wtorek, 19 marca 2024

Wiadomości

  • 12 komentarzy
  • 8126 wyświetleń

Solary w mieście

Kolektory słoneczne nie są już dla nas jakimś „kosmicznym” widokiem. Solary coraz częściej widoczne są na dachach domów. Duże połacie gładkiej powierzchni „łapiące" światło słoneczne stosuje się także w budownictwie wielorodzinnym. Zgodnie z założeniem ich zadaniem jest ogrzewanie wody użytkowej. 

W naszych warunkach klimatycznych zestaw solarny o powierzchni 2 metrów kwadratowych jest w stanie wytworzyć około 1500 kWh (kilowatogodzin) w ciągu roku – twierdzą eksperci. Zamontowane kolektory słoneczne zaspokajają średnio do 70 procent rocznego zapotrzebowania w energię cieplną potrzebną do podgrzania ciepłej wody, latem nawet do 100 procent.

Największym plusem kolektorów słonecznych jest oszczędność, minusem dość wysoka cena. Wielu nie stać na wydatek, mile widziane jest wsparcie. I właśnie niebawem zostanie realizowany projekt miasta Grajewo – Pozyskiwanie energii odnawialnej słonecznej w Mieście Grajewo - edycja II.

Na blisko 210 dachach w mieście zostaną wykonane instalacje solarne. Umowy i deklaracje już podpisano. Udział  własny mieszkańca to 35 procent, różnica zostanie pokryta z dotacji. Miasto otrzymało dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na działanie „5.1 Energetyka oparta na odnawialnych źródłach energii”. Wartość projektu opiewa na kwotę około 2 mln 163 tys. zł, dofinansowanie w kwocie blisko 1mln 300 tys. zł.

- Było to jedyne działanie, gdzie mogliśmy ubiegać się o środki na ten cel. Większość projektów realizowana jest z programu rozwoju obszarów wiejskich, do których nie możemy przystąpić. O potrzebie inwestycji świadczy fakt dużego zainteresowania mieszkańców – powiedział Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Montaż kolektorów to jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych. Eksperci przekonują jednak, że to koszt chwilowy, bo poniesiona opłata w przyszłości zwróci się w postaci zaoszczędzonej energii. Nawet w czasie mroźnej, ale słonecznej zimy z powodzeniem możemy wspomagać ogrzewanie ciepłej wody w naszym domu. O ich skuteczności decyduje natężenie promieniowania słonecznego, w minimalnym stopniu temperatura powietrza.

 

/e/

 

poniedziałek, 18 marca 2024

Sytuacja seniorów w powiecie grajewskim

Komentarze (12)

i znowu załapali się tylko znajomi rządzących

po 10 latach użytkowania taka instalacja wymaga remontu lub wymiany drogich paneli na który nie będzie stać użytkowników, a jeszcze trzeba będzie ponieść koszt utylizacji i naprawy dachu. Po zsumowaniu tych kosztów bez dotacji "na odnawialne źródła..." koszt = instalacji konwencjonalnej. Może lepiej inwestować w rozwój sieci ciepłowniczej i gazowej? Pieniądze zostaną w naszej ziemi, a nie w Chińskiej fabryce paneli.

Pompa ciepła powietrze-woda lepsza i tańsza opcja.

Wcale nie znajomi rządzących znam kilku co nawet nie wiedzą kto rządzi

Do p.figa - radzę poszerzyć wiedzę i rozróżniać pojęcie panel a kolektor (czy jak w artykule użyto pot. solar). Radzę również śledzić inwestycje miejskie, bo jak widzę są też w sieć ciepłowniczą i instalacje gazowe. Bezpieczeństwo energetyczne to podstawa, a nie można rozwijać się tylko w jednym kierunku. Nic nie jest w 100% niezawodne.

Mam solar na dachu i jestem bardzo zadowolona W lecie naagrzewa mi sie woda w zbiorniku 500 l ,zimą i tak palę w piecu to i tak mam ciepłą wodę .Sąsiad ma 300 l zbiornik to ma ukrop

Gall - Pompa ciepła powietrze-woda to koszt min 30.000 zl wiec jak to moze byc tansza opcja ...

Nie prawda że tylko znajomi rządzących. Ja nie jestem żadną znajomą nikogo z urzędu, a otrzymałam dofinansowani..

Udział własny 35%???+ 8%podatek =43% płacimy

Pompa ciepła powietrzna na potrzeby podgrzewania C.W.U. 7000-10000zł czyli podobnie co solar a wydajność dużo lepsza zużycie prądu przy rodzinie 4 osobowej na miesiąc 60kwh co daje nam 35-40zł.

wypowiedzi niektórych powalają. Albo sprzedaż w sklepach im spadła albo żal dupe ściska. Mam 4 lata i bardzo sobię chwalę. Wygoda latem niesamowita

Rodzice dostali dofinansowanie bo ludzie się zapisują a później rezygnują. Są zwykłymi pracownikami fizycznymi bez koneksji.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.