Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 19367 wyświetleń

Słabo z segregacją

W Polsce w 2018 r. zebrano selektywnie ponad 3,6 mln ton (29 procent ogółu wytworzonych odpadów komunalnych), co oznacza wzrost tej ilości o 11 procent w stosunku do roku poprzedniego – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. W miastach zebrano 106 kg segregowanych odpadów na mieszkańca, na obszarach wiejskich - 76 kg. Ilość ta jest bardzo zróżnicowana w poszczególnych gminach i zależy w dużym stopniu od tego, jak został zorganizowany przez władze lokalne system zbierania. 

Na koniec 2018 r. ponad 90-procentowy poziom segregacji śmieci uzyskało miasto Sosnowiec oraz gminy Rossosz i Konstantynów (woj. lubelskie), a np. w gminie Prostki (woj. warmińsko-mazurskie) zebrano selektywnie poniżej 1 proc. odpadów.

Poniżej przedstawiamy zestawienie gmin powiatu grajewskiego, według uzyskanych poziomów selektywnej zbiórki odpadów w relacji do ogółu odpadów komunalnych zebranych w ciągu 2018 r. (dane w procentach):

- gm. Wąsosz – 33,5;
- gm. Grajewo – 25,3;
- m. Grajewo – 17,8;
- gm. Rajgród – 15,0;
- gm. Szczuczyn – 12,1;
- gm. Radziłów 10,7.

Podawany wskaźnik stanowi udział  procentowy odpadów odebranych/zebranych selektywnie z gospodarstw domowych oraz innych źródeł w całym strumieniu tych odpadów, włączając odpady zmieszane.

Według ekspertów, wskaźnika GUS nie należy utożsamiać z poziomami recyklingu, przygotowania do ponownego użycia i odzysku niektórych frakcji odpadów komunalnych, określonego w rozporządzeniu ministra środowiska. „Selektywna zbiórka nie równa się recyklingowi”. Z osiągnięcia poziomów recyklingu będą rozliczane gminy. Już w 2020 r. muszą osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu odpadów. W kolejnych latach odsetek poddawanych recyklingowi śmieci ma wzrosnąć jeszcze bardziej.

Do 2025 roku państwa członkowskie Wspólnoty będą musiały poddawać recyklingowi 55 procent odpadów, do 2030 - 60 proc., a do 2035 r. - 65 proc. Za nieosiągnięcie tych wskaźników przewidziane są surowe kary finansowe.

 

sobota, 12 lipca 2025

Dni Grajewa 2025

piątek, 11 lipca 2025

Obwieszczenie Starosty Grajewskiego

Komentarze (5)

Wszyscy do Wąsosza uczyć się jak to się powinno robić

segregujcie ....bo w śmieciach utoniemy

Tak, wczoraj byłem świadkiem jak do śnieciary leciały wszystkie pojemniki na raz, pic na wode, nic więcej.

Segregacja śmieci przez mieszkańców, to kpina z tych mieszkańców. Jeśli ktoś chce zagospodarować śmieci i mieć z tego zysk i pracę, to niech sam segreguje. W mieszkaniu nie można zbierać w cztery pojemniki i stawiać je w kuchni żeby dekorowały! My płacimy, a wy segreguje, a jak wam za mało zysku, to innym oddajcie ten biznes. Zresztą, po co segregować, jeśli ci co wywożą śmieci wsypują je na jedną przyczepę. To po co my segregowaliśmy je?

- Tomek - Masz racje mieszkania sa za male na pojemniki, jak juz pisalem to smieciarki laduja w jedna przyczepe i sa pomieszane, a polaca za to mieszkancy, a sklepy podrzucaja do pojemnikow mieszkancow i caly balagan smieciowy. Ciekawe ile placa za sprzedawany plastik sklepy i producenci dlaczego tylko mieszkancy przy zakupie i przy odbiorze plastiku, cos tu nie gra.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.