czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Sprawozdanie z działalności Grajewskiego Klubu "Zdrowie i Trzeźwość"

oraz świetlicy socjoterapeutycznej za 2005 rok.
Alkoholicy to ludzie, którzy nie są w stanie konsekwentnie kontrolować swego picia przez dłuższy czas i którzy nie mogą ręczyć za swe zachowanie po tym jak zaczną pić. Ludzie ci przeważnie nieświadomie i niespodziewanie przekraczaj ą granicę kontroli i zatracają się w alkoholizmie. Najpierw człowiek sięga po kieliszek, potem sięga po butelkę, potem butelka sięga człowieka. Jest to choroba, którą potrafimy zatrzymać, lecz której nie potrafimy wyleczyć.
Potrafimy zaproponować sposoby i środki, które będą sprzyjać całkowitej abstynencji osoby uzależnionej i rekonstrukcji jej sposobu, życia. Nie znamy dotąd sposobu, by osoba uzależniona powróciła do kontrolowanego picia. Proces uzależnienia jest nieodwracalny, co nie oznacza braku możliwości powrotu do trzeźwego życia. Jedną z tych możliwości są wspólnoty AA oraz Kluby abstynenckie. W Grajewie ponad 10 lat działa Grajewski Klub "Zdrowie i Trzeźwość" oraz świetlica socjoterapeutyczna dla dzieci z problemami alkoholowymi w domu.
Klub stawia sobie za cele
o Szerzenie idei trzeźwego życia różnych środowisk na terenie Miasta i Gminy
o Informowanie o chorobie alkoholowej wśród osób uzależnionych
o Prowadzenie akcji profilaktycznych w szkołach i wśród młodzieży z rodzin alkoholowych
o Utrzymanie trzeźwości wśród ludzi, którzy zerwali z nałogiem
o Stworzenie bezpiecznego miejsca dla ludzi nie mogących odnaleźć się w środowisku i pomoc w zintegrowaniu się z otoczeniem
o Wspieranie ofiar przemocy w załatwianiu spraw z policja i Sądem, kontaktowanie z profesjonalistami.
Do Klubu uczęszcza 76 osób, są to osoby z różnych warstw społecznych, tj. lekarze, policjanci, pracownicy umysłowi, robotnicy i bezrobotni. W 2005r. 13 osób podjęło dobrowolną terapię od alkoholu w ośrodkach w Łomży i Suwałkach. Przy Klubie działają: grupa AA, grupa wsparcia dla kobiet. W Klubie organizowane były rocznice abstynenckie, zabawy karnawałowe a także grille. Wszystkie te imprezy mają na celu naukę spędzania wolnego czasu
bez alkoholu. Przy Klubie działa zespół muzyczny, grupa brydżowa, tenisa stołowego, sekcja kulturystyczna. W każdy czwartek i wtorek były spotkania kobiet współuzależnionych od picia alkoholu przez swoich bliskich. Spotkania te prowadzi terapeutka i kier. Klubu oraz kobiety współuzałeżnione. Spotkania ze wspóuzależnionymi sprowadzają do wspólnego szukania sposobów zapobiegania przemocy fizycznej i psychicznej w ich rodzinach, kształtowanie umiejętności dbania i siebie i dzieci. Kobiety dowiadują się o możliwości zwrócenia się do określonych instytucji dających wsparcie prawne. W razie potrzeby są tam kierowane. W niektórych przypadkach są też konsultowane psychologicznie ich dzieci, u których występują objawy nerwicowe i idące za tym problemy z nauką. Codziennie przez Klub przewija się średnio 9-13 osób mających problem z alkoholem i życiem codziennym. Są to członkowie Klubu, ich rodziny oraz osoby przychodzące pierwszy raz do Klubu po poradę i pomoc. W każda sobotę w godz. 9-14 czynny jest Punkt Konsultacyjny, który prowadzi terapeutka z Ełku. Przez 2005r. w zajęciach w Klubie i Punkcie Konsultacyjnym wzięło 520 osób. Prowadzono terapię m.in. na tematy:
o Naukę oraz prowadzenie prawidłowych relacji w rodzinie
o Naukę aktywnego słuchania innych osób
o Naukę konstruktywnego radzenia sobie ze złością. Odtwarzano i trenowano za pomocą scenek praktycznych sposobów radzenia sobie ze złością. W dniu 21.05.2005r. odbyły się obchody z okazji X rocznicy powstania Grajewskiego Klubu "Zdrowie i Trzeźwość". Udział w obchodach wzięło ok. 300 osób z całej Polski i goście zaproszeni.
