Program "Dobry start"

aktualizacja: 2018-06-12 10:31:46     nr wiadomości: 35514     przeczytano: 2976     Ilość komentarzy komentarze: 6

Ruszyła akcja informacyjna dotycząca programu "Dobry start" - wypłaty jednorazowego świadczenia w wysokości 300 zł dla każdego uczącego się dziecka. Wnioski o świadczenie będą przyjmowane i realizowane przez te same instytucje , które realizują obecnie świadczenie wychowawcze w ramach Programu „Rodzina 500+”. Wnioski będzie można składać za pośrednictwem Internetu (poprzez portal Emp@tia) już od 1 lipca br., w formie papierowej od 1 sierpnia br. Podania będą przyjmowane do 30 listopada.

- Cieszy mnie ta informacja. Już w wakacje staramy się oszczędzać by móc kupić podręczniki i przybory szkolne. Takie wsparcie przed rozpoczęciem roku szkolnego to dla nas duży zastrzyk gotówki – mówi Iwona Malinowska, mama dwóch chłopców.


Świadczenie "Dobry Start" przysługuje raz w roku na rozpoczynające rok szkolny dzieci do ukończenia 20 roku życia (dzieci niepełnosprawne uczące się w szkole otrzymają je do ukończenia 24 roku życia). Wsparcie finansowe przysługuje niezależnie od dochodu. Trzeba jednak o nie wystąpić. Wniosek może złożyć matka lub ojciec dziecka, opiekun prawny lub opiekun faktyczny dziecka, a w przypadku dzieci przebywających w pieczy zastępczej – rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.

W przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny wyprawkę otrzymają do 30 września br. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy będą miały maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę świadczenia.

Świadczenie "Dobry Start" jest zwolnione od podatku. Nie podlega egzekucji ani wliczeniu do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z innych systemów wsparcia. Świadczenie nie przysługuje na dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowania przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że wyprawka szkolna trafi do 4 mln 600 tys. dzieci, wychowujących się w ok. 3 mln 400 tys. rodzin. Koszt realizacji świadczenia szacuje się na ok. 1,4 mld zł rocznie.

 

"Już w wakacje staramy się oszczędzać by móc kupić podręczniki"- a jakie, bo o ile mi wiadomo, podręczniki są za darmo.
Napisał: Jolka dodano: 2018-06-12 15:25:05

Tak właśnie kupuje się wyborców...Nasze dzieci i nasze wnuki naprawdę będą musiały podnosić kraj z kolan.PiS do tego właśnie doprowadzi...
Napisał: Adam dodano: 2018-06-12 16:03:44

No cóż, wybory tuż, tuż............
Napisał: Wyborca dodano: 2018-06-12 16:58:23

No cóż, to 500+ już za mało, aby pokryć w większości koszt wyprawki szkolnej? Poza 500+ wiele rodzin przecież korzystało i korzysta z możliwości zakupu wyprawki na faktury, za które ma zwracane pieniądze. Krew mnie zalewa, jak muszę być świadkiem tej paranoi, tym bardziej, że sama pracuję w sklepie i to wszystko obserwuję. Ja na te pieniądze muszę pracować długo, bardzo długo...
Napisał: Hania dodano: 2018-06-12 18:10:08

Dobrze że dwadzieścia procent pensji idzie na utalentowaną młodzież z Rajgrodu będzie trochę lżej przy zakupie podręczników dla młodzieży
Napisał: widz i obserwator zibi dodano: 2018-06-12 22:20:40

Ja nie mam ani 500+ ani rodzinnego a moje dzieci uczą się w szkole średniej i muszę sobie poradzić , dobrze że ludzie mają taką pomoc i mogą z niej skorzystać! , Nie zazdroszczę im tylko życzę wszystkiego dobrego
Napisał: Mama dodano: 2018-06-12 23:00:03

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.