czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 8877 wyświetleń

Park wydzierżawi łąki

Biebrzański Park Narodowy wydzierżawi grunty w obrębie m.in.: Sośni, Okrasina, Mścich, Klimaszewnicy, Kapic, Łoje Awissa czy Sojczyna Grądowego. Przetarg obejmuje powierzchnię 3 579 ha podzielonych na 66 kompleksów o zróżnicowanej wielkości.

Termin składania ofert upływa 11 marca br. o godz. 15.00.

Obszary użytkowane rolniczo mają pomóc biebrzańskiej przyrodzie. Koszenie ręczne przy użyciu kosy spalinowej, czy tradycyjnej lub też koszenie mechaniczne przy użyciu sprzętu dostosowanego do wykonywania zabiegów na terenach silnie uwodnionych, zapobiega zarastaniu łąk, co jest istotne dla zachowania we właściwym stanie siedlisk roślin i zwierząt. Obecnie rolnicy i inne podmioty dzierżawią kilka tysięcy hektarów biebrzańskich gruntów, gdzie koszenie odbywa się według określonych zasad związanych z ochroną cennych gatunków.

Przypomnijmy: Biebrzański Park Narodowy jest jednym z największych polskich parków. Jego powierzchnia sięga blisko 60 tys. hektarów. Chroni zbiorowiska wodne, bagienne, torfowiskowe, szuwary i zbiorowiska leśne. W Parku występuje 49 gatunków ssaków, 271 gatunków ptaków, 36 ryb, 12 płazów oraz 5 gatunków gadów.

Wykaszanie łąk sprzyja biebrzańskiej przyrodzie, a propagowaniu tradycyjnego rolnictwa służy impreza pod nazwą "Biebrzańskie Sianokosy", która jak co roku odbędzie się we wrześniu.

 

Komentarze (4)

Koszenie lak zapobiega zarastaniu lak co ma istotne znaczenie dla zachowania we wlasciwym stanie siedlisk roslin i zwierzxat. Ja mam pytanie a jak to bylo zanim czlowiek zaczal kosic, bo przeciez tak bylo. teraz raptem niz tego niz owego bez koszenia bagna znikna?? Kto tutaj w balona robi? J aiwm jakis specjalista powie ze poniewaz siedliska sa male to trzeba kosic czy cos w tym stylu.

Zanim powstał park łąki te były koszone przez okolicznych rolników a teraz wszystko musi być nadzorowane przez urzędników opłacanych z naszych podatków.

do rajgrodziak: tak bez koszenia bagna znikną. I nie raptem a zawsze tak było jest i będzie. I takim sposobem wiele gatunków zwierząt w tym tak cennych tu ptaków po prostu wyginęła i nigdy już nie będzie dane nam ich zobaczyć. Koszenie łąk ma na celu ochronę siedlisk zwierząt, którym grozi wyginięcie, chronionych i cennych przyrodniczo. Bez naszej pomocy po prostu znikną z przyrodniczej mapy Polski i Europy.

A jakiś kontakt.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.