W ul. Dwornej w Grajewie (okolice marketu Biedronka) niebawem zostanie zakończona budowa nowego, aktywnego przejścia dla pieszych. To pilotażowy projekt mający na celu poprawę bezpieczeństwa przechodniów na miejskich ulicach.
System będzie składać się z sygnalizatorów wyświetlających pulsujące ostrzegawcze sygnały nadawane przez lampy ostrzegawcze (w technologii LED), znaków drogowych pionowych D-6 po obu stronach jezdni, aktywnych punktowych najezdniowych elementów odblaskowych, zainstalowanych przy pasie linii poziomego oznakowania oraz nawierzchni ostrzegawczej w kolorze czerwonym.
O lokalizacji przejścia zadecydowały dwa względy. Prosty odcinek drogi umożliwiający rozwijanie prędkości oraz wzmożony ruch pieszych do obiektów handlowych. System sprawia, że elementy bezpiecznego przejścia aktywują się w momencie, gdy pieszy znajduje się na przejściu lub w jego bezpośredniej okolicy. Daje to czytelny znak dla kierowcy, który odpowiednio wcześnie może spowolnić jazdę.
Typując odpowiednią lokalizację przejścia, pod uwagę brane były drogi miejskie. Ulice: Piłsudskiego, Kopernika, Wojska Polskiego oraz Ełcka należą do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad i w gestii zarządcy należy odpowiednie oznakowanie.
Koszt wybudowania nietypowej zebry w pełnym wyposażeniu to około 43 tys. zł. Zlecenie wykonuje Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Usługowe z Olsztyna. Niewykluczone, że jeśli pomysł się sprawdzi, w następnych latach będą powstawać kolejne takie przejścia.
sobota, 14 grudnia 2024
piątek, 13 grudnia 2024
Super!!!Więcej takich aktywnych przejść w Grajewie!!!
Czy osoba która zatwierdziłą budowę aktywnego przejścia w tym miejscu odwiedziła kiedykolwiek teren przyszłej "budowy"? Nie zapytam czy były prowadzona badania natężenia ruchu.
Wydatek na te rozwiązanie "poprawiające bezpieczeństwo w tym miejscu, które ani nigdy nie było niebezpieczne ani specjalnie obłożone ruchem to czysty bareizm. Lepiej byłoby przeznaczyć tą kasę na premię dla drogówki, może to zmowywowałoby panów w niebieskich do rozpoczęcia działań prewencyjnych poza przedszkolami i domami seniora.
Za co 43tys? jak materiały kosztowały może z 3-4 tyś.kilka czujek,2 sygnalizatory i kilka światełek w asfalcie parę metrów kabla i pracy na jeden dzień a gdzie reszta...? kwota za takie przejście poraża...ale podatnicy zapłacą a ludzi tam takie tłumy że...
dla kogo te przejście...
Zgadzam sie z rty,,, delkatne przegiecie
Niech lepiej nie powstają już takie przejścia bo to jest wywalanie pieniędzy podatników. Za co te 43 tysiące? Za parę światełek? Pomyślcie ludzie.
A gdzie są światła na skrzyżowaniu Dwornej i Kopernika
Wygląda fajnie, praktyczne zapewne jest, ale płaci się jak za brylanty :)
Prezes PEC musi bezpiecznie przechodzić do Biedronki , i dlatego ta inwestycja :)