Przy Klubie działa świetlica socjoterapeutyczna. Z zajęć pozaszkolnych w świetlicy korzystają dzieci pochodzące z rodzin borykających się z różnymi problemami, przede wszystkim związanymi z uzależnieniem od alkoholu. Inni podopieczni świetlicy żyją w skrajnym ubóstwie, ich rodzice dotknięci są kilkuletnim bezrobociem. Kolejna grupa dzieci to te, z którymi opiekunowie tracą kontakt emocjonalny, dzieci sprawiające trudności wychowawcze, nadpobudliwe, z wysokim poziomem agresji, mające kłopoty z nauką, czujące brak zrozumienia przez najbliższych. Problemy te często są ze sobą powiązane, wpływają na siebie wzajemnie.
Świetlica Socjoterapeutyczna przy Grajewskim Klubie "Zdrowie i Trzeźwość" jest placówką wsparcia dziennego. Pod opieką świetlicy znajduje się 38 dzieci, u których w domu wy stępuj ą problemy z alkoholem, bądź rodzina jest niezaradna życiowo. Celem działalności świetlicy jest zapewnienie opieki wychowawczej, tworzenie warunków do nauki własnej i pomocy w nauce, rozwijanie zainteresowań i uzdolnień wychowanków oraz łagodzenie niedostatków wychowawczych w rodzinie.



Świetlica codziennie czynna jest w godzinach: Poniedziałek-czwartek 8.00-16.00
Piątek 8.00-19.00
Sobota 8.00-16.00
Dwa razy w tygodniu dyżury pełni psycholog. Zapewnia to dzieciom różne formy poradnictwa i wsparcia w kryzysach emocjonalnych oraz próbach radzenia sobie z trudnościami w środowisku rodzinnym, szkolnym i rówieśniczym. Świetlica zapewnia swoim wychowankom:
o Opiekę po zajęciach szkolnych,
o Pomoc w odrabianiu lekcji,
o Dożywianie w ramach funkcjonowania kuchni terapeutycznej,
o Organizacje czasu wolnego.
Swoje zainteresowania dzieci mają możliwość rozwijania poprzez uczestnictwo w kołach zainteresowań- plastyczne, taneczne i kulinarne.
Świetlica socjoterapeutyczna ma na celu:
o Dostarczenie informacji o alkoholu i innych substancjach uzależniających oraz zagrożeniach towarzyszących ich zażywaniu.
o Pokazanie perspektyw zdrowego życia i drogi do satysfakcji osobistych bez zażywania substancji uzależniających.
o Propagować pełną abstynencje tzn. zachęcać do powstrzymywania się do pełnoletności od spożywania alkoholu i palenia tytoniu oraz co jest oczywiste od zażywania wszelkiego rodzaju narkotyków.
o Stworzenia bezpiecznego i spokojnego miejsca do odrabiania lekcji.
o Uczenie umiejętności podejmowania świadomych decyzji przy pomocy naturalnych, a nie chemicznych środków.
o Umacnianie poczucia własnej wartości
o Uczenie się radzenia ze stresem i przykrymi emocjami
o Pomoc prawna dzieciom, w rodzinach, w których występuje przemoc fizyczna i znęcanie się moralne.
