czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 13791 wyświetleń

Rozmowa ze Starostą

Ze Starostą Powiatu Grajewskiego Jarosławem Augustowskim dla Portalu e-Grajewo.pl rozmawia Ewa Święcińska 


Jarosław Augustowski (53l) był wicestarostą w latach 1998-2002, zaś na okres 2002-2018 przydzielono Mu funkcję Starosty Powiatu Grajewskiego.

 

    Pana nazwisko wskazuje, że powinien Pan kierować  powiatem augustowskim, a nie grajewskim. Nigdy Pan z tego nie żartował?

Osobiście nigdy z tego nie żartowałem, ale w gronie samorządowców mają miejsce sytuacje, gdzie jestem przedstawiany jako Jarosław Augustowski, starosta powiatu grajewskiego z naciskiem na zwrot "powiat grajewski". Zdarza się również, że do mnie  jest przysyłana urzędowa korespondencja adresowana do starosty augustowskiego. 

 

    Jakie są najbliższe inwestycje, które Pan z ramienia powiatu chciałby wprowadzić w życie?

Zakończenie remontu  Oddziału Intensywnej Opieki Medycznej i bloku operacyjnego w Szpitalu Ogólnym im. dr Witolda Ginela w Grajewie. Są to kroki zmierzające do poprawienia jakości usług. Konieczna jest również budowa lądowiska przy szpitalu. Jeżeli wdrożony będzie projekt ministerialny to warto z niego skorzystać. Od lat Zarząd Powiatu pracuje nad spełnieniem warunków sanitarnych, aby przenieść oddział obserwacyjno - zakaźny do budynku głównego szpitala. Wymaga to jednak zakończenia trwających remontów. W 2015 r. zamierzamy skorzystać ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i środków własnych w wysokości ok. 330 tys. zł. Chcemy zlikwidować bariery architektoniczne, ułożenie wykładzin we wszystkich ciągach komunikacyjnych szpitala. Kolejną rzeczą na której pragnę się skupić to inwestycje drogowe. Poprawa jakości dróg w gminie Radziłów, jak i samym Radziłowie. Mam na uwadze ulicę Piękną i Szczuczyńską. Na ten cel mamy dofinansowanie z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. schetynówek. W ramach programu możemy wykorzystać 2 mln zł. Niezwykle ważną inwestycją na terenie gminy Szczuczyn jest droga na odcinku Szczuczyn-Niedźwiadna, która w związku z budową obwodnicy Szczuczyna jest obecnie w dużej mierze zdewastowana i wymaga przebudowy. Na pewno będziemy rozmawiać z burmistrzem Szczuczyna i Radą Miejską w Szczuczynie, aby w najbliższych latach tę inwestycję wprowadzić. 

    Jak wygląda sytuacja przeciwdziałaniu bezrobociu w powiecie grajewskim, które w październiku 2014 roku wynosiło 20,1%?

W styczniu na pewno stopa bezrobocia w powiecie grajewskim będzie wyższa. Ma to związek z osobami pracującymi w ramach subsydiowanego zatrudnienia   w instytucjach samorządowych i dotyczy również osób prowadzących działalność gospodarczą, którym wraz z końcem roku rozwiązują się umowy o pracę. To dowodzi na to, że środki z Europejskiego Funduszu Społecznego przekazane na aktywizację osób bezrobotnych jednoznacznie zmniejszają bezrobocie w ciągu roku i dlatego jest ono fazowe. Problemem jest brak stałych miejsc pracy. Taką nadzieją w następnych latach jest wykorzystanie przygotowanych terenów inwestycyjnych  w Grajewie i Szczuczynie. Jeżeli Rada Ministrów wprowadzi specjalną strefę ekonomiczną o co, te dwa samorządy zabiegają, to jest szansa na ściągnięcie kapitału zewnętrznego do tych miejscowości i gmin i stworzenie stałych miejsc pracy.
 
    Jak widzi Pan przyszłą kadencję powiatu?

Uważam, że skład Rady Powiatu jest bardzo ciekawy. Jestem otwarty na propozycje wszystkich członków Rady Powiatu Grajewskiego. Mam nadzieję, że współpraca z miastem Grajewo będzie lepsza niż w minionej kadencji. Z pozostałymi przedstawicielami gmin powiatu grajewskiego współpracę oceniam jako bardzo dobrą i myślę, że następne lata będą równie owocne jak minione. 


   Czy jest Pan zadowolony z osiągnięć własnych i Zarządu Powiatu minionego okresu urzędowania?

