piątek, 19 kwietnia 2024

Warto przeczytać

  • 3 komentarzy
  • 3868 wyświetleń

Sprostowanie-Apoloniusz B. Ciołkiewicz

Pragnąłbym się odnieść do publikacji ks. Piotra Kownackiego „Grajewskie nekropolie” (Grajewo 2003), a w zasadzie do fragmentu dotyczącego kirkutu żydowskiego (s. 30 – 31).
znajdują się tam dwie nieprawdziwe informacje. Prostuję je, albowiem jako długoletni mieszkaniec posesji położonej w pobliżu dawnego kirkutu znam te sprawy z autopsji.
Nieprawdziwa jest, cytowana za p. H. Modzelewskim informacja, że „ostatecznego zniszczenia cmentarza żydowskiego w Grajewie dokonano tuż przed wybudowaniem wzmiankowanego wyżej osiedla (osiedle Broniewskiego – przyp. mój), w 2 połowie lat 70 – tych.” Cmentarz został ostatecznie zniszczony właśnie w wyniku budowy tego osiedla.
Ksiądz Kownacki twierdzi także, że „nie wiadomo, co stało się z ogrodzeniem cmentarza i nagrobkami, oraz czy przeprowadzono ekshumację ciał”. To również nieprawda, gdyż szczątki ogrodzenia, nagrobki oraz kości wykopanych żydów wywieziono i wysypano między innymi pod drogę i parking znajdujący się obok posesji przy ulicy Konstytucji 3 Maja 4. Wystarczy trochę tam pokopać, by znaleźć kości i macewy. Jeśli ktoś chce się przekonać, proszę o kontakt.

A tak na marginesie- ile to jest krzyku, gdy na Wschodzie likwiduje się polskie cmentarze! A w Grajewie zlikwidowano cmentarz prawosławny oraz żydowski i wszystko jest w porządku...

Z poważaniem

Apoloniusz B. Ciołkiewicz

Komentarze (3)

ma Pan rację - dawno widziałem pozostałosci po nagrobkach ( przy ul. KONSTYTUCJI 3 MAJA (

W Nr 3/2004 "Grajewskich Zeszytów Historycznych - Zapis" była poruszana kwestia nieścisłości dotyczącej likwidacji kirkutu żydowskiego i tego co się stało z nagrobkami. W wyniku dyskusji redakcyjnej stwierdzono, że fakt ten miał miejsce jeszcze w okresie II w.św. Wszystkich chętnych odsyłam do tego materiału.
Z drugiej strony przykro, ze mieszkańcy Grajewa nie pamiętają o jego wielokulturowości wynikającej z przygranicznego położenia aż do 19345 roku.

Odpowiadam Panu T. Dudzińskiemu:
Dyskusja redakcyjna niczego nie wyjaśnia, jeszcze po wojnie znajdowały się na kirkucie nieliczne macewy, które w trakcie budowy osiedla Broniewskiego wrzucano wraz z kośćmi do ogrodu moich rodziców. Jeszcze dziś można by odkopać jedne i drugie. Poza tym nie odniósł się Pan do nieprawdziwej informacji, że nie wiadomo, czy przeprowadzono ekshumację ciał. Ekshumację przeprowadzono przy pomocy koparek, a szczątki są tam, gdzie napisałem.
Zgadzam się z Panem, że mieszkańcy Grajewa nie pamiętają o jego wielokulturowości, ale ktoś skutecznie pozacierał ślady...
Pozdrawiam serdecznie
Apoloniusz B. Ciołkiewicz

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.