Oprócz codziennych zajęć takich jak: pomoc w nauce, gry i zabawy świetlicowe, zajęcia plastyczne organizowane są także zabawy okolicznościowe:
o Choinka noworoczna, udział wzięło 36 dzieci
o Organizacja wypoczynku podczas ferii zimowych i wakacji
o Walentynki
o Tłusty Czwartek
o Powitanie wiosny
o Dzień Dziecka
o Grilłowanie i dyskoteki
1.06.2005 r. - Dzień Dziecka, impreza zorganizowana wspólnie z Kuratorskim Ośrodkiem Pracy z Młodzieżą. Ogółem obecnych 60 dzieci. Przygotowano poczęstunek, konkursy oraz zabawę taneczną przy akompaniamencie zespołu "KANON". Impreza odbyła się w godzinach 16.00-21.00 21.07. - 3.08.2005r. - w tym terminie 35 podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej i Kuratorskiego Ośrodka Pracy z Młodzieżą wypoczywało na koloniach letnich w Gdańsku zorganizowanych przez TPD w Łomży. 31.08.2005r. - grille, dyskoteka, gry i zabawy oraz nadanie tytułu "NAJLEPSZEGO DYŻURNEGO" DYŻURNEGO ogłoszonym wcześniej konkursie. Laureatka otrzymała pamiątkowy dyplom i słodycze. Impreza odbyła się w godzinach 9.00-16.00, obecnych było 24 dzieci 25.11.2005r. - zabawa andrzejkowa, poczęstunek, dyskoteka, wróżby. Impreza odbyła się w godzinach 15.00-19.00, udział wzięło 32 dzieci. W zabawie udział wzięły wolontariuszki z LO w Grajewie. 15.12.2005r. - wieczór opłatkowy, w uroczystości wzięło udział około 70 osób:
dzieci uczęszczające do Świetlicy Socjoterapeutycznej, młodzież z Ośrodka Kuratorskiego, pracownicy Klubu "Zdrowie i Trzeźwość" oraz zaproszeni goście. Odbyła się uroczysta kolacja, przedstawienie jasełkowe przygotowane przez dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej oraz wspólne śpiewanie kolęd. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały paczki ze słodyczami na święta. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 16:00 i trwała do 20:00.
Zajęcia organizowane w Świetlicy mają na celu służyć wyrabianiu w dzieciach właściwych nawyków spędzania wolnego czasu, aby mogły bezpiecznie bez zagrożeń rozwijać zainteresowania, umacniały w sobie poczucie własnej wartości, uczyły radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych.
W miesiącach marzec i kwiecień w świetlicy na praktyce były studentki z Uniwersytetu warszawskiego i białostockiego. Celem praktyk było:
o Zdobycie doświadczenia zawodowego
o Pogłębienie znajomości organizacji pracy dydaktyczno-wychowawczej
o Utrwalenie umiejętności pracy z dziećmi i młodzieżą nieprzystosowanej społecznie, zagrożona pedologicznie uzależnieniami
o Rozwój samodzielności w przygotowaniu przeprowadzaniu zajęć
o Ukształtowanie postawy twórczej, oraz dojrzałości w radzeniu sobie w sytuacjach trudnych.
W 2005 zatrudnionych zostało 4 stażystów. 3 stażystki w trakcie studiów pedagogicznych i stażysta informatyk do pracy z dziećmi przy komputerze. W terminie od 21.01.05r. do 23.04.05r. w świetlicy odbywała się terapia zajęciowa z plastyki. Zajęcia prowadziła J. Popko - plastyczka.
W pomieszczeniach klubowych pracuje także Kuratorski Ośrodek Pracy z Młodzieżą przy Sądzie w Grajewie. Do Ośrodka uczęszcza 20-cioro dzieci z rodzin patologicznych i nieprzystosowanych społecznie.
Kierownik sekcji
Grajewo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.