Od ucznia do... mechanika

aktualizacja: 2012-05-24 20:05:22     nr wiadomości: 17376     przeczytano: 12061     Ilość komentarzy komentarze: 14

 
            * Chcesz zaistnieć? Stawiaj na: nowoczesność, atrakcyjność, efektywność i jakość  - w ZS w Szczuczynie. 

      W środę 23.05.2012 roku w Zespole Szkół im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Szczuczynie, odbyła się pierwsza konferencja edukacyjna pt. „Od ucznia do profesjonalnego mechanika”.

       Już przy wejściu powitano gości miłym uśmiechem i wskazano miejsca docelowe. Uczestnik docenił też, nie często spotykane, wręczanie merytorycznej informacji dotyczącej konferencji, identyfikatora oraz praktycznych gadżetów z nadrukiem.
      W oczekiwaniu na rozpoczęcie uroczystości, niezastąpiony zespół muzyczno- wokalny wypełniał chwile miłymi dźwiękami. W bogatym repertuarze były nawet "Puste koperty". W instrumentalnym akompaniamencie profesjonalisty Adama Jagusza, z udziałem ucznia Piotra Śleszyńskiego, śpiewała również uczennica tej szkoły Marta Kaczmarczyk.  

     Jak zwykle, nadzwyczaj serdecznie i z elastyczną elokwencją, powitała gości Pani dyrektor ZS mgr Anna Jagusz. Swoją obecnością na konferencji, szkołę szczuczyńską zaszczyciło wiele osób. Wśród nich Pani Alicja Rutkowska – wicestarosta pow. grajewskiego i Jej syn główny twórca projektu, przedstawiciel i wieloletni sponsor Spółdzielni Mleczarskiej „MLEKPOL" w Grajewie, prezes Banku Spółdzielczego w Szczuczynie Rainko Mirosław. Ponadto uczestniczyli przyjaciele szkoły: ks. Robert Zieliński, ks. Jarosław Stefaniak z Niedźwiadnej, dyrektor Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie Ewa Gromadzka- Białous i wielu innych osób, bez których zaangażowania na rzecz Zespołu Szkół, nie byłoby ogólnie rozumianego sukcesu szkoły.

      Po wystąpieniach prelegentów, wykład inauguracyjny i szczegółową prezentację projektu przedstawiła Monika Kalinowska.  

Celem głównym projektu jest podniesienie efektywności, atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego na terenie powiatu grajewskiego, poprzez wdrożenie programu rozwojowego i dostosowanie oferty kształcenia zawodowego w Zespole Szkół w Szczuczynie, przy współpracy z pracodawcami, do potrzeb rynku pracy.
 
       Żeby uzasadnić i pozyskać pieniądze z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, szereg osób było non stop zaangażowanych w pokonaniu narzuconych warunków.
Pani dyr. Anna Jagusz jest szczęśliwa, że Jej szkoła pokonując poprzeczki, osiągnęła upragniony cel. Jednocześnie wyraża ogromną wdzięczność, czemu dała dowód podczas konferencji, dla wszystkich osób, którzy nie dosypiając wielu nocy, przygotowywali do złożenia wniosek.

      Już 26 kwietnia 2012 r. na podstawie ustawy z 1998 r. o samorządzie powiatowym,
  Zarząd Powiatu w składzie:
1/ Jarosław Augustowski – starosta,
2/ Alicja Rutkowska – wicestarosta,
3/ Hanna Kulesza - członek zarządu,
4/ Dariusz Latarowski - członek zarządu,
5/ Waldemar Remfeld - członek zarządu,
 upoważnił Dyrektora Zespołu Szkół w Szczuczynie, Panią Annę Jagusz razem z członkiem Zarządu Powiatu Grajewskiego, do zawarcia i podpisania umowy o dofinansowanie projektu pod nazwą „Od ucznia do profesjonalnego mechanika”. Jest on realizowany w ramach podniesienia atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego, mieszczącego się w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013.
      Dyrektor szkoły jest bardzo wdzięczna i pamięta wkład wszystkich osób w tym procesie.  Dla najbardziej zasłużonych nauczycieli: Ewa Czyżyńska, Monika Kalinowska i Marek Konopka, wręczyła puchary z pamiątkowym nadrukiem.

       Dzięki temu, że szkoła otrzymała ok. 500 tys. zł na dodatkowe zajęcia, jej uczniowie przez najbliższe dwa lata będą uczyć się zawodu mechanika u profesjonalistów.
 Uczniowie Technikum Mechanicznego w Zespole Szkół już biorą udział w dodatkowych zajęciach. A dwudziestu z nich będzie mogło bezpłatnie uzyskać prawo jazdy kategorii C.

