czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

Rozmowa z asp. D. Łomińskim

Doświadczenie zawodowe, umiejętność komunikowania i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, samodzielność i kreatywność, to cechy jakie posiada każdy dyżurny grajewskiej Policji. Czym się zajmuje policjant pełniący służbę na stanowisku kierowania jednostką?

Oficer Dyżurny Policji pełni bez wątpienia jedną z najważniejszych funkcji w policyjnych strukturach każdej jednostki Policji. By móc mówić o skuteczności w działaniu, która jest niezwykle istotna z punktu widzenia zadań realizowanych przez Policję, nie można pominąć kwestii właściwej komunikacji. Prawidłowa wymiana informacji z otoczeniem wysuwa na pozycję priorytetową właśnie dyżurnego. O służbie na tym policyjnym stanowisku opowiedział aspirant Daniel Łomiński – policjant z 15 - letnim stażem służby w Policji.

Od kiedy pełnisz służbę na stanowisku kierowania jednostką?

Służbę na stanowisku kierowania jednostką rozpocząłem w 2015 roku. Od kwietnia bieżącego roku swoją przyszłość związałem z grajewską jednostką Policji.

Czy służba na stanowisku kierowania jednostką jest dla każdego?

Dyżurny powinien posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną, praktyczne przeszkolenie oraz doświadczenie, a także odpowiednie rozeznanie w obowiązujących przepisach. To właśnie ten policjant podczas nieobecności kierownictwa przejmuje na swoje barki ciężar podejmowania najważniejszych decyzji. Dodatkowo dyżurny koordynuje pracą wszystkich patroli na terenie powiatu, dba o stan dyscypliny służbowej i jakość sporządzanej przez funkcjonariuszy dokumentacji. Musi też cechować się wysoką kulturą osobistą, samodzielnością i kreatywnością w działaniu. Dlaczego? Powód jest prosty. Pośród setek zgłoszeń odbieranych w każdym miesiącu, zdarzają się również niecodzienne sytuacje. Czasami osoba, która dzwoni na numer alarmowy potrzebuje po prostu porady lub samej rozmowy z policjantem. Trzeba też dużo empatii i zrozumienia oraz umiejętności szybkiego rozeznania w sytuacji, aby właściwie pokierować rozmową.

Czym jest zasada „7 złotych pytań”?

Dyżurny jako pierwszy ma kontakt ze zgłaszającym, dlatego w trakcie telefonicznej rozmowy stara się ustalić jak najwięcej szczegółów, które ułatwią mu podejmowanie decyzji, a wysłanemu patrolowi przeprowadzenie interwencji. Ten policjant nie tylko słucha, ale także zadaje pytania, by uzupełnić wiedzę, którą za chwilę musi się podzielić. W zależności od zdarzenia bardzo pomocne jest zastosowanie zasady 7 złotych pytań kryminalistycznych: “Co? Gdzie? Kiedy? Jak? Czym? Dlaczego? Kto?”. Dzięki znalezieniu nawet wstępnych odpowiedzi na nie można zbudować dobrą i rzetelną wersję zdarzenia, a nawet poznać środowisko, w którym zostało popełnione przestępstwo.

Jak wygląda dzień pracy tych policjantów?

W Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie służba na stanowisku kierowania pełniona jest w składzie dwuosobowym, przez dyżurnego i jego zastępcę. Po skończonej zmianie, która rozpoczyna się o 8.00 lub o 20.00 następuje przejęcie służby. Zmiennik informuje swojego następcę o wszystkim co działo się podczas ostatnich godzin oraz przekazuje całą dokumentację.  Poza tym w grajewskiej jednostce znajdują się pomieszczenia dla osób zatrzymanych, z których obraz za pośrednictwem kamer przekazywany jest do stanowiska kierowania. Zastępca dyżurnego kontroluje osadzonych przez wizjer w drzwiach, reagując także na ich wezwania. W trakcie trwania służby zarówno dyżurny jak i jego zastępca odbierają telefoniczne zgłoszenia oraz rejestrują zdarzenia w policyjnych systemach informacyjnych.

Co jeszcze należy do obowiązków dyżurnego i jego zastępcy?

Do zadań na stanowisku kierowania należy także obsługa osób, które zjawiają się na policyjnej „recepcji”. Zgłoszenia o zdarzeniach nie zawsze przecież docierają do funkcjonariuszy drogą telefoniczną. Często jest tak, że ludzie o popełnianych wykroczeniach, czy przestępstwach informują osobiście. Od dyżurnego oraz jego zastępcy taka osoba może dowiedzieć się w jakich godzinach pracuje dany dzielnicowy, z kim może porozmawiać o konkretnej sprawie, jak rozwiązać dany problem.

Co jest najtrudniejsze w pracy dyżurnego?

Bez wątpienia policjanci pełniący służbę jako dyżurni czy ich zastępcy muszą zmagać się z dużym stresem. Funkcjonariusze zdają sobie przecież doskonale sprawę, że niejednokrotnie ich decyzja może zaważyć o ludzkim zdrowiu, a nawet życiu. Jednak świadomość, że pomogliśmy drugiemu człowiekowi przynosi najwięcej satysfakcji.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej o służbie na tym lub innym stanowisku w Policji zadzwoń pod nr 47 7184218 lub skontaktuj się z nami drogą elektroniczną.

Pamiętaj! Rekrutacja trwa! Zapraszamy!

KPP w Grajewie

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.