Przebudowa dworu w Niećkowie

aktualizacja: 2021-02-25 11:57:56     nr wiadomości: 44965     przeczytano: 4458     Ilość komentarzy komentarze: 9

Jest zielone światło od konserwatora zabytków - ciekawy budynek w regionie, którego mury pamiętają wiele wydarzeń, zostanie przebudowany. Starostwo Powiatowe w Grajewie prowadzi postępowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej przebudowy dworu w Niećkowie. 

Wykonawca opracuje m.in. mapę do celów projektowych wraz z jej uwierzytelnieniem, ekspertyzę konstrukcyjną budynku, inwentaryzację architektoniczną, kompletną dokumentację projektowa wszystkich niezbędnych branż (t.j. projekt budowlany przebudowy obiektu, projekt konstrukcji budynku, wewnętrznych instalacji sanitarnych, instalacji wodociągowej, wentylacyjnej, instalacji elektrycznej i oświetlenia wewnątrz i  na zewnątrz budynku, sieci teleinformatycznej i telekomunikacyjnej w budynku) a wszystko zgodnie z obowiązującymi przepisami, normami, wiedzą techniczną i sztuką budowlaną. 

Na opracowanie projektu budowlanego Powiat Grajewski będzie ubiegać się o dotację z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Wybudowany w pierwszej połowie XIX w., gruntownie przebudowany w 1912 r., nieremontowany przez wiele lat budynek dworski doczekał się renowacji w latach 90. ubiegłego wieku. Drewniane ściany zastąpiono murowanymi, zrekonstruowano schody, położono wewnątrz nowe tynki. W elewacji ogrodowej pojawiły się lukarny, zmieniono pełną balustradę na balaskową, uproszczono lub zmieniono formę detali architektonicznych, uproszczono formę fryzu w belkowaniu oficyny, zróżnicowaną fakturę tynków zewnętrznych w oficynie, wykonując tynk gładki, w elewacji frontowej oficyny wykonano zewnętrzne schody do piwnic.

Zdaniem Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - wskazane zmiany i uproszczenia wpływają niekorzystnie na wygląd dworu i zacierają historyczne rozplanowanie jego wnętrzna. Lukarny wydają się być przeskalowane, a ich "grzybkowaty" kształt budzi wątpliwości. Podobnie duże betonowe monolityczne schody do piwnic z balustradami niedostosowanymi do historycznej formy dworu. Zastrzeżenia wzbudza również jakość materiałów zastosowanych do wykończenia wnętrz i jako okładzina schodów. 

Remont obiektu z pewnością odwróci niekorzystne zmiany oraz przywróci i wyeksponuje jego indywidualne wartości zabytkowe. W Niećkowie planuje się także budowę otwartej strzelnicy. 

 

  - fot. arch. e-Grajewo.pl

Cudowna perełka architektury. O ten obiekt należy dbać na wszelkie możliwe sposoby. I coś bardzo sensownego umieścić na stałe po renowacji.
Napisał: Corleone dodano: 2021-02-25 16:29:33

A co z parkiem z tylu dworu? Też należałoby przywrócic dawny stan
Napisał: ewa dodano: 2021-02-25 19:53:06

Zapewne w parku zrobią strzelnicę a w dworku strzelcy urządzać będą sobie zakrapiane imprezki z gestami w stylu dr Greniucha.
Napisał: hafffciarka dodano: 2021-02-26 09:21:44

Imprezy innych organizacji nie wywołują takich złośliwych komentarzy. Dopiero planowana jest inwestycja, a zgryźliwi dają wyraz swojemu niezadowoleniu. Trzeba założyć podobną organizację i też robić imprezy... Tylko chęci brak.
Napisał: Ona dodano: 2021-02-26 11:40:56

Modernizujcie, modernizujcie a potem będzie wielka zmiana i utworzymy tu powiatową siedzibę Ruchu Polska 2050 😜😜😜. Szymon będzie zadowolony.
Napisał: Ja dodano: 2021-02-28 12:51:16

Gratulacje. Cieszę się, że dwór odzyska swój historyczny klimat. Pamiętam ten obiekt jeszcze zanim poddany został remontowi. Nie można pozwolić żeby świadectwo historii i tożsamości poszło w niepamięć. Ciekawy jestem efektów końcowych. Maly komentarz do Hafffciarki: skąd tyle zgryźliwości? Uszczypliwości? Krytykować jest łatwo. Każdy sukces jest warty świętowania - ale też każdy sukces to multum roboty. Zamiast rzucać chamskie komentarze może warto zainicjować jakieś działanie i wtedy też będziesz mogła poświętować.
Napisał: Brawo Wy! dodano: 2021-02-28 15:15:54

I znowu Szymon rozpocznie swoje kaznodziejskie spotkania w Dworze. Lewicowo-prawicowy lider. Nieeee, Szymon sam nie wie jaki jest. Jakiego chcą wyborcy, takim się stanie.
Napisał: Anna P. dodano: 2021-03-01 11:55:49

Drogi "Brawo Wy!" wytłumacz proszę co w moim komentarzu było chamskiego? To, że powstaje tam strzelnica to już w powiecie zaklepane. To że sam dworek zostanie przyznany strzelcom to stawiam w zakładzie dolary przeciw śliwkom. A o gestach dr. Greniucha nie będę się wypowiadała bo to obrzydliwość.
Napisał: hafffciarka dodano: 2021-03-01 13:09:57

Panie Tomku, Tomciu, chyba pomyliła Ci się odwaga z odważnikiem :) wiadomo, lepiej pomalować taki budynek w tęczowe barwy. Podobno właśnie po libacjach ujawniałeś swoje tęczowe zainteresowania wobec współpracownika, który musiał po wielu latach zrezygnować z pracy. Prawda to?
Napisał: hafciarz dodano: 2021-03-01 19:30:44

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.