Stacjonarne zajęcia od września?

aktualizacja: 2020-07-22 12:46:47     nr wiadomości: 42934     przeczytano: 2364     Ilość komentarzy komentarze: 0

Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół - przekazał za pomocą mediów społecznościowych D. Piontkowski, Minister Edukacji Narodowej.

Nowe przepisy umożliwią dyrektorom szkół na szybką reakcję w razie pojawienia się ogniska epidemii lub realnego zagrożenia dla zdrowia uczniów i nauczycieli.

- Chcemy, aby dyrektor, po zasięgnięciu opinii GIS, mógł szybko zareagować, gdyby pojawiło się ognisko epidemii, czy realne zagrożenie dla zdrowia uczniów i nauczycieli. Ważna będzie również rola kuratora - wyjaśnił minister.

Na początku lipca w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" minister edukacji powiedział, że epidemia jest na stabilnym poziomie. Wskazał, że częściowe otwarcie przedszkoli i szkół nie spowodowało zwiększenia zachorowań, tak samo przeprowadzone egzaminy, a to pozwala przypuszczać, że uruchomienie tych placówek na większą skalę także nie spowoduje większego zagrożenia epidemicznego.

- Zakładamy, że od września wrócimy do stacjonarnych zajęć w szkołach. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmiemy po konsultacjach z głównym inspektorem sanitarnym i z ministrem zdrowia - dodał.

W związku z epidemią od 12 marca w szkołach i w przedszkolach w całej Polsce zostały zawieszone stacjonarne zajęcia. Od 25 marca wprowadzono obowiązkowe kształcenie na odległość i w takim trybie szkoły pracowały do końca  zajęć dydaktycznych tego roku szkolnego (26.06). Od początku maja zaczęto stopniowo wznawiać działalność przedszkoli, następnie umożliwiono udział w zajęciach opiekuńczych uczniom klas I-III szkół podstawowych, potem wprowadzono konsultacje dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zaczęto też przywracać zajęcia praktyczne w szkolnictwie zawodowym. Przesunięte zostały egzaminy zewnętrzne, egzamin ósmoklasisty zamiast w kwietniu odbył się w połowie czerwca, matury natomiast w czerwcu.

Odmrażanie oświaty odbywało się w reżimie sanitarnym, według wytycznych przygotowanych przez MEN wraz z Ministerstwem Zdrowia i głównym inspektorem sanitarnym.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.