       Wartość całego projektu wynosi: 558 704, 24 zł, a otrzymane dofinansowanie aż 489 424, 87 zł.
W okresie obligowanym, dwuletniej realizacji projektu: 21.05.2012r. – 20.05.2014r., zakłada się m. in.: praktyki zawodowe w ASO w Białymstoku i kurs prawa jazdy Kat. C, wyjazdy dla poznawania zawodu, zajęcia zawodowe i dydaktyczno-wyrównawcze i pozalekcyjne, kursy przedsiębiorczości i koła motoryzacyjne, indywidualne i grupowe zajęcia z zakresu doradztwa edukacyjno-zawodowego, warsztaty w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży, warsztaty w laboratorium Politechniki Białostockiej, organizacje opieki pedagogiczno-psychologicznej.

      Dzięki temu, że szkoła otrzymała prawie pól miliona złotych na realizację projektu „Od ucznia do profesjonalnego mechanika”, uczniowie Zespołu Szkół w Szczuczynie będą mogli realizować właściwy program i osiągać wysoki poziom fachowy, poznając tajniki nowoczesnej wiedzy.

 

GALERIA ZDJĘĆ

 


        W Zespole Szkół w Szczuczynie trwa, kolejny już 65, nabór uczniów na rok szkolny 2012/2013. Do szkoły z tradycjami, o wypracowanej renomie, podania należy składać w sekretariacie do 1 czerwca 2012 r. Kontakt medialny: www.zsszczuczyn.pl  lub bezpośredni: Anna Jagusz – Dyrektor Zespołu Szkół w Szczuczynie, tel. 86 272 50 12.

 
                          Autor tekstu i foto: Stanisław Orłowski

zamknęli swoje warsztaty, a teraz będą się uczyć zawodu poza szkołą..
Napisał: absolwent dodano: 2012-05-24 22:49:35

Te "swoje warsztaty" rewelacją nie były . Malowanie ogrodzeń, przęseł, pilnikowanie pilnikiem i kuźnia.
Napisał: stary absolwent dodano: 2012-05-25 17:38:59

absolwent, stary absolwent, nie żyjcie filozofią tylko realnym bytem. Dwóch was, a już pogodzić się nie możecie. Wszystko się zmienia Panowie. Trzeba iść taką drogą, jaką postęp nakazuje. Wkrótce wszyscy nie będziemy pracować, tylko używać świata. Z kosmosu przywiozą nam skarby. Pozdro
Napisał: iboX dodano: 2012-05-25 20:56:59

Ale były. teraz to sama wiedza do głowy wejdzie.
Napisał: bardzo stary absolwent dodano: 2012-05-25 22:53:22

żarty praktyki w ASO Białystok kto zapewni zakwaterowanie w Białymstoku trzeba było doposażyć warsztaty a nie wy...yć kasę na wycieczki tylko pogratulować :)
Napisał: sceptyk dodano: 2012-05-26 07:35:04

Ludzie czy nie przesadzacie z uwielbieniem UE. Rozumiem, że straciliśmy suwerenność na rzecz UE, ale żeby tak łatwo wywieszać flagę okupanta w centralnej części to już przesada. Zbuntujcie się chociaż trochę i dajcie ją z boku co już będzie o was lepiej świadczyć (wykażecie się niebywałą odwagą). Kasa z UE to nie wszystko tym bardziej że obok wywieszacie Piłsudskiego.
Napisał: karoki dodano: 2012-05-26 10:30:11

ale Wy złośliwi jesteście .... Czyżby to zazrość?
Napisał: xyz dodano: 2012-05-26 17:29:56

praktyka czyni mistrza a teorii to i w domu mozna sie nauczyc ...
Napisał: mah dodano: 2012-05-26 23:26:25

i tak w grajewie i okolicach nie było i nie bedzie dobrego mechanika.
Napisał: panx dodano: 2012-05-27 07:30:42

Właśnie między innymi te pieniądze są również przeznaczone na zakwaterowanie uczniów. :-)
Napisał: ssg dodano: 2012-05-27 19:19:32

Xyz, nie dziw się, tak zachowują się ci, którzy od życia wymagają łychy, michy i capstrzyku. Poza tym wszytko im przeszkadza.
Napisał: Renata K. dodano: 2012-05-27 21:07:29

Jeżeli uczniowie mają się czegoś nauczyć to tylko w prywatnych warsztatach samochodowych ,warsztaty szkolne zupełna katastrofa .Przerabiałem osobiście.
Napisał: Przemo dodano: 2012-05-29 21:12:32

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Stanisława Orłowskiego za to, że był i opisał naszą konferencję. Ci, którzy brali czynny udział w pisaniu projektu najlepiej wiedzą, ile wysiłku trzeba było w to włożyć. Odnieśliśmy sukces i jest to powód do dumy. Nie przejmujemy się złośliwymi komentarzami i będziemy pracować nad nowym projektem.
Napisał: Twórcy projektu dodano: 2012-05-30 20:39:09

Bardzo fajna inicjatywa.pogratulować!!!!!!!!!!! Ja się tam uczyłem i bardzo mile wspominam ten czas./
Napisał: absolwent dodano: 2012-05-31 13:51:47

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.