czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 13259 wyświetleń

Seminarium w Kuwasach

Seminarium powiatowe pt. "Kierunki rozwoju powiatu grajewskiego"  odbyło się 19 maja 2006r. w Woźnejwsi.
Celem seminarium była ocena stanu i kierunków rozwoju powiatu, skuteczności realizacji przyjętych założeń rozwojowych oraz stopnia wykorzystania instrumentów rozwoju lokalnego.

Wnioski
- największych barier w rozwoju przedsiębiorczości gminy upatrują w uwarunkowaniach makroekonomicznych.
- gminy powiatu grajewskiego w znikomym stopniu wykorzystują instrumenty wsparcia lokalnej przedsiębiorczości. Podobny jest stopień zaangażowania władz gminnych w budowę klimatu przedsiębiorczości.
-  niski stopień zainteresowania władz gminnych w zakresie współtworzenia instytucji otoczenia biznesu.
-  większość gmin upatruje współpracę ze starostwem powiatowym w Grajewie, przede wszystkim w zakresie tworzenia wspólnych projektów inwestycyjnych, szkoleń doradztwa oraz ustalania zbieżnych planów rozwoju lokalnego.
- zakres wykorzystywania instrumentów inwestycyjnych w gminach powiatu grajewskiego w dużym stopniu jest zredukowany do uzupełniania i budowy podstawowej infrastruktury technicznej (drogi, sieci wodociągowe i sanitacyjne). Z punktu widzenia rozwoju lokalnego są to działania jak najbardziej pożądane, gdyż uregulowanie podstawowych mediów jest warunkiem kolejnych inwestycji. Stan dotychczasowej infrastruktury technicznej jest niewystarczający.
- udział wydatków inwestycyjnych na przestrzeni lat 2002-2004 jest niski, choć wykazuje tendencje wzrostową. Najwyższym wskaźnikiem wydatków na inwestycje na przestrzeni 3 lat odznaczały się gminy:
Wąsosz -33,34%, Grajewo - 34,85%, Radziłów - 22,46%
- stopień pozyskiwania środków z UE jest niski. Największą aktywnością wykazały się gminy: Grajewo, Wąsosz, Szczuczyn.

Inwestycje służące podniesieniu atrakcyjności inwestycyjnej gmin: 
- budowanie przez gminę, samodzielnie lub wspólnie z innymi inwestorami obiektów kubaturowych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej - parki inwestycyjne lub parki przemysłowe,
- skupowanie gruntów prywatnych w celu tworzenia możliwości rozwoju większym przedsięwzięciom,
- sterownie rozwojem infrastruktury - podnoszenie wartości terenu, uzbrajanie w media,
- dofinansowanie budownictwa komunalnego.

Wobec powyższych danych wskazanymi działaniami wydają się być:
- podjęcie działań zmierzających do zwiększenia nakładów inwestycyjnych poprzez aktywne pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej oraz innych źródeł,
- podjęcie działań w ramach tzw. nowych form finansowania inwestycji m.in.- partnerstwo publiczno-prywatne,
- rozpoznanie potrzeb i możliwości inwestycyjnych podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych i prawnych nie prowadzących działalności gospodarczej,
- przygotowanie organizacyjne dużych projektów rozwojowych uwzględniających - poza podstawową infrastrukturą techniczną - inne formy inwestycji nastawione na potencjalne kierunki rozwoju gmin.



- „Powiat grajewski jest powiatem względnie ubogim na tle całego województwa podlaskiego. Patrząc na wyniki badań ankietowych w sensie ilościowym, mówiących o stopniu wykorzystania instrumentów rozwoju lokalnego wypada to nie najlepiej. W trakcie dzisiejszego spotkania można było uświadomić sobie, że najważniejszą rzeczą w tym powiecie jest dbanie o wspólny interes. Szczególnie zwróciłbym uwagę na współpracę wszystkich podmiotów, jednostek samorządu terytorialnego, przedsiębiorców, społeczności lokalnej. Myślę, że nawet przy ograniczeniach finansowych, nie trzeba być pesymistycznie nastawionym na wizję przyszłości a raczej przydałaby się odrobina optymizmu, co widać chociażby w ilości wniosków składanych  przez  jednostki samorządu terytorialnego powiatu grajewskiego. Kwota środków, która ostatecznie trafi - oby trafiła jak największa. Jedną z możliwości jest łączenie interesów, widać tu współpracę, widać siłę zespołu. Powinien być zespół poszczególnych osób również instytucji a nie gra indywidualna. To co łączy wszystkich uczestników to jeden cel i myślę, że w powiecie grajewskim naprawdę to widać.” – dla e-Grajewo.pl po konferencji przedstawiciel Bałostockiej Fundacji Kształcenia Kadr dr Adam Tomanek


