piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 7310 wyświetleń

Ranking Samorządów

Znamy wyniki tegorocznego Rankingu Samorządów organizowanego przez  "Rzeczpospolitą".

W XIV edycji Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej” 2018 Miasto Grajewo uplasowało się na 564 miejscu spośród 857 ocenianych gmin miejskich i miejsko-wiejskich. W opracowanym zestawieniu Rajgród zajął 697 lokatę, a Szczuczyn 728. W kategorii gmin wiejskich gmina Radziłów znalazła się na 704 miejscu, gmina Wąsosz na 835, zaś gmina Grajewo 1465 spośród 1555 jednostek.

Ranking Samorządów jest organizowany przez "Rzeczpospolitą" od 14 lat. Organizatorzy starają się wyłonić i pokazać jako przykłady do naśladowania te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój. Zestawienie oparte na kategoriach: miasta na prawach powiatu, gminy miejskie i miejsko-wiejskie oraz gminy wiejskie sprawdza efektywność działań samorządów na rzecz trwałego rozwoju wspólnoty w podstawowych obszarach -trwałości ekonomicznej, środowiskowej, społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania. Odpowiedzialne zarządzanie zasobami w tych obszarach zwiększa potencjał rozwojowy samorządów i pozwala osiągnąć cel zrównoważonego rozwoju.

W obszarze trwałości ekonomicznej badano umiejętność samorządu do budowy mocnego fundamentu finansowo-gospodarczego. Taki mogą zapewnić działania JST m.in. wspierające przedsiębiorczość i miejsca pracy (czego efektem jest wzrost dochodów podatkowych), dobre zarządzanie majątkiem własnym. Polityka finansowa i inwestycyjna samorządu z jednej strony musi zapewniać podstawy rozwoju, a z drugiej – nie może być zbyt ekspansywna, drenująca posiadany majątek. Obszar trwałości społecznej dotyka wielu istotnych kwestii z punktu widzenia mieszkańców. Jako priorytetowe uznano działania samorządów w zakresie budowy infrastruktury społecznej. Chodzi zarówno o rzeczywistą budowę różnych obiektów (szkół, żłobków i przedszkoli, domów kultury, bibliotek, mieszkań, placów zabaw itp.), ale także wypełnianie tych instytucji odpowiednią treścią.

Fundament trwałości środowiskowej oznacza, że samorządy także muszą dbać, by naturalne i ekologiczne zasoby, służąc obecnym potrzebom, nie ulegały uszczupleniu w sposób nieodwracalny. W ten cel wpisuje się wiele projektów realizowanych na poziomie lokalnym, takich jak walka o czyste powietrze, segregacja śmieci czy wspieranie mieszkańców w coraz większym wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. Nie bez znaczenia jest również kwestia ochrony środowiska przed zanieczyszczeniami komunalnymi.

W porównaniu z poprzednimi latami, kryteria oceny w Rankingu Samorządów poszerzyły się. W edycji 2018 wzięto pod uwagę około 50 wskaźników. Większość z nich pochodziła z publicznych źródeł Informacji – takich jak dane ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (np. wartość wydatków na ochronę środowiska, na transport, czy kulturę) lub danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny. Pozostałe informacje uzyskano ze specjalnej ankiety, wypełnianej przez samorządy.

Konkurs jest otwarty dla wszystkich miast i gmin.

 

/e/

Komentarze (3)

No to już nic rozumiem. / Szczuczyn się tak wszędzie chwali, ze taki najlepszy, a tu proszę - VIII liga!

Zadaj sobie trud ustalenia na jakich zasadach działa ten ranking. Redakcja analizuje dwa typy danych: 1. To dane finansowe dostępne w sprawozdaniach budżetowych, 2. To dane przesłane przez samorząd w wypełnionej specjalnej ankiecie, którą redakcja przesyła do samorządów na etapie przygotowywania rankingu.
Jeżeli gmina chce wypełnić taką ankietę, to robi to i wtedy ocena jest pełna. Jeżeli nie, to ląduje na miejscu, które wynika wyłącznie z analizy finansowej sprawozdania. Szczuczyn nie brał udziału w ankiecie ze względu na to, że połączona ona była z propozycją zakupu materiału reklamowego / promocyjnego gminy. Nie było to obowiązkowe. Zanim napisze się bzdury trzeba zapytać, sprawdzić, dowiedzieć się czegoś więcej, bo głupim i bezmyślnym wpisem na co można liczyć? Może na taką jak moja odpowiedź!
Pan burmistrz jest dostępny np. na Messengerze i można zapytać. Ja to zrobiłem i dostałem odpowiedź. Proste.
„Nomek” to która jesteś liga?

Robert L.> Brawo! Brawo! Mistrzostwo świata, osiągnąłeś szczyt szczytów w dziedzinie pokrętnego tłumaczenia faktycznego stanu rzeczy. Obrzucasz inwektywami Nomka, a w rzeczywistości albo nie przeczytałeś ze zrozumieniem jakie obszary brane były pod uwagę przy ocenie JST w tym rankingu, lub co gorsza uważasz internautów za głupków i swoimi wywodami starasz się kijek Wissę zawrócić. Jedno i drugie źle świadczy o tobie. Radzę jeszcze raz przeczytać ze zrozumieniem zasady na jakich działa ten ranking, lub następnym razem postarać się wypełnić ankietę. Zastanawiające jest tylko to, że Robert L uważa, że dane które byłyby podane przez władze Szczuczyna w ankiecie byłyby diametralnie inne od danych które pochodzą z publicznych źródeł informacji min. sprawozdań budżetowych Ministerstwa Finansów, czy tez danych Głównego Urzędu Statystycznego.i miałyby wpływ na ostateczne miejsce w rankingu. Starsi ludzie mawiali, " na białym suficie można wyczytać wiele". Trzeba było wypełnić ankietę , a teraz do kogo pretensje?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.