Rusza drugie laboratorium

aktualizacja: 2020-03-30 13:58:05     nr wiadomości: 41963     przeczytano: 4164     Ilość komentarzy komentarze: 0

30 marca br. w Białymstoku rusza drugie laboratorium do testów na koronawirusa. Będzie wykonywać nawet 500 testów dziennie. To efekt włączenia się do pomocy nad badaniami Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. 

-Badania będą wykonywane przez Akademicki Ośrodek Diagnostyki Patomorfologicznej i Genetyczno-Molekularnej, który posiada wymagane uprawnienia do prowadzenia specjalistycznej działalności diagnostycznej i leczniczej oraz duże doświadczenie w analizie genomów wirusowych. Materiał biologiczny pobrany od pacjentów z podlaskich szpitali z podejrzeniem COVID-19 będzie przyjmowany całodobowo, a testy będą wykonywane w pracy zmianowej. Do badań wykorzystany zostanie "złoty standard" w biologii molekularnej, jakim jest ilościowy PCR w czasie rzeczywistym - podaje rzecznik uczelni.

Na etapie wdrażania metody przepustowość badań zaplanowano na 200 testów dziennie, a docelowo liczba ta wzrośnie do 500 analiz na dzień.

Pierwsze laboratorium, w województwie podlaskim działa od 16 marca br. Wcześniej wszystkie próbki wysyłane były do Warszawy.

e-Grajewo.pl
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.