Przeterminowane leki do apteki

aktualizacja: 2017-10-12 11:32:53     nr wiadomości: 33203     przeczytano: 2778     Ilość komentarzy komentarze: 0

Kupujemy za dużo lekarstw - dowodzą badania statystyczne! 

Ulegamy promocjom i sugestiom specjalistów. Codziennie producenci kuszą nas dziesiątkami reklam, w których oferują różne leki bez recepty, suplementy diety. Uśmiechnięte twarze na plakatach lub w spotach telewizyjnych przekonują, że specyfiki nie tylko pomagają w walce z chorobą czy poprawą niedoskonałości urody, ale przede wszystkim są w przystępnych cenach. Korzystając z "okazji", kupujemy więc, nie raz bez głębszego zastanowienia, a nasze domowe apteczki przepełnione są preparatami, które prędzej czy później ulegają przeterminowaniu. Co wtedy robić?

Jeszcze do niedawna jedynym miejscem w Grajewie, gdzie można nieodpłatnie dostarczać przeterminowane specyfiki był  Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy ul. Ekologicznej. Jednorazowe akcje przeprowadzały też apteki. Mieszkańcy nie mając wiedzy pozbywali się nieprzydatnych środków w niewłaściwy sposób.

Dziś w Grajewie nie ma już problemu z oddawaniem przeterminowanych lekarstw.

Stare medykamenty zostaną przyjęte w PSZOK oraz w większości aptek
(oprócz apteki przy ul. Ełckiej i ul. Konstytucji 3 Maja 2/10)
 

W placówkach są dostępne pojemniki, do których można wrzucać przeterminowane tabletki, ampułki, czopki, proszki, syropy, krople i maści. Do pojemników nie można wrzucać aerozoli, termometrów, igieł, strzykawek, używanych opatrunków i gazików. Na mocy porozumienia całość kosztów związanych z odbiorem, transportem i unieszkodliwieniem leków ponosi samorząd.


Trzeba pamiętać! Przeterminowane leki uznane są za odpady niebezpieczne. Zbudowane z szeregu związków chemicznych, po terminie przydatności stanowią potencjalne zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia ludzi. Ich części składowe stanowią środki szkodliwe lub trucizny, groźne dla organizmu ludzkiego. Są też szkodliwe dla środowiska. Związki zawarte w lekach są bardzo trwałe, przedostając się do wód lub gleb potrafią je skazić. 

Przeterminowane leki przynieś do apteki!


/e/

 

  - "Arnika" Grajewo, ul. Konstytucji 3 Maja 17
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.