piątek, 19 kwietnia 2024

Szczuczyn

  • 18 komentarzy
  • 5313 wyświetleń

Spotkanie autorskie

WIOSENNE SPOTKANIE Z POEZJĄ JÓZEFA BUDZIŃSKIEGO W SZCZUCZYNIE

 

        Józef Zenon Budziński - poetka, eseista, autor wielu tomików poetyckich, gościł w Miejskim Domu Kultury w Szczuczynie 11 marca 2015 roku.  

 

      Józef Z. Budziński urodził się we wsi Stare Juchy, najstarszej miejscowości dawnej ziemi Jaćwingów położonej w kierunku północno-zachodnim od Ełku. Mieszka w Grajewie, a pracuje w PKP InterCity Warszawa.    

Autor należy do poetów piszących o wszystkim. Można przypuszczać, że w Jego twórczości przeplatają się odcienie osobistych problemów, westchnień, czasem cierpień, bólu czy lęku.  W konstrukcji metafor i subiektywnym punkcie widzenia, oprawionego w piękną grę słów, jest też modlitwa i radość. Z racji wykształcenia teologicznego, utwory osadzone są w realiach życia, równoważą się ze strofami zwróconymi do Boga, choć żadne z nich nie dominują. Twórca otacza się charakterystyczną precyzją, opartą w sposób jasny i dojrzały pod względem wartości merytorycznych i etycznych, jak na pięćdziesięcio-czterolatka przystało.

We współczesnym świecie poszukiwanie radości w skomplikowanych meandrach naszego życia, nie jest łatwe. Zatem zdrową, poetycką wyprawę po wszelkie dobro, trzeba traktować jako skarb ludzkości, osadzony w dekalogu nadziei, która znika z braku wiary, pokory, szacunku i miłości.

Podczas spotkania w MDK w Szczuczynie, poeta w ujmujący sposób mówił o poezji, o swoim postrzeganiu świata, a zarazem o człowieku wpisanym w ogrom otaczającego nas świata.  

   

      Mimo zmian w środkach percepcji, w odbiorze zarówno społecznych jak i przyrodniczych doznań, poezja wsparta na współczesnych środkach przekazu, dominacji bogatego słowa jest wciąż żywa i budzi zainteresowanie – podkreślił autor. Potwierdzają to Jego częste spotkania w szkołach, w Domach Kultury i świątyniach. To już kolejna wizyta w Szczuczynie Pana Józefa, podczas której fragmentarycznie, szczególnie w miejscach literackiej przenośni, czytał własne utwory, rozmawiał z publicznością i ochoczo odpowiadał na zadawane pytania. Łatwo się zdradzał, że literackie spotkania, mówienie o głębi zorganizowanej myśli zawartej w utworach literackich, pisanych białym wierszem, to dla autora czysta romantyka chwili, w której znaleźć może nowy, niespoetyzowany temat.

W do­rob­ku li­te­rac­kim Józefa Budzińskiego znaj­du­jemy wiele wydań poezji drukowanej – poezji, którą się pasjonuje. W Szczuczynie prezentował dwa tomiki „Ciągle zadaję pytanie” i „Przekroiłem niebo krążkiem księżyca”. Oprócz tego zainteresowany jest sztuką ludową i malarstwem. Jego utwory publikowane w kilkudziesięciu antologiach, były tłumaczone na język ukraiński, estoński i białoruski. Autor jest nie tylko laureatem nagród ogólnopolskich, ale i sprawnym organizatorem wielu wystaw artystycznych i spotkań autorskich. Dumą napawa nas fakt, że mieszkaniec powiatu grajewskiego – Józef Budziński jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Kultury w Wenecji.

Wynikające z charakteru pracy obowiązkowe podróże kształtują Jego osobowość, uczulają na wsłuchiwanie się w słowo i zachowanie każdego człowieka, i w każdy temat.

