Rekordowy wzrost ciśnienia

aktualizacja: 2020-01-20 08:50:07     nr wiadomości: 41291     przeczytano: 4648     Ilość komentarzy komentarze: 0

20 stycznia br. rosnące od niedzieli ciśnienie atmosferyczne może osiągnąć najwyższe wartości. Według modeli prognostycznych, na Suwalszczyźnie może sięgnąć 1042 hektopaskali (hPa), a na południowym zachodzie 1046-1048 hPa. Część modeli zakłada jednak możliwość osiągnięcia nawet 1050 hPa. 

 - Nie czeka nas oczywiście pogodowa katastrofa, ale tak znaczny wzrost ciśnienia zdecydowanie może wpłynąć na nasze samopoczucie - informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Według synoptyków IMGW szybki wzrost ciśnienia atmosferycznego i związany z tym wzrost wagowej zawartości tlenu w powietrzu może powodować ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie. U meteoropatów dolegliwości bólowe mogą ulec nasileniu.

Tak duże ciśnienie atmosferyczne zdarza się raz na kilka lub kilkanaście lat, jednak nie są to jeszcze wartości rekordowe. W grudniu 1997 r. w Suwałkach zanotowano wartość 1054 hPa i to jest najwyższa wartość w powojennej Polsce.

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.