Podniosła Msza święta

aktualizacja: 2019-11-17 17:43:14     nr wiadomości: 40717     przeczytano: 7434     Ilość komentarzy komentarze: 3

"Człowiek żyje tak długo, jak długo trwa pamięć o nim…"

 

15 listopada br. o godz. 16.00 w kościele pw. Św. Ojca Pio w Grajewie odbyła się uroczysta Msza Św. w intencji zmarłych nauczycieli, pracowników oświaty i osób związanych z lokalną edukacją.

Przedstawiciele władz samorządowych, związków zawodowych, delegacje szkół z pocztami sztandarowymi, nauczyciele, młodzież, rodziny i znajomi już od czternastu lat spotykają się w listopadzie, aby polecać zmarłych, z którymi współpracowali.

Refleksja o nieuchronności przemijania oraz o ludzkim pielgrzymowaniu ku wieczności towarzyszyła modlitwom. "Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą …" – słowa z wiersza ks. Jana Twardowskiego we wzruszającej interpretacji Grzegorza Curyło, dyrektora Zespołu Szkół nr 1 w Grajewie, rozpoczęły nabożeństwo. 

Wspólnocie modlitewnej przewodniczył ks. Dariusz Gosk, proboszcz tutejszej parafii.

- Nauczyciel to Ktoś wyjątkowy, kto przekazuje nie tylko wiedzę, ale także kształtuje umysł, serce i sumienie. To nabożeństwo jest szczególnym wyrazem pamięci o Tych, którzy już odeszli z naszego grona, którzy wyprzedzili nas w pielgrzymce do Niebieskiej Ojczyzny. Stanowi również odniesienie do zrozumienia sensu przemijania i docenienia daru życia naszych poprzedników – mówił do zebranych ks. Dariusz Gosk.

Po wygłoszeniu homilii przedstawiciele poszczególnych szkół odczytali imiona i nazwiska Tych co odeszli. Wielu z Nich pamiętamy, tak niedawno rozmawialiśmy, spotykaliśmy się, tworzyliśmy wspólne projekty.  Przywoływaniu kolejnych nazwisk towarzyszyło zapalanie zniczy.

Ducha modlitwy rozbudzał piękny śpiew zespołu wokalno – instrumentalnego.


e-Grajewo.pl

Zastanawiam się, czy szkoła jako świecka jednostka oświatowa powinna uczestniczyć w mszy świętej w intencji zmarłych nauczycieli. Wielu nauczycieli było niewierzących. Bardziej właściwą byłaby akademia.
Napisał: hixa dodano: 2019-11-20 00:47:03

Dawniej były uroczyste akademie rocznicowe ku czci działaczy i rewolucji, teraz są msze. O ile mnie pamięć nie myli to niektórzy z tych nauczycieli i dyrektorów porę lat temu byli członkami podstawowej organizacji związkowej jedynie słusznej partii. Teraz chętnie zasiadają w pierwszych ławkach w kościele.
Napisał: obserwator dodano: 2019-11-20 12:06:13

"Spróbuj mówić dobrze o drugim za życia a nie dopiero nad jego trumną! Obdarzaj kwiatami żyjących ludzi!"- P. Bosmans
Napisał: reszta dodano: 2019-11-21 07:53:59

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.