      Ostatnio zauważa się powrót do Biesiad Literackich, do sztuki opisywania zdarzeń, do przewartościowywania własnych myśli w artystyczny ład słowa pisanego. Daje się to zauważyć nawet w Szczuczynie i w bliskim nam Grajewie. Miejska Biblioteka w Szczuczynie również organizuje spotkania z pisarzami, literatami, z artystami ludowymi, etc. Podczas prezentacji wierszy – specyficznego zapisu interpretowanej myśli – odbywają się dyskusje nad formą i wyrazistością sugestywnej treści. Wszystko to, co emanuje z naszego środowiska sprawia, że czytając wiersz zapominamy o lęku po osobistych traumach. Takich doznań można było doszukać się na spotkaniu. Ci, którzy przyszli na spotkanie, przeżywali tę chwilę, bo uwielbiają poezję poetów obcych lub sami ją tworzą.    

      Pan Józef Budziński, w którego podświadomości tętniła, ujęta w swoistej kompozycji językowej poezja, dawał do zrozumienia, że staje się ona podtekstem poetyckiego antidotum na dehumanizację wielce zatroskanego, współczesnego życia.  

Autor z prezentowanych dwóch tomików, analizował fragmenty wierszy, w których szukał fundamentalnych wartości: Boga, prawdy, dobra i piękna. Jednocześnie podkreślał, że jest to Jego indywidualny i niepragmatyczny pogląd na świat.
Choć mówił spokojnie, zdawałoby się monotematycznie, to był wyczulony na każdy szept i gest płynący z sali, jakby tam postrzegać chciał coś nowego. Zrozumieć można łatwo, że nauczył się przyjmować wszystko z wdzięcznością i pokorą.

 

       W jednej z książek, ze zbiorem wierszy Józefa Zenona Budzińskiego, znajdziemy przedstawiony poniżej poetycki tekst, który pokazuje, że modlitewne zwierzanie się, bywa miarą ekspresji wykorzystanej jako element środka artystycznego przekazu. Jest też poetyckim synonimem bliskości z Bogiem i rozumienia się z Nim. 

 

 * * *

Napisałem wiersz

modlitwę

do Boga

nocą

przy nieba błękicie

z prośbą

o jasność

w mroku

o gości nie ostatnich

o odpuszczenie grzechów

przygwożdżonych do krzyża

o pokorę

w moim nie cichym życiu

o starość jutra

która ominęła Boga

o wieczną radość

w przyszłym życiu

napisałem wiersz

modlitwę

 

       Podczas spotkania, było dużo krótkich dyskusji i tematycznych pytań. Głos wielokrotnie zabierały Panie: Maria Ostrowska, Krystyna Rosłaniewska, Janina Zalewska i inni. Publiczność wspominała wiersze W. Szymborskiej, ks. J. Twardowskiego i lekko odchodzącego w zapomnienie W. Broniewskiego.

       Z rozmów z uczestnikami wynika, że potrzebne są Szczuczyńskie Spotkania Literackie, które przyciągną więcej osób na tego rodzaju biesiady w poszukiwaniu duchowego zaspokojenia.

Szczuczyn w ostatnich pięciu latach powstał z raczkowania, z nową miejską szatą i atmosferą życia chce dopędzić i przekroczyć tradycje, aby stanowić wyjątkowe miejsce do prowadzenia działań społeczno-artystycznych, popularyzujących całą regionalną kulturę i poezję, przez spotkania z ludźmi utalentowanymi. Szczuczyn posiada w tym nie tylko praktykę, ale i doświadczonych kreatorów kultury jak: Barbara Paszkowska, Janusz Marcinkiewicz, Andrzej Szabelski i inni. W tej sytuacji znajdą się też animatorzy inspirowani poezją. Wszystko to zdarzyć się może w budowanym przez Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego – Centrum Kultury w Szczuczynie. W zespole obiektu będzie mały amfiteatr, skejt park, pomieszczenie dla biblioteki oraz plac zabaw. Elementem istotnym będzie też miejsce do różnorodnych spotkań.

