Pożar w miejscowości Okół

aktualizacja: 2017-12-04 10:18:23     nr wiadomości: 33703     przeczytano: 4318     Ilość komentarzy komentarze: 4

2 grudnia 2017 roku o godzinie 22:53 dyżurny stanowiska kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Okół gm. Grajewo. Z uzyskanych informacji wynikało, że 4-osobowa rodzina ewakuowała się na zewnątrz i nikt nie wymaga pomocy medycznej. Z uwagi na charakter zdarzenia i niekorzystne warunki  atmosferyczne profilaktycznie powiadomiono o pożarze pogotowie ratunkowe.

W chwili przybycia na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej paliła się przybudówka przeznaczona na kotłownię oraz częściowo dach budynku mieszkalnego. Cała rodzina (2 osoby dorosłe i dzieci w wieku 7 i 11 lat) przebywały na zewnątrz bez widocznych obrażeń zewnętrznych. W związku z tym, że budynek nie nadaje się do zamieszkania pogorzelcy otrzymali tymczasowe zakwaterowanie u sąsiadów, natomiast docelowo władze gminy Grajewo zapewnią rodzinie lokal zastępczy.

W pierwszej fazie działań strażacy zabezpieczyli, oznakowali i oświetlili miejsce zdarzenia oraz odłączyli dopływ energii elektrycznej od budynku. Następnie wprowadzono 4 prądy gaśnicze wody do kotłowni i na palący się dach oraz 1 prąd wody w obronie sąsiedniego drewnianego budynku gospodarczego.

Po częściowym stłumieniu ognia, przy użyciu podnośnika hydraulicznego i piły do cięcia wielowarstwowego wykonano kilka otworów w dachu w celu odprowadzenia dymu i dotarcia do ukrytych ognisk pożaru. Jednocześnie wyniesiono na zewnątrz budynku 2 butle 11 kilogramowe z gazem propan-butan, z których jedna była przegrzana. Po całkowitym ugaszeniu pożaru wszystkie pomieszczenia oddymiono i dokładnie sprawdzono kamerą termowizyjną.

Działania ratowniczo-gaśnicze przez ponad 8 godzin i 30 minut prowadziły 3 zastępy Państwowej Straży Pożarnej – 8 strażaków i 5 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Grajewo – 20 druhów. Na miejsce zdarzenia przybył wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter, który zadeklarował pomoc pogorzelcom.        

Włączając się w kampanię MSWiA pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność” i w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu grajewskiego zachęcamy do zakupu i montażu w budynkach mieszkalnych czujników dymu i tlenku węgla, które w porę ostrzegą przed potencjalnym zagrożeniem wydając głośny dźwięk. Inwestycja w tego typu urządzenia będzie nie tylko doskonałym prezentem pod choinkę, ale przede wszystkim może uratować nasze życie.

Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
st. kpt. Arkadiusz Lichota
fot. KP PSP Grajewo

 

Cała rodzina by się spaliła, gdyby nie reakcja sąsiadów, którzy wybili szybę, pobudzili domowników, wynieśli dzieci z zadymionego pomieszczenia na zewnątrz. Brawa dla takiej postawy!!! Chłopaki na prawdę świetna robota!!!
Napisał: Świadek dodano: 2017-12-05 13:06:30

Podziękowania dla tych co uratowali tą rodzin3
Napisał: Ja dodano: 2017-12-05 15:01:10

cczy można jakos pomoc rodzinie? jest jakas zbiorka?
Napisał: izi dodano: 2017-12-05 19:12:35

Podziekowan nie uslyszeli
Napisał: zw dodano: 2017-12-07 16:56:42

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.