czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

  • 4 komentarzy
  • 5192 wyświetleń

Państwowa Inspekcja Sanitarna – czyli co robi Sanepid?

Państwowa Inspekcja Sanitarna jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami :
1. higieny środowiska ,
2. higieny pracy w zakładach pracy,
3. higieny radiacyjnej,
4. higieny procesów nauczania i wychowania ,
5. higieny wypoczynku i rekreacji,
6. zdrowotnymi żywności , żywienia i przedmiotów użytku,
7. higieniczno-sanitarnymi, jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne
w celu ochrony zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.


W październiku 2003r. zakończono działania restrukturyzacyjne polegające na likwidacji laboratorium w Grajewie. Z 14 zatrudnionych pracowników dwie osoby odeszły na emeryturę, dwie na świadczenie przedemerytalne i 5 osób zatrudniono w nadzorze.
Przeprowadzona restrukturyzacja była rozłożona w czasie, nie było zwolnień grupowych.


Praca, którą wykonujemy jest trudna i bardzo skomplikowana, wymaga dużej wiedzy.
Pracujemy zgodnie z systemem jakości. Mamy ustalony plan pracy, który wynika z ogólnych założeń Głównego Inspektora Sanitarnego.
Pracownik przeprowadzający kontrolę postępuje według określonych procedur i instrukcji.
Z przeprowadzonej kontroli sporządzany jest protokół w dwóch egzemplarzach. Jeden egzemplarz pozostaje u kontrolowanego. Następnie na stwierdzone naruszenia wystawiana jest decyzja, która przed zatwierdzeniem przez Inspektora, sprawdzana jest pod względem merytorycznym i prawnym. W przypadku stwierdzenia naruszeń, które polegają karze, pracownik nakłada mandat karny. Termin usunięcia stwierdzonych naruszeń jest wstępnie ustalany z właścicielem kontrolowanego obiektu.

Znana jest w naszym regionie sprawa handlu obwoźnego (gmina Rajgród, Szczuczyn i Grajewo). Handel może być prowadzony tylko w wyznaczonych miejscach, bez przemieszczania się z jednego domu do drugiego. Pojazd powinien być przygotowany do tych celów, wymagane jest zezwolenie od odpowiedniego organu sanitarnego lub weterynaryjnego w przypadku handlu, np. mięsem.
Za prowadzenie handlu w miejscach nie wyznaczonych przez gminę, sprzedaż artykułów żywnościowych nie dopuszczonych do sprzedaży w handlu obwoźnym i nie przestrzeganie innych obowiązujących przepisów nakładane są kary w postaci mandatu karnego lub grzywny. Warto wspomnieć tu o bardzo dobrej współpracy z Policją oraz Inspektoratem Weterynarii. Wiadomo jednak, że mimo nakładanych kar handel obwoźny (dosłownie) prowadzony jest nadal z naruszeniem obowiązujących przepisów prawnych.

Istnieje również problem bezpańskich zwierząt (głównie psów), których wyłapaniem nie zajmuje się inspekcja sanitarna. Ogólna liczba pogryzień w powiecie w 2004r. – 36 osób , w tym 14 na terenie miasta Grajewa. We wszystkich przypadkach rozpoczęto szczepienia p/w wściekliźnie, ponieważ były to zwierzęta nieznane lub nie były szczepione p/w wściekliźnie.

Uważam, że sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w powiecie jest dobra. Od wielu lat nie odnotowano zatruć zbiorowych, co świadczy o dobrze prowadzonej profilaktyce i działaniach zapobiegających. W obiektach żywieniowych widzimy większą dbałość o estetykę, zapewnienie właściwych warunków chłodniczych i higienicznych przez wyposażenie w odpowiednią ilość sprzętu chłodniczego, czy używanie lamp przeciw owadom. Osoby prowadzące określoną działalność, zobowiązane są do przestrzegania określonych przepisów prawnych. Dbanie o właściwy standard wymusza też konkurencja.

Inspekcja Sanitarna otrzymuje wiele różnych sygnałów od społeczeństwa. Wszystkie są rozpatrywane i załatwiane zgodnie z kompetencjami.


Włodzimierz Zaborowski - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie dla e-Grajewo.pl
2005


Poruszone zostały tu tylko niektóre aspekty działalności Państwowej Inspekcji Sanitarnej w Grajewie, do rozmów na nurtujące mieszkańców tematy będziemy wracać.
Dziękujemy za rozmowę.

Komentarze (4)

mam pytanie odnośnie procesow nauczania: czy jakas ustawa reguluje ilosc godzin matematyki w tygodniu nauki? bo tak sie sklada ze w przyszłym bede mial ponadprogramowo 3 godziny co lacznie da 8. moze mozna temu jakos zapobiedz?

Dlacego często zdarza się że na dwa ,trzy dni przed kontrolą zainteresowany wie o kontroli? To chyba ciś nie tak. Ja wiem że w dobie połaczeń telekomunikacyjnych wszystkao jest możliwe, ALE PO CO JEST SAMEPID??? i to że papier wszystko wytrzyma. Realia przeszłych czasów , - a to nie zmienia się nadal.

Co do Sanepidów i jego wymogów odpowiadających Unii Europejskiej. To opowiem Wam jak jest w krajach Unii. Tam jest chlew na podłogach sklepów, zasyfione lodówki i czarne od brudu, gnijące korpusy zwierząt wywieszone na hakach w centrach rynku. A wiecie jak się chronią sprzedawcy? Przed wejsciem do sklepu przeczytamy: "Bez licencji". Tym samym oznacza to, że sprzedawca nie odpowiada za towar i to co się konsumentowi stanie po jego spożyciu. Nie daj Panie Boże żebyśmy dorównali unijnym standartom!

Zdejmijcie już to,a dajcie coś ciekawego!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.