Oddanie do użytku Centrum Kultury planowane pierwotnie na wrzesień 2015 roku, dzięki zasługom tegorocznej, łagodnej zimy, termin może być przyspieszony.  

 

      Na zakończenie spotkania z poetą Józefem Budzińskim, wręczono autorowi kwiaty i drobny upominek.

Organizator spotkania dyrektor MDK w Szczuczynie, mgr Janusz Marcinkiewicz w imieniu społeczności Szczuczyna i uczestników spotkania poetyckiego, podziękował Autorowi za przybycie w skromne, ale przyjazne progi Szczuczyna i podzielenie się przemyśleniami utrwalonymi we frazach Jego wierszy.  

 

Tekst, zdjęcia i film: Stanisław Orłowski

 

 

 Film: Spotkanie autorskie – http://youtu.be/cYvHNtbsArs

   

 

 

 

 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (18)

Spotkanie było bardzo ładne. Dziękujemy panu Budzińskiemu za miłe spotkanie autorskie a panu Orłowskiemu za piękny tekst. Mamy nadzieję , że jeszcze spotkamy się w tak miłym gronie.

Dziękujemy panu Józefowi Budzińskiemu za miłe spotkanie a panu dyr. Marcinkiewicz za zorganizowanie spotkania z poetą.

Panie Stanisławie powinien się pan uczyć od Pana Budzińskiego szanowania słowa i jasności przekazu.

Szanuję i lubię twórczość pana Józefa. Ale nie rozumiem dla kogo było to spotkanie i dlaczego nie było nigdzie informacji o tym spotkaniu "Kultura dla wybranych"

Panie Stanisławie dziękujemy wszyscy za tak piękny i dokładny komentarz. Nie byłam na tym spotkaniu(co bardzo żałuje), ale dużo dowiedziałam się od pana. Artykuł jest cudowny. Robi pan to " zawodowo". Dziękujemy i życzymy sukcesów.

Cieszymy się bardzo że w naszym małym miasteczku organizowane są takie bardzo inteligentne spotkania. Życzymy powodzenia organizatorom i poecie.

do szczuczynianka? czego ty chcesz madrego człowieka uczyc? Ty sie powinnas dokształcic.nie umiesz prowidłowo czytac. Wyczytanie madrych wypowiedzi chyba sprawia ci trudnosci. Zal mi ciebie.

Co to za pisarz z Grajewa . Rozwija czy zwija skrzydla w Szczuczynie? Czy w Grajewie jest znany?

To jest super spotkanie. Prosimy jeszcze

Słyszałem że było bardzo fajnie, następnym razem postaram się być. Z poszanowaniem !

Tym spotkaniem byłam zauroczona. Dziękuję i pozdrawiam

do słuchaczki a kto cie tak zauroczył? Co tam takiego było? Czemu nie było rozpropagowane w miescie? W Domu Kultury sa jakies ciche urokliwe spotkania? Ze zdjec widac ze miny znidzonych emerytow. Na nastepny raz dodajcie trochę tchnienia młodosci!!!

Jeszcze raz jestem zauroczona. Dziekuję wszystkim i pozdrawiam. Mam dusze mądrej i oczytanej młodości.

Dom Kultury jest zawsze górą. Sama nazwa dużo mówi. Dom Kultury jest zawsze górą !!!!!!!!! Pozdrawiamy wszystkich wspaniałych pracowników.

Zgadzam się z tym, że artykuł jest wspaniały a informacje cudne ale brak jest tu ludzi co widać na zdjęciach i na filmie. Oznacza to że miasto nic nie wiedziało bo tu się dzieją różne rzeczy i zadzieranie głów a Pan Orłowski zamilkł. Panie Stanisławie, kiedy powrócą Fotomigawki czyli więcej nagiej prawdy.

Zgadzam się z tym, tu wszystko wspaniałe, ludzie wspaniałe, Szczuczyn wspaniały, a i ksiądz wspaniały, wszystko wspaniałe.

gdzie młodzież widać tylko emerytów

"poeto", gdzie jest twoja pokora i sprawiedliwość?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.