• 6 komentarzy
  • 8998 wyświetleń

Starty braci Czyżewskich

W dniach 5 - 6 kwietnia br. w Kostrzynie n/Odrą odbyły się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Kadetów oraz Juniorów w zapasach - stylu klasycznym.

W zawodach startowało 251 zapaśników w wieku 15 – 20 lat, reprezentujących 44 ekipy sportowe. Oprócz najlepszych polskich sportowców startowały ekipy zagraniczne z Danii, Białorusi, Holandii, Litwy, Ukrainy i Czech. Walki stały na bardzo dobrym i wysokim poziomie sportowym. W turnieju uczestniczyło dwóch zawodników klubu MOSiR Grajewo – Alan i Oskar Czyżewscy.

Alan startował w najliczniej obsadzonej kategorii wagowej - 66 kg. Mimo dobrej postawy i zaciętych pojedynków (wygrał dwie walki, w tym z zawodnikiem z Białorusi) i ostatecznie uplasował się na XI pozycji. Oskar wywalczył brązowy medal w wadze 85 kg, pokonując dwóch zawodników z Białorusi oraz zapaśnika z Legii Warszawa. Przegrał jednak pojedynek z Białorusinem.

W dniach 25-27 kwietnia br. w Solcu Kujawskim odbyły się pierwsze w historii Mistrzostwa Polski Seniorów w zapasach w trzech stylach jednocześnie: zapasach kobiet, zapasach w stylu klasycznym i stylu wolnym.

Impreza cieszyła się dużą popularnością wśród kibiców. W niedziele finałowe walki transmitowane były na żywo w TVP SPORT.  Nasz klub reprezentowało dwóch  zapaśników sekcji zapaśniczej MOSiR Grajewo, niespełna osiemnastoletni Alan i Oskar Czyżewscy (osiemnaste urodziny obchodzą właśnie dzisiaj 1 maja). Ci zawodnicy zgodnie z sugestią trenera kadry narodowej juniorów (Mistrza Olimpijskiego z Atlanty Włodzimierza Zawadzkiego) powinni startować z seniorami, by zdobywać doświadczenie w walkach ze starszymi zawodnikami.

Alan startując w wyższej kategorii niż zwykle - 71 kg, w pierwszej walce spotkał się z zawodnikiem z Piotrkowa Trybunalskiego, w której doznał kontuzji łokcia i został wycofany z dalszych walk przez lekarza zawodów.

Oskar natomiast wygrywając pierwszą walkę, drugą przegrał z późniejszym zwycięzcą kategorii wagowej 85 kg Michałem Pietrzakiem. Dla miłośników sportów walki dodam, że Pietrzak to finalista pierwszej edycji programu MMAster i "świeżo upieczony" Mistrz Polski NO GI w purpurowych pasach.

Największą niespodziankę Oskar sprawił w walce o prawo walki o brązowy medal Mistrzostw Polski, gdzie na punkty 8 : 5 wygrał z utytułowanym seniorem 25-letnim Mateuszem Trederem z Olimpijczyka Radom, brązowym medalistą ubiegłorocznych Mistrzostw Polski oraz medalistą wielu seniorskich zawodów. W walce o brązowy medal Oskar spotkał się z Piotrem Przepiórko (Olimpijczyk Radom) reprezentantem naszego kraju w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata i Europy Seniorów, który nie dał szans naszemu młodemu zawodnikowi pewnie wygrywając pojedynek o brązowy medal Mistrzostw Polski. Oskar ostatecznie zajął bardzo dobre V miejsce, co w tak młodym wieku jest wielkim sukcesem.

Trenerem sportowców jest ojciec Grzegorz Czyżewski.
Gratulujemy i życzymy chłopakom wszystkiego dobrego z okazji urodzin; dalszych sukcesów na matach całego świata!