piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 8467 wyświetleń

Obchody Dnia Chorego (11 II)

Komentarze (3)

1 ) Jan Paweł II do chorych-11 lutego br., kiedy w kościele katolickim wspominamy Matkę Bożą z Lourdes, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 roku. Miało to miejsce w 75 rocznice objawień fatimskich i 11 rocznicę zamachu na jego życie. W liście ustanawiającym ten dzień Ojciec Święty napisał: „Podjąłem decyzje ustanowienia Światowego Dnia Chorych, który będzie obchodzony 11 lutego każdego roku w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Podobnie jak 11 lutego 1984 r. ogłosiłem list apostolski o chrześcijańskim znaczeniu cierpienia ludzkiego, a w rok później ustanowiłem Papieska Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia, tak też uważam za wymowne wybranie tej daty dla obchodzenia Światowego Dnia Chorego”. Chciał w ten sposób podkreślić rolę Maryi jako Uzdrowicielki Chorych i Lourdes jako miejsca, w którym od początku Jego objawień w 1858 roku po dziś dzień dochodzi do wielu uzdrowień. Co roku Ojciec Święty wydaje okolicznościowe orędzie na ten dzień.
2 ) Ojciec Święty Jan Paweł II (1993) Orędzie na I Światowy Dzień Chorego- ”Miłość do cierpiących miarą poziomu cywilizacji....”
3 ) Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Chorego 2014 ” Potrzeba miłosiernych samarytan” Drodzy bracia i siostry ,
1. Z okazji XXII Światowego Dnia Chorego, którego temat w tym roku brzmi "Wiara i miłosierdzie: «My także winniśmy oddać życie za braci» (1 J 3,16), zwracam się szczególnie do chorych i tych wszystkich, którzy zapewniają ich opiekę i leczenie. Kościół widzi w was, drodzy chorzy szczególną obecność cierpiącego Chrystusa. Tak się dzieje: obok, a w rzeczywistości w obrębie naszego cierpienia jest cierpienie Chrystusa, który wraz z nami niesie jego ciężar i objawia jego sens. Kiedy Syn Boży wstąpił na krzyż, zniszczył samotność cierpienia i oświecił jego ciemności. W ten sposób stajemy przed tajemnicą miłości Boga względem nas, która napełnia nas nadzieją i odwagą: nadzieją, ponieważ w Bożym planie miłości, także noc cierpienia otwiera się na światło paschalne; a odwagą, by stawiać czoło wszelkim przeciwnościom w Jego towarzystwie, zjednoczeni z Nim....................Zawierzam ten XXII Światowy Dzień Chorego wstawiennictwu Maryi, aby pomogła ludziom chorym przeżywać swoje cierpienie w jedności z Jezusem Chrystusem i wspierała tych, którzy się nimi opiekują. Wszystkim chorym, pracownikom służby zdrowia i wolontariuszom z serca udzielam Apostolskiego Błogosławieństwa. FRANCISZEK (całość na papież-wiara.pl)
4 ) Łaska Pana Jezusa Chrystusa, miłość Boga i dar jedności w Duchu Świętym niech będą z wami wszystkimi! (2 list do Koryntian 13:13, Biblia Tysiąclecia) AMEN !!!

OD GROBU PAPIEŻA POLAKA.
„Słowa wdzięczności kierowane są do wszystkich, których serce uwrażliwione jest na widok cierpienia” powiedział w homilii przy grobie bł. Jana Pawła II abp Zygmunt Zimowski, który sprawował Mszę świętą przed Światowym Dniem Chorego, obchodzonym 11 lutego – we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Na początku Eucharystii Ksiądz Arcybiskup pozdrowił pielgrzymów, wśród nich obecnych biskupów z Polski przeżywających swoją wizytę w Rzymie ad Limina, oraz  chorych i wszystkich w Polsce, którzy się łączą w modlitwie za pośrednictwem  transmisji m. in. w Radiu Maryja. Tegoroczny, już XXII Światowy Dzień Chorego, będzie przeżywany  pod hasłem: „Wiara i miłość:” (1J 3, 16). W Eucharystii wzięli udział Polacy pracujący lub przebywający w tym czasie w Rzymie w tym kilkunastu biskupów oraz ponad 120 księży. Choć Eucharystia jest sprawowana po polsku to często przychodzą na nią osoby z innych krajów, aby pomodlić się przy grobie Papieża Polaka.Ks. P. Rytel-Andrianik/BPKEP/Niedziela.pl
Tekst homilii wygłoszonej przez ks. abp. Zygmunta Zimowskiego 6.02.2014 r. w Bazylice św. Piotra w Watykanie przy ołtarzu bł. Jana Pawła II.
„Jezus przywołał do siebie Dwunastu i zaczął rozsyłać ich po dwóch. Wyrzucali wiele złych duchów oraz wielu chorych namaszczali olejem i uzdrawiali”.
Drodzy Księża Biskupi, Kapłani, Siostry zakonne, Pielgrzymi, Umiłowani chorzy i cierpiący…(całość na Radio Maryja )

