czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 22170 wyświetleń

Powiatowy Dzień Edukacji

"Człowiek nie rodzi się złym, ani dobrym,
ale przez edukację i przykład albo tym, albo owym się staje.
Najważniejszą przeto jest rzeczą w edukacji człowieka
prowadzić go do dobrego i przez czyste w w dobrym ćwiczenie
i przyrodzonym uczynić".
(fragment uchwały o ustanowieniu Komisji Edukacji Narodowej z 1773 r.)




10 października br. w Zespole Szkół nr 2 w Grajewie odbyła się powiatowa uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Organizatorami imprezy byli Starosta Grajewski oraz Zespół Szkół Nr 2 w Grajewie. Wręczanie nagród i podziękowań środowisku związanemu z oświatą, przeplatane było piękną oprawą artystyczną.

Życzenia pracownikom oświaty złożyli Podlaski Kurator Oświaty Jerzy Kiszkiel, Starosta Grajewski Jarosław Augustowski, Przewodniczący Rady Miasta Grajewo Grzegorz Curyło, Prezes ZNP O/Grajewo Bogumiła Kierznowska oraz przedstawiciele Rady Rodziców i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Grajewie.

W pierwszej części dokonano dekoracji Medalem Komisji Edukacji Narodowej, który został nadany przez Ministra Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. Wyróżnienie z rąk Jerzego Kiszkiela otrzymali:

  Lucyna Bagińskia – nauczyciel ZS Nr 1 w Grajewie,
  Maria Lucyna Jasińska – Skarbnik Powiatu Grajewskiego,
  Jarosław Kozikowski – dyr. PPP w Grajewie,
  Jarosław Kozikowski – nauczyciel w ZS Nr 1 w Grajewie,
  Ks. Jarosław Jacek Stefaniak – proboszcz parafii w Niedźwiadnej,
  Maria Krystyna Merska – nauczyciel ZS Nr 1 w Grajewie.

Podlaski Kurator Oświaty wręczył także nagrodę za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Grzegorzowi Robertowi Curyło – dyr. ZS Nr 1 w Grajewie. Zebrani zostali poinformowani o nagrodzie Ministra EN za osiągnięcia w pracy dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, jaka została przyznana Jarosławowi Konopce – dyr. ZSS w Grajewie. Nagroda zostanie wręczona podczas obchodów wojewódzkich DEN w Augustowie. Tego dnia zostanie również uhonorowana Brązowym Krzyżem Zasługi Marzena Sulkowska – dyr. Zespołu Szkół Nr 2.

 W kolejnej części, nauczycielom i dyrektorom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat grajewski zostały wręczone nagrody Starosty Grajewskiego, za osiągnięcia dydaktyczno - wychowawcze i organizacyjno - menedżerskie.

Nagrody otrzymali:

  Zdzisława Choynowska – dyr. ZS w Wojewodzinie;
  Anna Jagusz – dyr. ZS w Szczuczynie;
  Jarosław Kozikowski – dyr. PPP w Grajewie;
  Teresa Irena Manturo – nauczyciel w ZS w Wojewodzinie;
  Stefania Wanda Cieplińska – nauczyciel w ZS w Niećkowie;
  Anna Staniszewska – nauczyciel w ZS Nr 2 w Grajewie;
  Wioletta Skwiot – nauczyciel w ZSS w Grajewie;
  Anna Opara – nauczyciel w ZSzkół Nr 1 w Grajewie;
  Jerzy Szymanowski – nauczyciel w ZS w Szczuczynie.

Listy gratulacyjne otrzymali również stypendyści Prezesa Rady Ministrów:

  Dariusz Rogiński – uczeń ZS Nr 1 w Grajewie,
  Justyna Akus i Michał Olszewski - uczniowie ZS Nr 2 w Grajewie,
  Grzegorz Kowalewski - uczeń ZS w Wojewodzinie,
  Sylwia Wszeborowska - uczennica ZS w Niećkowie,
  Weronika Staniszewska i Jarosław Borawski - uczniowie ZS w Szczuczynie,

 Dyplomy przyznania Stypendium Starosty Grajewskiego – za osiąganie najlepszych wyników nauczania, a także działalność na rzecz społeczności lokalnej lub wyróżnianie się osiągnięciami w dziedzinie sportu, kultury i sztuki – otrzymali:

  Tomasz Kisielewski – uczeń ZS Nr 1 w Grajewie,
  Natalia Modzelewska – uczennica ZS Nr 2 w Grajewie,
  Paweł Górski – uczeń ZSS w Grajewie,
  Martyna Świderska – uczennica ZS w Niećkowie,
  Paulina Modzelewska – uczennica ZS w Szczuczynie,
  Anna Kujkowska – uczennica ZS w Wojewodzinie.

