wtorek, 19 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 7909 wyświetleń

Rodzi się coraz więcej dzieci

W ubiegłym roku w całym kraju z zasiłku macierzyńskiego skorzystało ponad 669 tys. rodziców. Coraz większą popularnością cieszy się również urlop ojcowski i rodzicielski. Urlop rodzicielski został wprowadzony w roku 2013. Urlop ten przysługuje rodzicom w wymiarze 26 tygodni. Łącznie z urlopem macierzyńskim (20 tygodni) oraz z wydłużonym dodatkowym urlopem macierzyńskim (6 tygodni) pozwala rodzicom na sprawowanie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem przez 52 tygodnie. W całym roku 2016 z urlopów tych skorzystało ponad 395 852 rodziców, w tym 391 665 kobiet i 4 187 mężczyzn. 

W ciągu pięciu miesięcy 2017 roku na urlopie rodzicielskim przebywało prawie 252 107 rodziców, czyli o 52 proc. więcej niż rok wcześniej. Nieduży wzrost zanotowano w przypadku urlopów ojcowskich. W maju 2017 roku pozostawało nich 61 381 ojców, co oznacza wzrost o tylko 0,6 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwszy rok życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni.

W województwie podlaskim łącznej wzrost liczby osób pobierających zasiłek macierzyński wyniósł 57 proc. Porównując statyki obejmujące cały kraj, możemy pochwalić się 5 procentowym wzrostem ponad średnią obowiązującą w Polsce. Na dzień 31 maja 2017r. w Oddziale białostockim wypłacane były 11 684 zasiłki macierzyńskie. Świadczenie to trafiło do 85 proc. pań i 15 proc panów.

Komu przysługuje zasiłek macierzyński
Warto wiedzieć, że pierwszym warunkiem, który należy spełniony, aby móc otrzymać zasiłek macierzyński, jest podleganie ubezpieczeniu chorobowemu i dotyczy to:
 pracowników,
 członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych, spółdzielni kółek rolniczych,
 wykonujących pracę nakładczą,
 pracujących na podstawie umowy zlecenie, umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług oraz osobom, które z nimi współpracują, a także osoby  świadczące pracę na podstawie umowy uaktywniającej,
 prowadzących działalność pozarolniczą (i ich współpracowników),
 osób pozbawionych wolności lub tymczasowo aresztowanych, które zostały skierowane do wykonywania pracy odpłatnie,
 duchownych,
 wykonujących służbę zastępczą,
 zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony, przedłużonej do dnia porodu.

Po drugie zasiłek macierzyński przysługuje z tytułu:
 urodzenia dziecka,
 przyjęcia dziecka na wychowanie (w wieku do 7 lub  10 roku życia, jeżeli obowiązek szkolny dziecka został odroczony i złożono wniosek do sądu o jego przysposobienie lub przyjęto je w ramach rodziny zastępczej, niezawodowej)
Zasiłek ten przysługuje również ojcu dziecka lub innemu członkowi rodziny (ubezpieczonemu), w przypadku: śmierci matki dziecka, porzucenia dziecka przez matkę, niezdolności matki do samodzielnej egzystencji, podjęcia pracy przez matkę, która nie jest ubezpieczona i nie ma prawa do zasiłku.

Zasiłek macierzyński przysługuje za okresy, które odpowiadają okresom:
 urlopu macierzyńskiego albo urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego,
 urlopu rodzicielskiego,
 urlopu ojcowskiego.

Zasiłek macierzyński przysługuje niezależnie od tego, jak długo ma się ubezpieczenie chorobowe.
Katarzyna Krupicka
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS WP

 

poniedziałek, 18 marca 2024

Sytuacja seniorów w powiecie grajewskim

Komentarze (6)

nic dziwnego 500 plus dziala jak trzeba

Super, będzie praca dla opiekunek, przedszkolanek, nauczycieli.

Ojcowski jest do ukończenia przez dziecko 24 miesiąca z tego co mi wiadomo.

Kodeks pracy uregulował czas korzystania z uprawnienia urlopu dla ojca dziecka. Pracownik – ojciec ma czas na skorzystanie z tego uprawnienia do 24 miesięcy od urodzenia się dziecka.

Potwierdzam 24 miesiące. /

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.