Bardzo szczególnie polecam poniższe artykuły-szczególnie dla chorych ale nie tylko:
1) CHRZEŚCIJANIE MAJĄ BYĆ ZAWSZE PŁONĄCĄ LAMPĄ, ABY NIEŚĆ ŚWIATŁO EWANGELII ŚWIATU. Wszyscy chrześcijanie są uczniami i misjonarzami, powołanymi do stawania się żywą Ewangelią oraz do niesienia jej światła całemu światu. Przypomniał o tym Franciszek w rozważaniach przed modlitwą Anioł Pański 9 lutego w Watykanie. Zapytał zgromadzonych na Placu św. Piotra, czy chcą być „lampą zapaloną czy zgaszoną” – w odpowiedzi tłum pielgrzymów głośno zawołał: „Chcemy być lampą zapaloną”.(ekai.pl ) 2 ) CHORZY SĄ SOLĄ ZIEMI I ŚWIATŁEM ŚWIATA.Chorzy, którzy zdawałoby się już nic nie mogą, mają szansę spełnić wezwanie Chrystusa, by być solą ziemi i światłem świata - mówił ks. Stanisław Warzeszak podczas Mszy św. radiowej sprawowanej w bazylice św. Krzyża w Warszawie. Krajowy duszpasterz służby zdrowia przewodniczył tam Eucharystii w intencji chorych i cierpiących z okazji przypadającego we wtorek 11 lutego, XXII Światowego Dnia Chorego. W homilii ks. Warzeszak zauważył, że "nikt nie poznał do końca siebie dopóki nie doznał cierpienia, bowiem właśnie cierpienie, które nas ogałaca ze wszystkiego, co posiadamy, daje możliwość, by przede wszystkim być solą ziemi, światłem świata". „Dzisiaj wydaje się niejednokrotnie, że trzeba przede wszystkim działać. Jezus chce, by najpierw być” - mówił krajowy duszpasterz służby zdrowia. Jego zdaniem właśnie sytuacja chorego, który zdawałoby się już nic nie może, lub jego działania są ograniczone, ma największą szansę spełnić to, czego chce Chrystus: być solą ziemi i światłem świata. „Jezus chce, by każdy z nas przede wszystkim jako chrześcijanin, w każdej kondycji w której jest, był dla tego świata solą ziemi i światłem świata. Chodzi o to, aby być świadkiem, świadkiem sensu życia w chorobie” - podkreślił duszpasterz.(ekai.pl) 3 ) PAPIEŻ: A WY JAK CHCECIE ŻYĆ: JAK ZAPALONE ŚWIATŁO CZY JAK ZGASZONE?Papież Franciszek powiedział dziś, że wielkoduszna i chrześcijańska postawa wobec chorych jest "solą ziemi i światłością świata". Podczas południowego spotkania z wiernymi przypomniał, że misją każdego chrześcijanina jest nieść światło. Zwracając się do wiernych zebranych na placu Świętego Piotra na modlitwie Anioł Pański, Franciszek mówił o obchodzonym 11 lutego Światowym Dniu Chorego. Przypomniał, że w tym roku jego hasłem są słowa: "Wiara i miłość. Oddać życie za braci".- W szczególności możemy naśladować postawę Jezusa wobec wszystkich chorych: Pan troszczy się o każdego z nich, dzieli ich cierpienia i otwiera serce na nadzieję - mówił papież.( Interia.pl) 4 ) ANIOŁ PAŃSKI Z OJCEM ŚWIĘTYM FRANCISZKIEM(Radio Maryja-09 lutego 2014, godz. 12:25)
Bądźmy wszyscy i to niezależnie od stanu zdrowia oraz posiadanych talentów oraz „włości ziemskich” płonącym Światłem Chrystusa Pana i Jego Biblijnej Ewangelii Zbawienia,ku chwale Boga Ojca;Amen !!!


Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.