Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 7888 wyświetleń

Piękna jesień a opadające liście

Za oknami jesień, zrobiło się kolorowo. Mamy niepowtarzalną szansę, żeby nacieszyć oczy barwami natury. Opadające liście uwielbiają nie tylko dzieci spacerujące po parkach, jednak problem mają właściciele ogródków działkowych i przydomowych działek. Opadające, zalegające pod drzewami, rozwiewane przez wiatr zaśmiecają posesje. Naszym zadaniem jest je zgrabić lub zamieść i ... coś z nimi zrobić. Wyrzucić na kompost, wykorzystać do osłonięcia roślin przed mrozem a może spalić?

Niektórzy spalają zgromadzone pozostałości roślinne (liście, gałęzie) w ogniskach. Czy to jest legalne?

Na terenie miasta Grajewo spalanie odpadów zielonych z pielęgnacji ogrodów w ogniskach jest niedopuszczalne. Zgodnie z regulaminem utrzymania porządku i czystości wszystkie odpady zielone, kuchenne, ogrodowe, biodegradowalne podlegają obowiązkowi selektywnego zbierania i na podstawie harmonogramu z prywatnych nieruchomości są odbierane. Natomiast przedsiębiorcy we własnym zakresie mogą przekazać pozostałości roślinne do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Grajewie – wyjaśniają urzędnicy.

Osoba, która spala odpady zielone może zostać ukarana mandatem w wysokości do 500 zł. W sądzie grozi jej 10 razy więcej, jeśli nie przyjmie mandatu. 

Pamiętajmy: plenerowe palenie liści ma działanie rakotwórcze. W procesie spalania substancji organicznych w niskiej temperaturze powstają węglowodory aromatyczne, a także tlenek węgla, dwutlenek węgla i tlenki azotu. Pomyślmy o płucach naszych dzieci, rodziców, dziadków, o alergikach i astmatykach, jeżeli globalny efekt cieplarniany mało nas obchodzi. Nie duśmy się...

 

/e/

 

 

Komentarze (4)

To że nie można w Grajewie palić liści to uchwała Rady Miasta czy ustawa nadrzędna np. Ustawa o ochronie Środowiska? Pytam bo nie wiem? Od kiedy nie mogę rozpalić ogniska na własnej posesji?

a ja pale czym chce galezie resztki trocin czasami zuzyte opony i nikt mi nic nie zrobi mozecie mnie pocalowac

liście drzew owocowych się dobrze kompostują pod warunkiem, że nie są zarażone chorobami grzybowymi w takim przypadku należy je spalić wraz ze ściętymi chorymi gałęziami. Regulamin oczyszczania miasta nie przewiduje odbioru gałęzi, które są gabarytowo kłopotliwe do odbioru chyba że odbiorca posiada rębak. Przekazywanie chorych liści do dalszej przeróbki jest rozprzestrzenianiem chorób grzybowych na inne obszary. Swoją drogą jestem ciekawa co PUK robi z zbieranymi liśćmi i gałęziami?

mysza ubawiłaś mnie ;) mam dobry humor! :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.