Powiat Grajewski

  • 1 komentarzy
  • 7268 wyświetleń

Powiat: Konferencja Naukowa

14 czerwca 2016 roku w Zespole Szkół Nr 1 w Grajewie odbyła się IV Powiatowa Konferencja Naukowa pt. „Mowa i tradycje kulturowe przodków”.

Gościliśmy językoznawców zaangażowanych w tworzenie publikacji „Dialog Pokoleń Mazowsze - Powiat Grajewski”. „Dialog pokoleń” to projekt realizowany przez Towarzystwo Kultury Języka w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, ogłoszonego przez Narodowe Centrum Kultury. Celem projektu jest ocalanie od zapomnienia resztek gwary, która zachowała się w języku mieszkańców polskich wsi.

Konferencja jest podsumowaniem wieloletniej i bardzo owocnej współpracy z naukowcami w dziedzinie badań językowych czego przykładem jest dzisiejsze spotkanie i napisana książka Dialog Pokoleń Mazowsze – Powiat Grajewski” powiedział Starosta Grajewski Pan Zygmunt Kruszyński.

Konferencja rozpoczęła się krótkim koncertem nauczycieli i podopiecznych Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie. Gości przywitał i konferencję otworzył Starosta Grajewski Pan Zygmunt Kruszyński, następnie głos zabrał Pan Grzegorz Curyło Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Grajewie który wygłosił mowę inauguracyjną. 

Wśród obecnych gości byli m.in:

 ks. prałat dr Czesław Oleksy dziekan dekanatu Grajewskiego, Pani Jadwiga Solińska twórczyni ludowa z Wąsosza,

 goście honorowi:
Pan Daniel Purwin Przedstawiciel Posła na Sejm RP VIII kadencji Pana Adama Andruszkiewicza, Pani Monika Stefańska Przedstawiciel posła na Sejm RP VIII kadencji Pana Kazimierza Gwiazdowskiego,

 patroni honorowi:
Pani Ewa Markowska Dyrektor Delegatury Kuratorium w Suwałkach w imieniu Pani Jadwigi Marioli Szczypiń – Podlaskiego Kuratora Oświaty

 naukowcy:
prof. dr hab. Elżbieta Wierzbicka-Piotrowska - Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. Józef Porayski - Pomsta Uniwersytet Warszawski, prof. dr hab. Barbara Falińska Uniwersytet w Białymstoku, Polska Akademia Nauk w Warszawie, prof. dr hab. Grzegorz Dąbkowski Uniwersytet SWPS w Warszawie,

 przedstawiciele samorządu terytorialnego:
Starosta Sejneński Pan Piotr Alszko, Pani Alicja Rutkowska Wicestarosta Powiatu Grajewskiego, Pan Czesław Ołdakowski Wójt Gminy Wąsosz, Pan Krzysztof Milewski Wójt Gminy Radziłów, Pan Stanisław Kossakowski Przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego, Pani Halina Muryjas-Rząsa Przewodnicząca Rady Miasta Grajewo,

 dyrektorzy jednostek organizacyjnych powiatu, nauczyciele oraz młodzież.


Przybyli goście mogli upamiętnić swój pobyt poprzez wpisanie się do Księgi Pamiątkowej Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie. Jako gość specjalny wystąpiła redaktor omawianej publikacji, prof. dr hab Barbara Falińska, która wspólnie z współtwórcami w sposób bardzo ciekawy omówiła szczegóły pracy nad poszczególnymi częściami tego opracowania. Pani profesor podziękowała współautorom, a przede wszystkim młodzieży i nauczycielom za zaangażowanie i ogrom pracy włożonej w zbieranie i dokumentowanie słownictwa.

Współcześnie prof. dr hab. Barbara Falińska nie ustaje w podejmowaniu starań o zaktywizowanie kolejnych placówek oświatowych, kulturalnych i naukowych dlaudokumentowania tego, co bezpowrotnie ulega zapomnieniu. Gwary są dziedzictwem narodu i świadczą o bogactwie języka ojczystego. Konieczność  opisywania każdego faktu kulturowego już w 1237r. stwierdzał biskup płocki Piotr: Wszystko, co się dzieje w czasie, razem z czasem ginie, jeśli nie zostanie przez dowód piśmienny uwiecznione. Gwary giną same i ustępują przed językiem ogólnoliterackim. Z tego powodu na współczesnych spoczywa moralna odpowiedzialność utrwalenia i zapisania uciekającej przeszłości.

Organizatorem wydarzenia było Starostwo Powiatowe w Grajewie, Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie, Zespół Szkół Nr 1 w Grajewie, Towarzystwo Kultury Języka.

Program Konferencji:

10. 30 - 11. 00 – rejestracja uczestników konferencji

11. 00 - 11. 10 – koncert w wykonaniu nauczycieli Państwowej Szkoły Muzycznej I st. Im. J.S.Bacha w

11. 10 - 11. 20 – powitanie uczestników i otwarcie konferencji – Pan Zygmunt Kruszynski, Starosta

11. 20 - 11. 40 – mowa inauguracyjna – Pan Grzegorz Curyło, Pan prof. Dr hab. Józef Porayski – Pomsta, Pan Jarosław Konopka

11. 40 - 12. 00 – wystąpienia zaproszonych gości

12. 00 - 12. 15 – przerwa kawowa

12. 15 - 14. 00 – wystąpienia współautorów publikacji „Dialog Pokoleń Mazowsze Powiat Grajewski”

14. 00 - 14. 15 – podsumowanie i zamknięcie konferencji prof. Dr hab. Barbara Falińska, Pan Zygmunt Kruszyński

 

Komentarze (1)

kiedy w Rajgrodzie bedzie konferencja naukowa

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.