wtorek, 19 marca 2024

Wiadomości

Solarium nie dla dzieci

Tylko osoba pełnoletnia będzie mogła opalać się w solarium. Wprowadzone przepisy mają chronić nasze zdrowie przed szkodliwym działaniem sztucznego promieniowania ultrafioletowego (UV), wydzielanego przez urządzenia wykorzystywane do naświetlania skóry. Dodatkowo nowe prawo przewiduje zakaz reklamowania solariów oraz obowiązek informowania przez ich właścicieli o szkodliwości korzystania z nich.

Z badań wynika, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Eksperci tego rynku podkreślają, że lampy w solariach emitują takie samo promieniowanie, jak słońce. Twierdzą, że korzystanie z solariów może być tak samo dobre dla zdrowia, jak ekspozycja na słońce, pod warunkiem, że będziemy to robić w sposób rozsądny. Ważna jest edukacja społeczeństwa dotycząca czasu ekspozycji na działanie promieni ultrafioletowych oraz skutków nadmiernego opalania się.

- Obecnie w każdej kabinie znajdują się wskazówki dotyczące bezpiecznego opalania. Klienci są informowani o konieczności stosowania ochronnych okularów jak również o różnych,  innych przeciwwskazaniach. Ponadto, jeśli dana osoba po raz pierwszy korzysta z naszych usług, nie zalecamy opalać się długo a staramy się dobrać czas opalania do typu karnacji – wyjaśnia nam pracownik Salonu Urody i Solarium „Visage” w Grajewie.

Większość przedstawicieli branży solaryjnej zgadza się z zakazem korzystania z nich przez osoby niepełnoletnie. Niezadowolenie budzi wprowadzenie całkowitego zakazu reklamy i promocji solariów. W wielu osiedlowych gabinetach solaria nadal generują sporą część przychodów. Często są także wstępem do regularnych wizyt w salonie kosmetycznym.

- Myślę, że zakaz reklam nie przełoży się na ograniczenie korzystania z solariów. Klienci, którzy będą chcieli nadal będą je odwiedzać. Zmiany będą stanowić jednak dodatkowe obciążenie finansowe gabinetów. Nowe przepisy mogą oznaczać konieczność zmiany ulotek, folderów, cenników, zmiany szyldów, reklam w witrynach. Ważne jest, aby gabinet, który przestanie reklamować solarium, nie stracił klientów na inne usługi – dodaje pracownica „Visage”.

Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla wszystkich grup wiekowych, ale najbardziej narażone na jej negatywne skutki są dzieci i młodzież. Z badań wynika, że korzystanie z solarium zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Na powyższe rozwiązania od dawna oczekują onkolodzy, którzy z niepokojem obserwują postępujący wzrost liczby zachorowań na czerniaka złośliwego. Za naruszenie przepisów omawianej ustawy będą grozić surowe sankcje – kary finansowe w wysokości od 1 do nawet 50 tys. zł.

 
/e/
 

wtorek, 19 marca 2024

Kondolencje

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.