 
Nagrody Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 wręczyła również nauczycielom i pracownikom szkoły dyr. Marzena Sulkowska. Młodzi adepci kucharstwa dali też pokaz sztuki kulinarnej.
(na podst.opr. J. Jaśkowiak Starostwo Powiatowe w Grajewie)



GALERIA ZDJĘĆ

 

 


     Dzień Edukacji Narodowej, to Dzień Nauczyciela, święto polskiej oświaty. To dzień podziękowań dla nauczycieli i czas podkreślenia zasłużonego szacunku dla tej grupy ludzi i temu zawodowi. Na planie uroczystości i przeglądanych zdjęciach miło jest widzieć uśmiech pedagogów i jak łzy szczęścia z doznanego wrażenia malują się na obrazie tych twarzy - bo oto ktoś o nich jednak pamięta.
      14 października, to rzeczywiście Ich prawie wolny i radosny dzień w roku, bo w innych dniach, to intensywna praca fizyczna i umysłowa. Niezorientowane media, często nawet świadomie, skłócają opinię publiczną na zamówienie innych podmiotów.
A nauczyciel, ma przepracować godziny zajęć dydaktycznych z dodatkiem 2 godzin bezpłatnych, ale obowiązkowych. Przerwy ma wprawdzie darmowe, ale pełni w nich dyżury i prowadzi konsultacje z uczniami, to rodzicami, etc. 
Po południu ma pracę z uczniem zdolnym, albo ze słabym i sprawdzanie prac pisemnych od 1- 5 godzin. I całkiem nie rozrywkowe czynności to: przygotowanie się do lekcji, tworzenie kart pracy, sprawdzianów, analiz, ankiet, dokumentów, materiałów multimedialnych do kolejnych lekcji, etc. Nie obsłużą się też same: rady, szkolenia, wywiadówki, ogniska, konferencje metodyczne, imprezy okolicznościowe, dyskoteki uczniów, wycieczki, spotkania w zespołach, dekoracje szkolne a nawet pozaszkolne, itp. Ponadto, nie da się zamknąć drzwi budynku i zapomnieć o szkole w ferie, często nawet w wakacje.
Jeśli praca stworzyła człowieka, to jednocześnie ta praca towarzyszy nauczycielowi non stop. Dodatkowo i bardzo często jest on na styku nielegalnego, siejącego zgrozę mobbingu, lub kwestii poniżających jego godność osobistą, zawodową i społeczną. 
      W większości, w zawodzie tym pracują ludzie z powołania, którzy uzupełniają serca i czułość rodziców, potrafią obdarzyć pocałunkiem dziecka stres, umilić chwile apatii lub niepowodzenia, itp. Potrafią przepracowanych uczniów zrelaksować, a leniwych zmotywować do wydajnej pracy.
Obserwując kształtowanie i dorastanie młodzieży czują się na topie i są prawie jak oni. Bywa, że „przykucają” do ich wzrostu i poziomu analogicznego do wieku, żeby podopieczni czuli się, co najmniej dobrze. Dobrze, czyli tak, co skłania ich do pobytu w wymagających pod każdym względem murach szkolnych.
Za pozytywne odczucia uznają sukcesy wychowanków, szczerą wdzięczność ucznia zawsze, nie tylko tę przy wręczaniu kwiatów oraz zadowolenie jego rodziców.
      Nie da się pominąć, że wśród nauczycieli bywają i tacy, którzy jak pod względem zawodowym, a szczególnie etycznym, podobni im księża, lekarze, prawnicy, nie powinni tych stanowisk piastować.  Jednak Seneka, natychmiast by tę wypowiedź zripostował twardym zwrotem - Errare humanum est - jako, że błądzić jest rzeczą ludzką.
Rozumiem przez to, że demokracja dopuszcza także i uczniów do prawa popełniania nieświadomych błędów.