Nie chcę być jak samochwała z wiersza Jana Brzechwy [śmiech…]. Swoje dokonania pozostawiam ocenie wyborcom.  Jestem bardzo zadowolony ze współpracy Zarządu Powiatu. Statystki pokazują, że rokrocznie przez 4 lata około 10 mln przeznaczaliśmy na inwestycje, pozyskiwanie środków zewnętrznych, na budowę i remonty dróg oraz boisk wielofunkcyjnych. Dwa Orliki w Grajewie to inicjatywa powiatu. Orlik w Szczuczynie, boisko w Wojewodzinie i Niećkowie powstały dzięki wsparciu funduszy zewnętrznych. Wspomniany szpital to inwestycja 7-milionowa. Udało się nam uzyskać wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Sądzę, że 20% środków przeznaczonych na inwestycje może być powodem do dumy i nadal staramy się  utrzymywać taką tendencję. 

 

    Wielkim zaszczytem jest to, że jest Pan w Radzie nieprzerwanie od początku powstania powiatu. Jaki moment w związku z urzędowaniem wspomina Pan najlepiej, a do jakiego niechętnie się Pan odwołuje?

Najmilej wspominam przełom pierwszej i drugiej kadencji, kiedy ponownie zostałem radnym powiatu i  starostą. Zawsze powtarzam, że pierwsze wybory wygrać jest łatwo, ale powtórzyć kadencję to jest niesamowite wyzwanie. Ten moment był dla mnie niezwykle satysfakcjonujący, to, że udało się stworzyć koalicję. Na początku drugiej kadencji były pewne rozbieżności, ale po kilku miesiącach  17 osób głosowało na ,,tak”.  Nie było konstruktywnej opozycji, poza nielicznymi wyjątkami. Jednak wyjątki zawsze występują. Współpraca z kierownikami jednostek organizacyjnych zawsze jest dla mnie czymś budującym. Pracownicy w Starostwie Powiatowym to sprawdzeni i zaufani ludzie. W związku z pełnioną przeze mnie funkcją jest wiele momentów, które miło wspominam i cieszę się każdym dniem. Porażki oczywiście zdarzają się i są czymś normalnym. Mówię to w kontekście zarówno dworca autobusowego jak i kolejowego. Mimo wielu spotkań i prób nie udaje się rozwiązać tego problemu. Mam nadzieję, że pomysły nowego burmistrza Grajewa w sprawie dworców PKS i PKP, przy moim współudziale jako zarządzającym mieniem Skarbu Państwa  będą mogły być wprowadzone w życie.  

 

    Jakie są najważniejsze wydatki budżetowe w 2015 roku?

Zapraszam wszystkich czytelników portalu e-Grajewo.pl na stronę http://www.starostwograjewo.pl oraz http://bip.starostwograjewo.pl. Budżet przyjęty 22 grudnia 2014 r. jest w szczegółach opisany na wyżej wymienionych stronach. Wieloletnia prognoza finansowa mówi o przedsięwzięciach do roku 2018. Istotnymi wydatkami będą wspomniane inwestycje szpitalne (OIOM, blok operacyjny). Realizacja środków pefronowskich i kolejnej schetynówki. We wszystkich konkursach zdobywaliśmy fundusze 
i rokrocznie jedną lub dwie inwestycje realizowaliśmy. Wierzę, że deklarowane środki z gminy Radziłów zostaną przekazane do Starostwa w Grajewie i będziemy mogli niedługo rozstrzygnąć przetarg i poprawić ul. Piękną, Szczuczyńską i kawałek centrum w Radziłowie. Na oświatę przeznaczamy ok. 40% budżetu. Niestety odczuwamy niż demograficzny. Mam nadzieję, że Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Edukacji Narodowej nie ograniczy nam  środków na edukację. Dzięki temu będziemy mogli spełniać nasze obowiązki i jeszcze bardziej poprawiać już i tak całkiem niezłą bazę lokalową, sportową, wspierać internaty i funkcjonujące stołówki. Będę też dążył do przywrócenia dawnego znaczenia szkolnictwa zawodowego. Jest to jedno z ważniejszych wyzwań.

    Co chciałby Pan robić za 10 lat?

Do tego czasu chciałbym po prostu dożyć [śmiech…]. Na pewno takim marzeniem jest spokój emerytalny, który w moim przypadku przesuwa się. Jako nauczyciel powinienem już być na emeryturze, ale zmienione zasady i ustawy emerytalne odsunęły to w czasie. Jeżeli nie samorząd, to być może zdrowie i sprawność pozwoli na własny biznes. Mam możliwy powrót do pracy w szkole, która dawała mi wielką satysfakcję. Nie chcę myśleć na przyszłość, ale poradzę sobie w innej rzeczywistości, jeżeli będzie to konieczne.   


 Dziękuję mieszkańcom powiatu grajewskiego za wsparcie oraz zaufanie. Jestem niesamowicie wdzięczny i zobowiązany. Chcę, aby 2015 rok był czasem, w którym nie tylko ja, ale i wszyscy samorządowcy, mogli spełniać życzenia i obietnice wyborcze. Niech w Nowym Roku wszystkim żyje się lepiej, tym, którzy szukają pracy życzę, aby skutecznie ją znaleźli. Osobom pracującym składam życzenia, aby ich praca była właściwie dostrzegana i opłacana w instytucjach prywatnych, a także państwowych. Niech się wszystkim darzy.


