Pechowa Rail Baltica

aktualizacja: 2019-08-22 13:02:40     nr wiadomości: 39981     przeczytano: 5262     Ilość komentarzy komentarze: 4

Spółka PKP PLK nie rozstrzygnęła przetargu na modernizację odcinka Czyżew-Białystok. Konsorcja, które zgłosiły chęć budowy 71-kilometrowej trasy kolejowej Rail Baltica zaproponowały kilkakrotnie droższe oferty, niż planowana przez inwestora. Wartość przetargowego zamówienia opiewa na kwotę około 1,5 mld zł, oferty firm zainteresowanych realizacją inwestycji wahają się od 3,4 do 5,2 mld zł.

- Na razie trwa ocena ofert. Następnie zaplanowane jest przeprowadzenie aukcji elektronicznej. Po jej zakończeniu i dokonaniu czynności przewidzianych w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia dotyczących aukcji, spółka będzie podejmowała dalsze kroki – poinformowała PAP M. Janus z biura prasowego PKP PLK S.A.

Czyżew-Białystok to ostatni przewidziany do modernizacji odcinek trasy kolejowej z Warszawy do Białegostoku, fragment międzynarodowej trasy kolejowej łączącej Polskę i inne kraje UE z państwami nadbałtyckimi. Były już dwa przetargi na ten odcinek, w żadnym nie udało się wybrać wykonawcy. 

Jak podawały wcześniej PKP PLK, na odcinku z Czyżewa do Białegostoku planowana jest przebudowa ośmiu mostów kolejowych, w tym największego na rzece Narew. Jest też umowa o budowie 19 skrzyżowań dwupoziomowych i 10 przejściach podziemnych. Ma powstać nowy przystanek kolejowy Białystok-Zielone Wzgórza. W planie jest też m.in. centrum sterowania ruchem.

W Polsce Rail Baltica to 341 km kolejowej trasy od Warszawy przez Białystok, Ełk do granicy z Litwą w Trakiszkach. Dotychczas realizowane były mazowieckie odcinki tej trasy. Jak zapowiadały wcześniej PKP PLK, po modernizacji pociągi osobowe będą mogły jeździć z prędkością do 200 km/h, a podróż z Białegostoku do Warszawy ma trwać półtorej godziny.

 
e-Grajewo.pl

Panowie e Spółki PKP PLK nie zauważyli że przez ostatnie kilka lat wzrosły koszy pracy i ceny materiałów budowlanych, no nie wspominając o braku pracowników ....
Napisał: SiP dodano: 2019-08-22 15:59:09

SiP - słuszna uwaga, ale zanim rozpoczną się prace, koszty jeszcze wielokrotnie wzrosną, bo przejadanie zaciągniętych kredytów, chwilowo tworzy pozory wzrostu gospodarczego i PKB, a kredyty trzeba będzie zwracać i to jeszcze z dużymi odsetkami.
Napisał: Kasia dodano: 2019-08-23 10:33:49

Kamilku juz raz prosilem ciebie nie baw sie w komunistycznego cenzora. Tatko nie beda zadowoleni z synka.
Napisał: Darek dodano: 2019-08-23 16:18:38

Od 9 miesięcy mamy kryzys (PMI pod kreską), ale przed wyborami władza tego nie powie
Napisał: Kaśka dodano: 2019-08-23 17:22:10

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.