czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

Przebudowa stacji wodociągowej w Grajewie


W styczniu 2004 r został opracowany projekt przebudowy i modernizacji SUW w Grajewie przez EUROWATER sp. z o.o. z Izabelina k. Warszawy. Inwestorem zadania jest Miasto Grajewo, które otrzymało dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego z działania 1.2 - Infrastruktura ochrony środowiska.
Zakres rzeczowy opracowania obejmował:
- Instalacje technologiczne wodne w zastanym budynku technologicznym,
- Instalacje sprężonego powietrza w zastanym budynku technologicznym,
- Rurociągi zewnętrzne technologii uzdatniania,
- Instalacje wod-kan, c.o., osuszania powietrza i wentylacji,
- Zewnętrzną sieć cieplną,
- System automatycznej kontroli procesu uzdatniania i wizualizacji pracy SUW.

Ujęcie przewidziane do obsługi projektowej SUW składa się z 8 studzien wierconych ujmujących zasoby IV rzędowe, które poddają się uzdatnianiu opracowaną w projekcie metodą filtracji ciśnieniowej dwustopniowej z napowietrzaniem sprężonym powietrzem, ponieważ ujmowana woda ma stabilny skład fizykochemiczny a występujące w niej żelazo i mangan posiadają charakter nieorganiczny. Wobec powyższego zastosowano następującą technologię uzdatniania:
- Napowietrzanie wody ujmowanej po I i II stopniu uzdatniania,
- Filtracja I stopnia na złożu AKDOLIT, o wysokości nasypowej 100 cm,
- Filtracja II stopnia na złożach mieszanych DEFEMAN o wysokości nasypowej 25 cm oraz piasek kwarcowy o wysokości nasypowej 75 cm,
- Odgazowanie wody po I i II stopniu uzdatniania,
- Płukanie filtrów wodą czystą i powietrzem sprężonym.
Z punktu widzenia projektowanej technologii uzdatniania można sformułować następujące wnioski, wynikające z analizy założeń projektowych:
- Żelazo występujące w wodzie surowej jest żelazem w formie nieorganicznej i podlega
usuwaniu w wyniku utleniania powietrzem,
- Mangan w wodzie surowej występuje w formie nieorganicznej i podlega usuwaniu w
warunkach katalitycznych oraz utleniania powietrzem,
- W wyniku zastosowania proponowanych złóż I i II stopnia gwarantowany jest efekt usunięcia żelaza i manganu do wartości określonych w obowiązującym prawodawstwie.

Zastosowano następujące rozwiązania projektowe w zakresie technologii pompowania i uzdatniania wody ujmowanej ze studni wierconych:

Pompowanie I stopnia wody z 8 studzien wierconych ujmujących zasoby IV rzędowe. Wydajność stopnia ujmowania wody aktualnie wynosi 200 m3/h a osiągnie wartość 275 m3/h w perspektywie i będzie realizowana na bazie zastanych studni głębinowych uzupełnionych o uzbrojenie i odwiert studni 6 A. Pompowanie I stopnia jest sterowane za pomocą sond lustra wody w funkcji poziomów wody w zbiornikach wyrównawczych.
Pompowanie II stopnia Wydajność pompowni aktualnie wynosi 330 m3/h a w perspektywie uzyska wartość 660 m3/h. Zaprojektowano pompownię automatyczną w oparciu o dwa zestawy pomp roboczych po 5 jednostek w każdym zestawie. Każdy z układów pompujących wyposażony jest w przetwornicę obrotów pozwalającą na stabilizacje ciśnienia na wyjściu ze SUW w funkcji chwilowego rozbioru wody uzdatnionej przez mieszkańców miasta.
Pompownia płukania filtrów. Zaprojektowano pompownię płuczącą składającą się z układu płukania wodą się i niezależnie sprężonym powietrzem. Układ płukania wodą to pompownia automatyczna składająca się z 2 pomp, natomiast układ płuczący powietrzem to dwa wentylatory boczno kanałowe. Technologia uzdatniania na filtrach I i II stopnia. Technologię uzdatniania zaprojektowano w oparciu o filtrację ciśnieniową I i II stopnia na filtrach pionowych o średnicy 2,90 m i wysokości 3,20 m. Zaprojektowano 4 jednostki dla potrzeb filtracji I stopnia oraz 4 jednostki dla potrzeb filtracji II stopnia, które będą pracować w układzie równoległych zespołów żelazo / mangan.

Węzeł sprężonego powietrza
W celu prawidłowego funkcjonowania układu uzdatniania wody zaprojektowano wielofunkcyjny węzeł sprężonego powietrza dla potrzeb napowietrzana i odgazowani wody uzdatnianej oraz napędów pneumatycznych technologii. Sprężone powietrze jest dostarczane ze sprężarek śrubowych (2 sztuki).
Osuszanie powietrza w budynku technologicznym
Zaprojektowano okresową pracę osuszaczy powietrza w okresie wiosenne letnim w celu wyeliminowania wytrącania się wilgoci na powierzchni elementów metalowych. Dla potrzeb osuszania powietrza przewidziano 2 osuszacze powietrza.

Ponadto przebudowie poddano sieci zewnętrzne c.o. w celu wyeliminowania strat ciepła na przewodach przesyłowych oraz wykonano ocieplenie i elewację budynku administracyjno biurowego i technologicznego.
W wyniku rozstrzygnięcia przez Miasto Grąjewo przetargu nieograniczonego pod nazwą "Przebudowa Stacji Wodociągowej w Grajewie" (inwestycja jest współfinansowana przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego w 75%) został wyłoniony wykonawca robót. Konsorcjum: ENERGOTECHNIKA sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i FUNAM sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu za kwotę brutto 4.952.126,55 zł. Z wykonawcą została zawarta umowa w dniu 27.07.2005 r, natomiast termin zakończenia robót nastąpił 24 kwietnia 2006 r.




e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.