Obróbka materiałów przy pomocy maszyn CNC

aktualizacja: 2018-07-09 18:32:44     nr wiadomości: 35762     przeczytano: 3577     Ilość komentarzy komentarze: 0

Wykonywanie obróbki skrawaniem, przy użyciu rożnego rodzaju materiałów wymaga przede wszystkim, dokładnego zaplanowania całego procesu. Ważny jest również dobór odpowiednich narzędzi, tylko wtedy obróbka przyniesie oczekiwane rezultaty.

Czas obróbki w dużej mierze zależy od czasu poszczególnych procesów skrawających, bo tłoczenie zarówno bardzo dokładne, jak i zgrubne, wiercenie lub frezowanie wymaga zastosowania odpowiednich narzędzi, odpowiedniego ustawienia konkretnego urządzenia i doświadczonego pracownika. Największy wpływ na cały proces obróbki skrawaniem mają:

Narzędzia jakie zostaną wykorzystane do poszczególnych etapów obrabiania. W tej kwestii warto zwrócić uwagę, by posiadały one odpowiednią ostrość, Muszą więc być na bieżąco wymieniane, bądź poddawane szlifowaniu. Tylko najwyższej jakości narzędzia będą trwałe i pozwolą na osiągnięcie konkretnych efektów, nawet przy tworzeniu skomplikowanych projektów.

W dużej mierze, to właśnie od materiałów skrawających zależy czas wykonywania danego elementu. Tutaj producenci dostarczają naprawdę bogaty asortyment. Błędy przy obróbce nie należą do rzadkości, więc materiały jakie zostaną użyte, muszą być ściśle dopasowane do parametrów obrabianego tworzywa.

W dużej mierze zużywanie się narzędzi zależy od powtarzalności procesu. Przy obróbce wielkoseryjnej, warto zadbać o to, by zawsze były dobrej jakości.

Parametry skrawania – ich odpowiedni dobór jest znaczący, zwłaszcza jeśli obróbce poddawana jest stal nierdzewna.

W kwestii paramentów kluczową rolę odgrywa wielkość posuwu. Chcąc zaoszczędzić czas, można go zwiększyć nawet dwukrotnie, nie w każdym jednak przypadku jest to możliwe. Tutaj kluczową rolę odgrywa materiał jaki jest obrabiany.

Obróbka wielozadaniowa wymaga użycia wielu narzędzi, w tej kwestii należy zachować szczególną ostrożność, gdyż narzędzia szybko ulegają zniszczeniu, więc zachodzi częstsza potrzeba ich wymiany. Nadzór nad urządzeniami w przypadku takiego rodzaju obróbki, powinien być stały.

Cały proces obróbki skrawaniem przy wykorzystaniu maszyn CNC nie jest trudny od strony technicznej, ale wiedza to podstawa. Na pewno nie opłacalna jest obróbka ręczna, która nie daje zadowalających efektów i jest czasochłonna, dlatego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy mettec.com.pl, by rezultat był jak najwyższej jakości.

Obróbka skrawaniem pozwala na odpowiednie ukształtowanie konkretnego materiału, przy zastosowaniu obróbki wiórowej. Oczywiście procesy technologiczne muszą być uwzględnione. Tutaj ważnym czynnikiem jest przede wszystkim, odpowiednie przygotowanie danego półfabrykatu. Sam skład chemiczny z jakiego został wykonany dany materiał, ma kluczowy wpływ na obróbkę skrawaniem,tak samo jak właściwości wytrzymałościowe i fizyczne, dlatego przed przystąpieniem do pracy, każdy pracownik, powinien dokładnie przeanalizować materiał, który podda skrawaniu. Materiały kruche, mające niższą odporność na rozciąganie charakteryzują się najlepszą skrawalnością. Warto zapamiętać, iż znaczący wpływ na skrawalność materiałów ma węgiel.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.