Rail Baltica - jest decyzja

aktualizacja: 2020-02-17 10:15:21     nr wiadomości: 41507     przeczytano: 3242     Ilość komentarzy komentarze: 4

Bohdan Paszkowski, Wojewoda Podlaski wydał decyzję dotyczącą modernizacji 6-kilometrowego odcinka trasy kolejowej Czyżew - Białystok, który obejmuje stację Białystok. To element międzynarodowej trasy Rail Baltica i zielone światło dla inwestora – PKP PLK S.A., który może ubiegać się o pozwolenie na budowę.

Zgodnie z wyjaśnieniami Wojewody, wydana decyzja lokalizacyjna dotyczy przebudowy ok. 6 km torów od stacji Białystok Wiadukt do okolic ulicy Sitarskiej. Zakłada likwidację przystanku Białystok Wiadukt, a utworzenie nowego – Białystok Zielone Wzgórza. Przebudowa czeka też infrastrukturę techniczną – będzie dostosowana do poruszania się pociągów z prędkością 200km/h w przypadku ruchu pasażerskiego i 120 km/h, jeśli chodzi o ruch towarowy.

Inwestor planuje także rozbiórkę istniejących i budowę nowych peronów na stacji Białystok, w tym ich zadaszenia, likwidację kładek i budowę przejścia pod torami oraz dostosowanie stacji do potrzeb osób z ograniczeniami ruchowymi. Stylem ma nawiązywać do czasów carskich i zabytkowego dworca kolejowego w Białymstoku.

- Te rozwiązania techniczne pozwolą na to, że ruch będzie szybszy, bezpieczniejszy i dostosowany do standardów obsługi pasażerów na poziomie XXI wieku - zaznaczył wojewoda podlaski.

W projekcie jest także rozbiórka istniejącego i budowa nowego przejścia podziemnego pomiędzy ulicami: Zielonogórską i Starosielce. Polskie Linie Kolejowe są na etapie wyłaniania wykonawcy – wstępnie umowa może zostać podpisana pod koniec tego kwartału, prace miałaby potrwać 3 lata. Jak zaznaczył Andrzej Kierman, dyrektor PKP PLK S.A. w Białymstoku - nie wchodzi w grę zakmnięcie torów, ciągłość ruchu będzie zapewniona.

 

  - fot. UW Białystok

A co nam w Grajewie niby to daje?. Po co ta informacja na e-grajewo?
Napisał: Kaśka dodano: 2020-02-17 19:34:55

6 km remontu a nie jakaś Rail Baltica
Napisał: miras dodano: 2020-02-18 07:56:16

Jako Grajewo będziemy na marginesie. Nie bedziemy mieli żadnej obwodnicy. Via Carpatia tez nas ominie. pRZEBIEG BEDZIE PRZEZ Guty LUB NA sOKÓŁKĘ.
Napisał: MAX dodano: 2020-02-18 08:51:29

Rail Baltica ma przebiegać przez Grajewo (Ełk), zaś prace wykonywane są w etapach. Jednym z takich etapów jest remont odcinka w Białymstoku. Co to nam daje? To że już niebawem będzie wykonywany odcinek na Ełk.
Napisał: Krzysiek dodano: 2020-02-18 14:19:09

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.