Szajka złodziei przed sądem

aktualizacja: 2019-02-12 08:38:35     nr wiadomości: 38430     przeczytano: 4101     Ilość komentarzy komentarze: 1

4 lutego br. Prokuratura Okręgowa w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Białymstoku akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi J., Radosławowi K., Rafałowi K. i Arturowi Ł. Wymienionym mężczyznom prokurator zarzucił udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu dokonywanie włamań i zaboru w celu przywłaszczenia pojazdów oraz popełnienie łącznie 32 kradzieży i usiłowań kradzieży samochodów.

- Łupem oskarżonych padały przede wszystkim pojazdy z grupy Volkswagen (Audi, Skoda, VW) oraz BMW. Ich wartość oscylowała w granicach od ok. 13 tys. zł do nawet 150 tys. zł. Do kradzieży dochodziło w różnych miejscowościach na terenie województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego (głównie: Białystok, Suwałki, Olecko, Grajewo, Ełk, Augustów, Łomża) w okresie od października 2016 r. do lutego 2017 r. – informuje prokurator Łukasz Janyst, Rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Proceder przestępstw był ściśle określony. Założyciel grupy (Tomasz J.) wskazywał pojazd mający podlegać kradzieży. Jeden z jej członków pokonywał mechaniczne lub elektroniczne zabezpieczenia samochodu i przekazywał go kierowcy. Auta były transportowane na posesję będącą własnością rodziny jednego z oskarżonych, a następnie wywożone na Litwę, gdzie dokonywano ich sprzedaży. Uzyskane z tego tytułu środki podlegały podziałowi pomiędzy członków grupy przestępczej.

Wobec Tomasza J., Radosława K. i Rafała K. na wniosek prokuratora zastosowano tymczasowe aresztowanie. Odstąpiono od stosowania tego środka wobec Artura Ł. z uwagi na fakt odbywania przez niego kary pozbawienia wolności orzeczonej w innej sprawie – dodaje prokurator Ł. Janyst.

W czerwcu 2018 r. w Sejnach podczas próby zatrzymania, Tomaszowi J. udało się zbiec. Został ujęty w październiku 2018 r. na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania na terytorium Litwy.

Wszyscy oskarżeni byli uprzednio karani. Zarzucone im czyny zagrożone są karami pozbawienia wolności do lat 10, przy czym – z uwagi na popełnienie przestępstw w ramach zorganizowanej grupy przestępczej – ich maksymalny wymiar może zostać zaostrzony do lat 15.

 

'Szacun" dla policji. Dobra robota .
Napisał: Yar dodano: 2019-02-13 07:45:18

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.