Rower na wycieczki i do miasta - trekkingowy, crossowy, szosowy

aktualizacja: 2021-02-17 15:34:15     nr wiadomości: 44879     przeczytano: 277     Ilość komentarzy komentarze: 0

Obecnie rynek oferuje nam wiele odmian rowerów od miejskich, trekkingowych, crossowych po rowery szosowe. Geometria ramy, rozmiar kół, szerokość opon czy obecność amortyzatorów i rodzaj hamulców to tylko niektóre czynniki decydujące w jakich warunkach sprawdzi się rower. Warto więc przed zakupem poznać różnicę pomiędzy poszczególnymi typami, dzięki temu zakup odpowiedniego roweru do jazdy po mieście czy na wycieczki po lesie będzie znacznie łatwiejszy.

   

Rower trekkingowy

Rower trekkingowy to idealne rozwiązanie na długie wycieczki jak i do codziennej jazdy do pracy czy szkoły. Rower ten dobrze sobie radzi zarówno na asfalcie jak i drogach gruntowych. Jego konstrukcja pozwala na przyjęcie komfortowej pozycji oraz pozwala osiągnąć dość duże prędkości. Rower trekkingowy posiada duże koła zazwyczaj 28-29 cali, przedni widelec z amortyzatorem, opony z węższym bieżnikiem, które pozwalają na komfortową i szybką jazdę po asfalcie. Bieżnik jest zwykle mało wyraźny by zapewnić niskie opory toczenia co pozwala na pokonywanie zarówno miejskich jak i leśnych ścieżek. Jednoślad ten wyposażony jest także w bagażnik, błotnik, stopkę oraz oświetlenie. Ich konstrukcja jest lżejsza oraz są szybsze niż rowery miejskie. Rama takiego roweru ma łagodny kąt. Na takim rowerze pozycja jest wyprostowana.

Myślisz, że taki rower byłby dla Ciebie odpowiedni? Sprawdź ofertę rowerów trekkingowych w Media Expert.

Rower crossowy

Rower crossowy to idealny rower dla osób korzystających z roweru na różnego rodzaju trasach. Świetnie sprawdza się zarówno do codziennej jazdy po mieście jak i na nieco bardziej wymagających trasach leśnych. Rowery crossowe to lekkie rowery, które swoim wyglądem przypominają rowery trekkingowi jednak nie posiadają dodatkowego osprzętu takiego jak błotniki, lampek, bagażniku – choć i od tej zasady są wyjątki. Rowery te posiadają koła 28 calowe, uniwersale opony zapewniają niskie opory toczenia po asfalcie, a przy tym oferują dobra przyczepność na leśnych drogach. Przednie amortyzatory o skoku 50-80 mm tłumią większość drgań, na które natrafia się podczas jazdy po nierównych powierzchniach. Zaś odpowiedni kształt ramy zapewnia dość wyprostowaną pozycję, co zapobiega powstawaniu bólu pleców. Rowery te posiadają wersję damska, która charakteryzuje się pochylą ramą ułatwiającą wsiadanie. Rower crossowy męski charakteryzuje się slopingiem górnej rury, czyli jej opadaniem w tylnym kierunku. 

Szukasz roweru crossowego? Sprawdź ofertę rowerów crossowych w Media Expert.

Rower szosowy

Rower szosowy służyć może codziennej turystyce. Przeznaczone są do jazdy po utwardzonej powierzchni. to rower dla osób, które lubią duże prędkości, ściganie oraz jazdę na długich dystansach. Rowery te są dostosowane do warunków drogi asfaltowej. Dzięki zastosowaniu wzmocnionych ram z lekkich stopów aluminium, rower ten waży od 6 do 10 kg. Koła tego roweru maja średnicę 28 cali, a opony maja przeważnie szerokość 23-25 mm. Opony szosowe maja bardzo mały bieżnik albo są go pozbawione w ogóle. Charakterystyczna dla tego roweru jest jego kierownica typu baranek. Użycie takiego kształtu umożliwia zmianę pozycji na rowerze. Uchwyt dolny doskonale sprawdza się na dłuższych dystansach ponieważ zapewnia idealną aerodynamikę zaś uchwyt górny pozwala wyprostować bardziej plecy. Podczas jazdy na tym rowerze wymuszona jest nisko pochylona pozycja, która jest charakterystyczna dla szybkiej i wygodnej jazdy. 

Chcesz kupić rower szosowy? Sprawdź ofertę rowerów szosowych w Media Expert.

Podsumowanie

Przed zakupem roweru należy zastanowić się do czego będzie on służył oraz jak intensywnie będzie eksploatowany. Odpowiedni typ roweru pozwoli na wygodną i komfortową jazdę, pozwoli uniknąć niezadowolenia i kolejnych wydatków. Rower powinien być dopasowany do potrzeb rowerzysty. Idealny rower powinien być stosunkowo tani, niezawodny oraz przystosowany do jazdy w różnych warunkach zarówno w mieście, na szosie czy leśnych drogach.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.