Dziękujemy za rozmowę

Portal e-Grajewo.pl

 

 

wykorzystując zawarte na stronie treści, zdjęcia lub filmy proszę powoływać się na źródło informacji – www.e-Grajewo.pl 

 

Powiat grajewski –  utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Grajewo.
W skład powiatu wchodzą:
gminy miejskie: Grajewo
gminy miejsko-wiejskie: Rajgród, Szczuczyn
gminy wiejskie: Grajewo, Radziłów, Wąsosz
miasta: Grajewo, Rajgród, Szczuczyn

 

Komentarze (9)

Powiat wyglada duzo lepiej niz miasto..ale PKS i PKP Dworce kłaniają sie od 20-50 lat..

Starosta grajewski chociaż z nazwiskiem Augustowski powinien jednak działać bardziej na rzecz powiatu grajewskiego i niestety woli "uciekać" w swój rodzimy Szczuczyn niż zmierzać się z problemami lokalnymi.

Drogi uzytkowniku FANMA.Chciałbym tutaj Tobie zaznaczyc to, że starosta działą na rzecz całęgo powiatu, i w żaden sposób nie faworyzuje Szczuczyna.Nie wiem dlaczego tak to tak interpretujesz. Pozdrawiam

niech zyczenia starosty stana sie cialem, czyli rzeczywistoscia(wyzsze zarobki),bo w szpitalu pracuja tez nasze mamy, siostry,babcie,ojcowie,dziadziusie,wujkowie...,oni tez kiedys przejda,jesli dozyja, na emeryture i wowczas my mlode pokolenie bedziemy zmuszeni im pomagac,bo z dzisiejsza pensja,to tylko wegetacja,a nie uciecha z tego piekniejszego miasta, powiatu i zycia....

Miasto sponsoruje i organizuje imprezy kulturalne i sportowe, wspomaga kluby itd, a co zorganizował powiat?

Ciesząc się, ze Starostą jest nadal Pan Augustowski, mamy nadzieję, że wspomniana droga Szczuczyn-Niedźwiadna po zakończeniu budowy obwodnicy zostanie przebudowana i możliwe będzie poruszanie się po niej autem osobowym. Pozdrawiam.

Obserwując jako obserwator to nie widzę żadnego zaangażowania w sprawy Szczuczyna - wizyty reprezentacyjne: dożynki, mecze, wigilie czy inne imprezy kulturalno-oświatowe o patriotycznych nie wspominając to "O"działalności dla Szczuczyna a droga i tak będzie poprawiona na odcinku /do zakrętu Jambrzykowskiego/ zgodnie z oferta budowy obwodnicy. Przypomina się tez okres działalności województwa łomżyńskiego: przez wiele lat wojewoda gminny rodak - nic nie zdziałał dla gminy i miasta a obecnie w województwie reprezentant , w owym okresie i wicewojewoda szczuczyński następnie wojewoda -- i co i nic. Lata lecą i nic - stanowisko i... do następnych wyborów. A potem dalej nic. Nie ma co przytykać bo nic nie dzieje się z gestii powiatu w Szczuczynie. Pozdrawiam z nowym rokiem 2015 oby ludzie rozumnie wybierali.

A co z ogrodzeniem przy Starostwie..czy aby nie wstyd..trza by pogonic miasto..bo ogrodzenie nie za bardzo świadczy o starostwie i o mieście i o PKP ..a propos kasy biletowej PKP...wstyd aby w Grajewie nie mozna bylo kupic biletu na Pindo-lino..lub na jakis inny. pociąg..pozatym zima a gdzie podrózni mają sie zagrzac i gdzie za przeproszeniem wysikac...to juz wstyd totalny na cały kraj..a w Polsce Dworce są remontowane...tylko trzeba chciec napisac o dotacje na remont..Czyzby w Starostwie nie było pracowników na poziomie...Dworzec rocznik 1873...a jest 2015 czyli .. 142 lata zabytek...a co na to Konserwator...Konserwator zajmuje sie duperelami..czyli bezproblemowo....a karawana jedzie dalej..ciekawe jak daleko jeszcze i gdzie dojedzie....pewnie do skrzyzowania na Kolejowej..bo dalej to same problemy i niemoc Władz miasteczka zwanego Grajewem...

Nowy burmistrz na swym wiecu zapowiedział, że na trzeci dzień zamierza wziąć się za grajewski dworzec razem ze starostą i co? coś nic nie słychać w tej sprawie, typowa kiełbasa wyborcza. Starosta ma teraz sojusznika w mieście rzekłbym przyjaciela, jak wspólnie sprawy dworca nie załatwią to za 4 lata adios

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.