czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 8577 wyświetleń

Stacja gazu nabiera rozmachu

Zaawansowane prace trwają na placu po byłym Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Ekologicznej w Grajewie. Polska Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. ustawia kolejne elementy stacji regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego. Uwagę zwracają wysokie zbiorniki, w których przetrzymywane będzie paliwo. Inwestycja ma być gotowa do końca października br.

W Grajewie powstanie łącznie ponad 5 km sieci gazowej. Główna nitka będzie przebiegała m.in. ul.: Ekologiczną, 9 Pułku Strzelców Konnych, Szpitalną,  Konstytucji 3 Maja, częścią Wojska Polskiego, Przemysłową, Elewatorską, Magazynową oraz Robotniczą. Następnie będą odprowadzane tzw. przyłącza. Gaz do stacji regazyfikacji będzie dowożony cysternami, a po przetworzeniu trafi do prywatnych mieszkańców, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i strefy przemysłowej. W przyszłości zasilanie miasta w gaz ziemny planowane jest w sposób liniowy, z gazociągu Polska-Litwa.

Województwo podlaskie jest najmniej "zgazyfikowanym" regionem w kraju. W Grajewie zainteresowanie mieszkańców przyłączeniem swoich gospodarstw domowych do sieci gazowniczej jest ogromne. Od wielu lat, podobnie jak większość polskich miast, borykamy się z problem czystości powietrza w okresie jesienno- zimowym. Budowa stacji i sieci gazociągu umożliwi likwidację przydomowych kotłowni, opalanych miałem węglowym i zastąpienie ich kotłami na gaz ziemny. - Bardzo mocno pracujemy nad tym, żeby eliminować spalanie śmieci i niskiej jakości miału węglowego. Dzięki ograniczeniu emisji pyłów i innych substancji szkodliwych dla zdrowia, polepszy się jakość powietrza, którym oddychamy. Oprócz tego poprawie ulegnie wizerunek miasta i wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna – podkreśla Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

- Nie ukrywam, że czekamy na różne propozycje ze strony władz centralnych, szczególnie Ministerstwa Energii w sprawie ogłoszenia różnych projektów dotyczących możliwości np. wymiany kotłów. Będziemy w nich uczestniczyć, jeśli tylko takie przedsięwzięcia się pojawią – dodaje Burmistrz.

Chętni przyłączeniem swoich gospodarstw domowych do sieci gazowniczej nadal mogą składać wnioski w Urzędzie Miasta. Warto podkreślić, że złożona deklaracja w żaden sposób nie jest wiążąca, służy jedynie wskazaniu zapotrzebowania i zainteresowania mieszkańców przyłączeniem do sieci.

Warto wspomnieć, że Prezes Urzędu Regulacji Energetyki uzgodnił projekt Planu Rozwoju Polskiej Spółki Gazownictwa na lata 2018-2022. Uzgodniona aktualizacja przewiduje w najbliższych dwóch latach kwotę 2,86 mld zł na nakłady inwestycyjne. Środki zostaną wykorzystane m. in. na przyłączanie nowych odbiorców, budowę nowych i modernizację istniejących sieci dystrybucji gazu, gazyfikację terenów, inwestycje w infrastrukturę towarzyszącą rozwojowi sieci dystrybucyjnej gazu, jak np. łączność, pomiary, teleinformatyka. Uzgodniony Plan Rozwoju jest częścią Strategii Polskiej Spółki Gazownictwa wynikającej z realizacji strategii Grupy Kapitałowej PGNiG na lata 2017-2022, zgodnie z którą Spółka chce w latach 2016-2022 przeznaczyć na inwestycje 11,3 mld zł

 
/e/
 

czwartek, 18 kwietnia 2024

Grajewo jest w dobrej kondycji finansowej

czwartek, 18 kwietnia 2024

265 tys. paczek nielegalnych papierosów

Komentarze (2)

Czy można konkretną mapkę gazociągu czy konstytucji cała ul.az do wojska Polskiego czy jak prosilbym o konkret

A skąd ul. Partyzantów? To chyba jakiś błąd?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.