Czuję, że to klasyczne, nieżyczliwe przekleństwo „Bodajbyś cudze dzieci uczył” nie jeden z nas chciałby tu użyć. Ono jednak w tych przewrotnych czasach nabrało innego znaczenia i daje nam do rozumienia, że ideałów na świecie nie ma i nie ma co na nich liczyć.
      Dlatego wszystkim pedagogom, nie tylko w Dniu Ich Święta, życzę zdrowia, wytrwałości w kształtowaniu, wychowywaniu i edukacji naszych, tak bardzo cennych dzieci i młodzieży. Niech ten piękny zawód będzie dalej wyzwaniem do tak wielce humanitarnej pracy i jej rewelacyjnych osiągnięć w obecnej dobie.
 
 Autor tekstu: Stanisław Orłowski 
 


fot. e-Grajewo.pl

 


Komentarze (10)

Nauczyciela z Wojewodzina zauważyłem :-)

Brawo nauczyciele z "Jednostki" !!!
Brawo pani Ania Staniszewska zasłużona nagroda.
Jest pani świetną nauczycielką i wspaniałym człowiekiem jest pani "lekiem na całe zło" i życzę pani spełnienia marzenia, które pani wyznała dziś na lekcji.

Warto dbać o pełen przekaz informacji,bo niekompletne obniżają poziom przekazu. W trakcie tej uroczystości nie tylko starosta,dyrektorka wręczali nagrody... zostały wręczone również Medale Komisji Edukacji Narodowej przez Kuratora Oświaty.Czyżby nikt tego nie zauważył.Och jaka szkoda

Uważam, że jeśli jakakolwiek i gdziekolwiek organizowana jest otwarta uroczystość, to obowiązkiem tych organizatorów jest przygotować nazwiska gości itp. oraz co i kto będzie robił, mówił. Czyli szczegółowy program. Fotoreporter, dziennikarz wybierze z tego, co jest wartościowe, resztę odrzuci. W sytuacji zaproszonych mediów taki program przesyła się, co najmniej na siedem dni wcześniej. Wynika to ze szczęścia, że ktoś przybył lub może przybędzie, z obowiązku, ale i jakoby w nagrodzie dla uczestniczących wszystkich i nie koniecznie zapraszanych mediów, żeby ułatwić im pracę. Oni, nie znając Waszego programu muszą domyślać się tego, co tam się dzieje. Często dziać się mogą rzeczy okropne, na co dziennikarz zwróci pilną uwagę. Ponadto ważne jest wykonanie dokumentacji fotograficznej. Szkoda, że nie było świadomości, kto i jaki medal otrzymał, bowiem Medal Komisji Edukacji Narodowej jest bardzo ważnym odznaczeniem i tu masz rację. Natomiast, kto go wręczał jest nie istotne. Z kolei obowiązkiem mediów jest poinformowanie czytelników, co i gdzie się odbyło albo odbędzie, a nie kto z kim siedział i kto coś komuś wręczał, kto się śmiał, a kto płakał. Każdy z tych uczestników na sali, łącznie z uczniami był na równych prawach i o każdym można pisać albo NIE.

Panie Stanisławie, w imieniu całej społeczności nauczycielskiej Grajewa DZIĘKUJĘ

Śmiem się upierać ,że medal wręczony przez dyrektora a przez KURATORA - to różne rangi.Na właściwie zorganizowanej uroczystości powinno zacząć się od nagród jednak KURATORA

tEŻ NAUCZYCIEL, a czy za medal KEN jest dodatek do emerytury i jak duży. Bo jeśli nie, to lepiej go zwrócić temu co go wieszał.

Dziękujemy Panu Stanisławowi za wspaniały, zawierający prawdę o pracy i trudzie nauczyciela artykuł. Dziękujemy za życzenia i też życzymy wszystkiego dobrego jako nauczycielowi - emerytowi.

oj tam coś ten wywód o pisaniu sie komus nie udał - może jakis obserwator; sorry - pisze się różnie na ile czas pozwoli lub odn zebranych mozliwości, myslę że jest tego teraz tak dużo, że techniczna obróbka jest wyczerpująca, bo wiele osób robi zdjęcia, a gdzie je można obejrzeć? więc nie ch robia i to się chwali, jak na czymś komus zalezy pewnie zabiega o to żeby się gdzieś znalazło - wysyłam pozytywne wibracje do wszystkich w temacie i pozdrowienia!

skorpion, tobie już zawibrowało i powinieneś szybko z tego się wyleczyć. Wszystko i zdjęcia są dobre, a ty swoimi kombinacjami rób jeszcze lepsze.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.