). Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej "segregator" ma tylko 30 sek. 

W systemie S.T.A.R.T. wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco: 

1.    czarny (poniżej 4 pkt. SCU) – brak oddechu i tętna, osoba nie do uratowania.
2.    czerwony – transportować w pierwszej kolejności,
3.    żółty – transportować w drugiej kolejności,
4.    zielony – transportować jako ostatni.

System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych nieroztropną rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby (za: Wikipedia).


na zdjęciu Grzegorz Zakrzewski z grajewskiego szpitala;
  - fot. UW Białystok

z doświadczenia wiem, ze na grajewskim sorze lepiej sie nie znaleźć w ogóle
Napisał: gucio dodano: 2019-06-25 19:39:51

będzie taka sama kolejka jak teraz, tylko kolejka będzie czekała z kolorowymi karteczkami w klapie. Czy do tego jest potrzebne ministerstwo? Do tej pory były to kompetencje pielęgniarki dyżurnej, może ratownika.?
Napisał: iniekcja dodano: 2019-06-25 23:51:56

To teraz bedzie segregacjia kto pierwszy ma umierac.
Napisał: gorszy szort dodano: 2019-06-26 02:01:53

Przeczytajcie o triage i rzeczywistości na SOR w poprzedniej Pokityce.
Napisał: Jacek dodano: 2019-06-26 10:08:00

Może w końcu w Grajewie na SOR nie trzeba będzie czekać godzinami na lekarza ,tak jak jest to do tej pory , personel siedzi pije kawkę i każe grzecznie czekać na lekarza ,a lekarz nie raczy wyjść do pacjenta ze swojego pokoju nawet przez godzinę
Napisał: Pacientka dodano: 2019-06-26 10:10:00

Nikt nie chce pracować na SOR
Napisał: Uuuu dodano: 2019-06-26 14:12:48

W Grajewie porażka!
Napisał: Emilia dodano: 2019-06-26 16:12:56

Gajewski sor szkoda gadać /
Napisał: Pawel dodano: 2019-06-26 17:48:12

Na każdy SOR ludzie narzekają, może czas zrozumieć co to jest SOR zwiększyć nakłady finansowe na nowy sprzęt, zarobki i zwiększyć personel. Tyle
Napisał: Laura dodano: 2019-06-27 02:43:14

Moze w końcu ktoś się weźmie za Grajewski SOR, bo to jest jedna wielka porażka. Nie dość, że trzeba czekać godzinami to dadzą Ci tylko zastrzyk przeciw bólowy i spadaj, a ja przez takie coś już prawie byłam na górze. Jeszcze ratownik medyczny miał celność powiedzieć, że klame.... Lepiej od razu jechać do innego miasta.
Napisał: Wera dodano: 2019-06-27 15:14:11

Wera tak działa SOR jak napisałaś zastrzyk przeciw bólowy i do lekarza rodzinnego niech szuka przyczyny. Tam ratuje się życie i leczy doraźnie. Ale widać brak edukacji sprawia, że przez takie osoby jak Ty naprawdę chorzy czekają godzinami
Napisał: Marek dodano: 2019-06-27 21:50:24

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.