e-Grajewo.pl

Komentarze (9)

to potrzebne było takie spotkanie i tyle "mądrych" podmiotów spoza miasta, powiatu, gminy, by takie wnioski wypracować /opracować/? To niesamowite!!! Taki standard zewnętrznego projektowania działań dla Grajewa, to dopiero przedsięwzięcie. A armia urzędników już koncepcji nie ma? BFKK i CAR zrobili sobie PR i zarobili kasę, ot co! Zapraszam na wycieczkę do EŁKU, AUGUSTOWA, GIŻYCKA. Tam wydać koncepcję, bez "posiedzeń w Kuwasach. Władza samorządowa ........

Odpowiedzcie,dlaczego nie można krytykować ani pokazywać błeeeędów władz powiatu?

Może należy zainwestować w urzędników aby nie trzeba ponosić takich nakładów finansowych jakie były potrzebne na seminarium w Kuwasach. Panie Starosto a może trzeba wymienić kadrę i zatrudnić kilka operatywnych osób.


W ramach sprostowania:
Starostwo Powiatowe nie poniosło żadnych nakładów finansowych na organizację Seminarium w Kuwasach. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Projektu EFS i ZPORR (współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa) 2.3 "Nowe Horyzonty- Reorientacja zawodowa osób odchodzących z rolnictwa", przez BFKK w Białymstoku oraz WSIiP w Łomży.

A pojechali tam za własne pieniądze, czy podatników? to pomyśl zanim coś napiszesz mądralo ze Starostwa.

pojechali tam rowniez ze srodkow Unii Europejskiej i budżetu Panstwa lub rzeczywiscie za właasne pieniadze. Starostwo w Grajewoe nie poniosło zadnych kosztów tylko tyle ze tam bylo dlaczego tak was kole to w oczy ze cos zaczyna sie dziac w Grajewie jestescie wszyscy obludnikami!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nie oczerniajcie naszych wladz bo sa w poarzadku!!!!!!!!!!!

Tak naprawdę, to nie wiem po co istnieją urzędy i urzędnicy ? Chyba tylko po to, żeby każdy mógł krytykować ile się da. A może tak na siebie popatrzeć ? Z odrobiną samokrytyki ?

KTO LIKWIDUJE KOMENTARZE O CIULATEJ PRACY GRAJEWSKICH URZĘDASÓW. NIEROBÓW.

Powiat grajewski jest powiatem względnie ubogim na tle całego
województwa podlaskiego. Patrząc na wyniki badań ankietowych w sensie
ilościowym, mówiących o stopniu wykorzystania instrumentów rozwoju
lokalnego, to wypada to nie najlepiej. W trakcie dzisiejszego
spotkania można było uświadomić sobie, że najważniejszą rzeczą w tym
powiecie jest dbanie o wspólny interes. Szczególnie zwróciłbym uwagę
na współpracę wszystkich podmiotów, jednostek samorządu
terytorialnego, przedsiębiorców, społeczności lokalnej. Myślę, że
nawet przy ograniczeniach finansowych, nie trzeba być pesymistycznie
nastawionym na wizję przyszłości a raczej przydałaby się odrobina
optymizmu, co widać chociażby w ilości wniosków składanych przez
jednostki samorządu terytorialnego powiatu grajewskiego. Kwota
środków, która ostatecznie trafi oby trafiła jak największa. Jedyną
możliwością jest łączenie interesów, widać współpracę, widać siłę
zespołu. To jest zespół poszczególnych osób również instytucji a nie
gra indywidualna. To co łączy wszystkich uczestników to jeden cel i
myślę, że w powiecie grajewskim naprawdę to widać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.